Ekonomi

İŞKUR'daki kayıtlı işsizlerin yüzde 38’i 15-24 yaş grubundaki genç nüfus

1 hafta önce

İŞKUR'daki kayıtlı işsizlerin yüzde 38’i 15-24 yaş grubundaki genç nüfus

Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) iş aradığını bildiren 10 kayıtlı işsizden 4’ünün genç nüfus olduğu ortaya çıktı.

 

İŞKUR’un açıkladığı verilere göre ağustos ayı sonunda ülkedeki kayıtlı işsiz sayısı 4 milyon 44 bin oldu. Bunların 1 milyon 520 bini ise 15-24 yaş grubundaki genç nüfus. Bu da kayıtlı işsizlerin yüzde 38’ine karşılık geliyor.
 
İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı ağustos ayında temmuza göre pek değişmedi. Kayıtlı işsiz sayısı sadece yüzde 0,1’lik artış göstererek 4 milyon 44 nin 640 kişi oldu. 2018’in ağustos ayına göre ise kayıtlı işsiz sayısı yüzde 47 artış gösterdi. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde bu sayı 2 milyon 751 bin idi.
 
İŞKUR yüzde 32; TÜİK yüzde 23 diyor
 
Öte yandan, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) mayıs ayında aynı yaş grubundaki genç işsizliği yüzde 23,3 olarak açıklamıştı. İŞKUR ise mayıs ayında 15-24 yaş grubundaki kayıtlı işsiz oranının yüzde 32 olduğunu belirtmişti. İŞKUR’un verileri kendisine iş aradığını bildiren gerçek kişi sayısını yansıtırken TÜİK verileri anket yoluyla tespit ediliyor.

 

4 kayıtlı işsizden 1’i üniversite mezunu
 
İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsizlerin yüzde 26’sı önlisans, lisans, yüksek lisans veya doktora mezunu. Üniversite mezunu bu kişilerin sayısı ise 1 milyon 34 bin.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

İran’da kadınlar milli maçlar için stada girebilecek

İran’da kadınlar milli maçlar için stada girebilecek

13 saat önce

İran Spor Bakanı Mesud Sultanifer, ilk aşamada milli maçlarla sınırlı olmak kaydıyla kadınların futbol stadyumlarına girebileceklerini açıkladı.   İran milli futbol takımının Dün...Devamını oku