İnsan Hakları

Cumartesi Anneleri: Dün "haklısınız" diyenler bugün meydanları yasakladı

3 hafta önce

Cumartesi Anneleri: Dün "haklısınız" diyenler bugün meydanları yasakladı

Cumartesi Anneleri 760. hafta oturma eylemleri için bir kez daha İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya geldi. Bu hafta, gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un akıbeti soruldu.
 
Fehmi Tosun’un kızı Besna Tosun, geçtiğimiz hafta yaşanan polis saldırısına değinerek “Geçen hafta kötü muamele görmeme hakkımı ihlal ettiniz. Amiriniz, ‘bana bağırma’ dedi. Benim babam sizin devletiniz tarafından gözaltına alındı, hem de gözlerimin önünde. 24 yıdır, bağırıyorum ve hakikata ulaşana kadar bağırmaya devam edeceğim” dedi.
 
Bianet’ten Evrim Kepenek’in haberine göre, ellerinde karanfiller ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri/İnsanları’na, Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Oya Ersoy, Ahmet Şık, Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Ali Şeker, Sezgin Tanrıkulu CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da destek verdi.
 
“Susmadık susmayacağız”
 
Haftanın basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı avukat Gülseren Yoleri okudu. Bir önceki hafta eylemlerine dönük polis müdahalesini hatırlatan Yoleri, müdahalenin hukuk dışı olduğunu söyledi.
 
Yoleri şunları söyledi:
 
"Toplantı ve ifade özgürlüğümüzü güvence altına almakla yükümlü olan iktidar, bu hakkımızı ihlal etmeye devam ediyor. Anayasa Mahkemesi’nin ‘görüş açıklamak suç kabul edilemez’ kararına rağmen 759. buluşmamızda barış talebimiz polis şiddetiyle engellendi. Ayrıca hatırlatırız ki barışı savunan bizlerin korunması Türkiye’deki iktidarın, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın sorumluluğundadır. Her zaman söyledik, söylemeye devam edeceğiz! Hakikat ve adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Yasaklara, baskılara rağmen demokrasi, barış ve adalet talebimizde ısrar edeceğiz. Ölümü değil, yaşamı savunacağız. Şiddetin değil, barışın ve hukukun yanında olacağız. Susmadık, susmayacağız."
 
“Artık yeter”
 
Yoleri’nin ardından gözaltında kaybedilen Fehim Tosun’un eşi insan hakları savunucusu Hanım Tosun konuşarak şunları söyledi:
 
"Yıllardır, Galatasaray Meydanı'nda  bağırdık, çağırdık. Bağırmaya, çağırmaya kızımın söylediği gibi artık yeter diyorum. O meydanlarda 16 yıl bağırdım. Bu ülkeyi yöneten o dönemin başbakanı bugünün cumhurbaşkanının danışmanları aradı. Şöyle söylediler, ‘Sen çok haklısın gel seninle’ konuşalım. Neden istedi biliyor musunuz? Çünkü, çok ünlü bir sanatçı geliyordu bu ülkeye. Onlar anladı kayıp yakınları ne kadar haklılar. Dünyanın öbür ucunda müzik yapan insanlar sesimizi duydu. Bu ülkeye konser vermeye geliyorlardı, onları resmi makamda karşılamak istediler. Bizle aynı karede fotoğraf çektirmek istediler. Dün bize ‘haklısınız’ diyenler bize bugün meydanları yasakladı."
 
“Vicdanım sızlıyor”
 
"Kızımın dediği gibi suçlu değiliz, haklı olduğumuz için bu meydanlarda direniyoruz. Kimsenin kaybolmasını istemiyoruz. Hiçbir çocuğun babasız büyümesine ben göz yummuyorum. Vicdanım sızlıyor. Beş tane çocuğu babasız büyüttüm. Bu ülkede kimse acı çekmesin, çocuklar babasız kalmasın. Kimin çocuğu olduğu beni ilgilendirmiyor. İnsanım insanca yaşamak istiyorum. Hiçbir zaman geri adım atmıyorum."


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular