Dünya

IŞİD’li ile evlenen Türkiye vatandaşı, Avustralya vatandaşlığından çıkarıldı

1 hafta önce

IŞİD’li ile evlenen Türkiye vatandaşı, Avustralya vatandaşlığından çıkarıldı

 
IŞİD’li ile evlenmek Zehra Duman (jihadi bride) Avustralya vatandaşlığından çıkarıldı. Aynı zamanda Türkiye vatandaşı olan Duman Melbourne’de yaşıyordu.
 
İki çocuk sahibi olan Zehra Duman, vatandaşlığının alınmasından önce, bir gün çocuklarıyla birlikte Avustralya’ya dönmeyi hayal ettiğini açıklamıştı. Suriye’ye gitmekle büyük bir aptallık yaptığını açıklayan Duman halen  Suriye’deki Al-Hawl kampında yaşadığını söyledi. Duman, “Yıllarca IŞİD’den kaçmaya çalıştım ve şimdi buraya geldim ve hala güvende değilim” demişti. Duman ve iki çocuğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDF) teslim olup Baghouz’dan ayrılan ilk kişiler arasındaydı.
 
Dışişleri Bakanı: Askerleri ya da halkı tehlikeye atmayacağız:
 
Öte yandan Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, toplumunu riske sokan kişilerle ilgili müttefik ülkelerle birlikte çalıştıklarını belirtti. Bakan Payne; “Avustralya, Suriye’de yerinden olmuş kişilerin olduğu kamplarda bulunan Avustralyalıların durumu için kaygı duymaktadır ve kamplara yardım ve destek teslimi için insani yardım kuruluşlarına kaynak sağlamaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Avustralyalı yetkilileri, askerleri ya da halkı tehlikeye atmayacağız, böylece ülkeye getirilmeleri ancak güvenliyse gerçekleşecektir” dedi.
 
6 yıl önce IŞİD’e katılann Melbournelü terörist Mahmoud Abdullatif ile evlenmişti:
 
Bu arda Avustralya Federal Hükümet’in, Avustralya ve Türkiye vatandaşlıkları bulunan Zehra Duman’ın vatandaşlığını alma yetkisi bulunduğu belirtiliyor.Duman, 2014’te ülkeden ayrılıp IŞİD’e katılmış, ardından Melbournelü terörist Mahmoud Abdullatif ile evlendiği eşi, 1 yıl sonra Suriye’deki bir hava saldırısında ölmüştü. Olayın ardından Duman, diğer kadınları IŞİD’lilerle evlenmeye teşvik rolünü üstlendiği belirtiliyor.
 
İki kişinin de vatandaşlığı iptal edildi
 
Öte yandan Zehra Duman dahil Suriye’de bulunan 3 kişinin Avustralya vatandaşlıkları iptal edildi.Başka bir Melbournelü Nabil Kadmiry’nin de Suriye’de Kürt güçleri tarafından yakalanmasının ardından Avustralya vatandaşlığı iptal edildi. Basın, üçüncü kişinin kimliğini hakkında açıklama yapmadı.Duman ve Kadmiry Avustralya’yı, terör örgütü IŞİD’e katılmak için terk etmişlerdi.Avustralya Hükümeti Eylül ayında 2015’ten bu yana 14 Avustralyalının vatandaşlığının alındığını açıklamıştı, yeni vakalarla bu sayı 17’ye yükselmiş oldu.Kadmiry, Suriye’deki kamplardaki gözaltı merkezlerinde yaşayan 12 erkekten birisi. Kadmiry, 2013’te Kirsty Rosse-Emile ile evlendi. 2014’te Suriye’ye birlikte gittiler ve çiftin 2 çocukları oldu.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

Malatya ve Adıyaman arasında ‘sınır’ tartışması: 5 yaralı

9 saat önce

Malatya ile Adıyaman arasındaki sınır tartışması yeniden alevlendi.   İddiaya göre Adıyaman'a sınır olan Kozluk Mahallesi'ndeki yaylada yol çalışması yapıldığı sırada bölgeye ...Devamını oku