Son Dakika

Çavuşoğlu: Rusya ile YPG'nin Kobani ve Münbiç'ten çekilmesini görüşeceğiz

4 hafta önce

Çavuşoğlu: Rusya ile YPG'nin Kobani ve Münbiç'ten çekilmesini görüşeceğiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile YPG'nin Kobani ve Menbiç'ten çekilmesi konusunu görüşeceklerini söyledi.
 
Reuters'ın aktardığına göre Çavuşoğlu, "güvenli bölgede tek bir YPG militanının bile kalmasını istemediklerini" söyledi.
 
Çavuşoğlu'nun açıklamalarının tamamı şöyle: 
 
"120 saatin sonunda burada teröristler tamamen çıkacak, güvenliği bizim askerimize ait olacak. Bu bölgede DEAŞ ile ilgili bir mesele olursa o da bizim sorumluluğumuzda olacak.
 
Bizim görmek istediğimiz şey 120 saat sonra burada bir tane bile YPG/PKK teröristi kalmayacak. Bu YPG/PKK'lıları başka isimlerle burada bırakmaya çalışmasınlar, buradan demek isterim. Sahada her şeyi görüyoruz. Biz gerekeni yaparız. Bu harekatla hedefimiz Irak'ın sınırına kadar 444 km'de güvenlik endişelerimizi ortadan kaldırmaktır."
 
Trump-Erdoğan görüşmesi
 
"Cumhurbaşkanımız artık bunlarla bir yere varamayacağımızı anlayınca ilk Trump'ı aradı ve "Biz şimdiye kadar sizinle çalışmak istedik ama olmadı artık kendi başımızın çaresine bakacağız" dedi.
 
Trump da dinledi ve "Peki DAEŞ'liler ne olacak, burada hapishaneler var, kamplar var "dedi. Cumhurbaşkanımız da, "Biz gereğini yaparız" dedi. Trump da "Tamam bizim askerimizi hedef almayın" dedi. Ortada farklı bir başkan tipi var. Trump Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanımızı seviyor. Cumhurbaşkanımızın zorlu bir lider olduğunu kabul ediyor.
 
Hakkını teslim ediyor. Trump'ın Cumhurbaşkanımızı örnek aldığını düşünüyorum. Trump, Cumhurbaşkanımızın bu kadar kalabalık halkı arkasında nasıl topladığını merak ediyor."
 
Trump'ın mektubu
 
"Bu mektubun üslubu Trump'ı bağlar. Kötü söz sahibine aittir. Seviyesi de onu bağlar. En güzel cevabı ABD halkı verdi. Bizim cevabımız harekât oldu. Sahada cevabını verdik. Grup konuşmamızda Cumhurbaşkanımız cevabını verdi. Biz ciddi bir devlet olarak öyle seviyede bir mektup yazar mıyız?
 
O seviyeye düşer miyiz? Düşmeyiz. Bu Amerika'yı küçük düşüren bir durum. Böyle bir mektubun yeri çöp kutusudur. Cumhurbaşkanımız çöp kutusunun seviyesine inmez."
 
Çavuşoğlu, CHP Genelbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tezkere için "İçimiz yana yana evet diyeceğiz" sözlerine ilişkin "Bu tezkereye neden için yana yana evet dersin? Ya evet dersin, ya hayır dersin.
 
CHP içinde bu konuda bizim kadar hassas düşünen vatandaşımız var. Siyaseten hayır dese kendi tabanından tepki alacak. İlkeli bir duruşunuz olmazsa böyle yalpalarsınız. Kılıçdaroğlu bu süreçte sıkışıp kaldı" ifadelerini kullandı.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Eşinin döverek öldürdüğü Suriyeli kadın, 2 aylık hamileymiş

Eşinin döverek öldürdüğü Suriyeli kadın, 2 aylık hamileymiş

20 saat önce

Konya'da dini nikahlı eşi Halidiye El Hamit'i (19) önce hortumla döven, ardından da başına sopayla vurup öldüren Mahmud El Hüseyin (32), çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Halidiye El ...Devamını oku