İnsan Hakları

18 İfade Özgürlüğü Kuruluşundan BM’ye Türkiye Çağrısı: Gazetecilere yönelik baskıyı gündeme alın

5 ay önce

18 İfade Özgürlüğü Kuruluşundan BM’ye Türkiye Çağrısı: Gazetecilere yönelik baskıyı gündeme alın

Uluslararası 18 insan hakları ve ifade özgürlüğü kuruluşu Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'ne bir mektup göndererek Türkiye'de gazetecilere yönelik baskının BM gündemine alınmasını istedi.

 

İnsan hakları ve ifade özgürlüğü kuruluşu olan Article 19, 3 Eylül’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’ne Türkiye’de gazetecilere ve medya kuruluşlarına yönelik devam ettirilen baskılara ilişkin endişelerini ortaya koyan bir mektup gönderdi.

 

Article 19 mektupta, BM'nin Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’nun, Eylül 2019'da sezon açılışı yapılacak olan İnsan Hakları Kampanyası Vakfı oturumunda üye devletlerden bu duruma müdahale etmesi talebinde bulundu.

 

Türkiye'de 138 gazeteci ve medya çalışanının tutuklu olduğu bilgisi paylaşılan mektupta birçok gazetecinin temelsiz terörizm suçlamasıyla yargılandığı ifade edildi.

 

"Türkiye, yükümlülüklerini ihlal ediyor"

 

Mektubu imzalayan kuruluşlar ayrıca, BM İnsan Hakları Konseyi'nin, Türkiye'nin uluslararası insan hakları hukuku yükümlülüklerini ve taahhütlerini ihlal ettiğini vurguladı.

 

18 insan hakları ve ifade özgürlüğü örgütü tarafından imzalanan mektup, Birleşmiş Milletler’i, ifade özgürlüğüne karşı olarak lanse edilen Türkiye'nin baskıcı halini ele almaya çağırıyor.


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Beşiktaş, geri düştüğü maçtan üç puanla döndü

Beşiktaş, geri düştüğü maçtan üç puanla döndü

10 saat önce

  Süper Lig’in 24. hafta karşılaşmasında Aytemiz Alanyaspor, Beşiktaş’ı konuk etti. Mücadele konuk ekibin 2-1’lik üstünlüğüyle sona erdi.   Aytemiz Alanyaspor 37. dakikada Jun...Devamını oku