Son Dakika

8 Kasım Z Raporu

1 hafta önce

8 Kasım Z Raporu

Dolar güne nasıl başladı?
Gelecek haftaki Erdoğan-Trump görüşmesinin netleşmesi ve yurt dışındaki iyimser seyrin etkisiyle dolar/TL bu sabah güne 5.77 seviyesinin hemen altında başladı. 
 
 
Altın fiyatlarında son durum: 8 Kasım’da çeyrek ve gram altın fiyatları ne durumda?
Altın fiyatlarında ufak hareketlilikler devam ediyor. Dönem dönem döviz kurları ile paralel olarak değişkenlik gösteren altın fiyatları bazı durumlarda ise bağımsız değişim yaşayabiliyor. 8 Kasım tarihli güncel çeyrek ve gram altın fiyatları haberimizde yer alıyor...
 
 
AKP'li Selçuklu Belediyesi, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı için bütçesinden 1.1 milyon lira harcamış
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğini açıklayan Türkiye İmam Hatipliler Vakfı’nın (TİMAV) düzenlediği, “Geleneksel Hikâye Yarışması” etkinliklerinin tanıtım giderlerinin Konya Selçuklu Belediyesi’nin bütçesinden karşılandığı öğrenildi. AKP’li Selçuklu Belediyesi, Şubat 2019’da Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne Genel Sekreter olarak atanan ve Milli İrade Platformu üyeliği bulunan Ecevit Öksüz’ün başkanı olduğu vakfın 2015, 2016, 2018 ve 2019 yıllarında düzenlediği yarışmaları için 1.1 milyon lira harcamış.
 
 
"Bazı AKP'liler Bildirici'nin RTÜK üyeliğinin düşürülmesinden rahatsız"
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, üyeliği düşürülen Faruk Bildirici’nin yerine seçim yapılmasına ilişkin yazıyı TBMM Başkanlığı’na gönderdi. Ancak AKP içinde yöntem ve Bildirici’nin üyeliğinin düşürülmesi gerekçeleriyle ilgili tartışma yaşandığı aktarıldı. AKP yöneticileri, Bildirici’nin kurulun kararıyla ilgili olarak ‘yürütme durdurma’ istemiyle yargıya başvurduğunu anımsattı ve bu sürecin beklenmesinin doğru olacağına dikkat çekti. 
Sabah yazarı Güngör:  4 kardeşin yoksulluktan öldüğüne dair haberler servis ettiler
Sabah gazetesi yazarı Dilek Güngör, kapısına “Dikkat siyanür var, içeri girmeyin” notu asılan evde ölen 4 kardeş için, “Hem olay, hem veriliş şekli kafamı kurcalıyor” dedi.
 
 
Arınç: “KHK faciadır” dememeliydim
Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Üyesi Bülent Arınç, daha önce yaptığı “KHK faciadır” açıklaması için "Keşke KHK faciadır demeseydim" dedi.
 
 
CHP'li Arık: Otizmli çocukları yuhalamaktan utanmadınız mı?
CHP Kayseri Milletvekili Arık, Aksaray'daki olayla ilgili “O çocukları yuhalayan ailelere seslenmek istiyorum, çocuklarınızdan da mı utanmadınız?” dedi.
 
 
Diyanet İşleri'nden otizmli çocuklara destek
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Aksaray’da otizmli çocuklarının maruz kaldığı olay hakkında sosyal medya hesabından destek mesajı paylaştı.
 
 
HDP'ye yeni operasyon: Eş başkanlar gözaltına alındı
Van-İpekyolu Belediye Başkanı Azim Yacan ve eş başkan Şehzade Kurt, terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı.
 
 
Karar yazarı Taşgetiren: Türkiye'de KHK faciası da var, yargı sancısı da
Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç’ın “KHK faciadır” sözleri tartışılmaya devam ediyor. Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, “Şu anda Türkiye’de KHK faciası da var, yargı faciası da var. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bu faciayı ortadan kaldırabilmek için çare arıyor” dedi.
 
 
İstanbul'da PKK operasyonu: Kent genelinde baskınlar düzenlendi
İstanbul'da düzenlenen terör operasyonunda çok sayıda şüpheli gözaltına alındı.
 
 
Adana'da IŞİD ve El Kaide operasyonu: 10 kişi hakkında gözaltı kararı
Adana'da terör örgütü IŞİD ve El Kaide adına eylem ve faaliyet hazırladıkları tespit edilen 8’i Suriye uyruklu 10 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şafak vakti yapılan operasyonla şüpheli şahıslar yakalandı.
 
 
GATA'nın da bulunduğu 117 bin metrekarelik alan yapılaşmaya açılıyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tarihi Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin (GATA) de içerisinde bulunduğu 117 bin metrekarelik alanın yapılaşmaya açılmasını sağlayan planları onaylayarak askıya çıkardı. Daha önce yapılaşmaya izin verilmeyen bölgede binalar yapılabilecek. İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, “Bu tarihi alanı yapılaşmaya açıyorlar. Bu değişiklik kültür varlıklarına saldırıdır” diyerek karara tepki gösterdi.
 
 
Rabia Naz’ın tırnaklarından erkek DNA’sı çıkmış
"Vatan ailesinin avukatı, 'Biz bunu savcıya sunduk, bizim sunduğumuz hiçbir şeyi dikkate almadı’ dedi"
 
Yılmaz Özdil: AKP, dünyanın en çok türbanlı tutuklayan hükûmeti oldu
Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, "AKP dünyanın en çok türbanlı tutuklayan hükümeti oldu" başlığıyla bir yazı kaleme aldı. Özdil, "Hayır, amacım elbette başörtülü insanlarımızı rencide etmek değil. Tam tersine… 'Başörtülü bacı' sömürüsüyle genelleme yapmanın ne kadar yanlış olduğuna dikkat çekmek istiyorum" dedi. 
 
 
HDK Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu gözaltına alındı
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, bu sabah evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Şenoğlu’nun Diyarbakır’da yapılan bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Vatan'da bulunan İstanbul Emniyeti'ne götürülen Şenoğlu hakkında 3 günlük gözaltı süresi kararı alındığı belirtildi.
 
 
Türkiye'de kalacak Suriyelilerin "topluma uyumunu" Diyanet sağlayacak
Türkiye’deki resmi rakamları 4 milyona yakın Suriyelilerin, geri dönmeyeceği kabul edilerek İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Uyum Strateji Belgesi ve Ulusal Eylem Planı”nına göre Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, devletin tüm kurumları Suriyeliler için seferber edildi. Planda, İŞKUR’dan belediyelere, Dışişleri Bakanlığı’ndan TRT’ye kadar onlarca kurum, Suriyeli mültecilerin “Türk toplumuna uyumunun desteklenmesi” ile görevlendirildi.
 
 
Akçaova ve Teksen köylerini sular altında bırakacak proje yeniden gündemde
İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılamak için İstanbul Ağva ile Kocaeli Kandıra sınırına kurulması planlanan ve çok sayıda köyü etkileyecek Sungurlu Barajı projesi yeniden gündemde. Proje hayata geçerse Akçaova ve Teksen köyleri sular altında kalacak. Bölge sakini Nazif Korkmaz “Bu proje toplumsal bir felaket olur” dedi. Projenin inceleme bilgilendirme toplantısı 21 Kasım’da yapılacak.
 
 
İmamoğlu'ndan 'Kahramanın Yolculuğu' kitabı hakkında açıklama: Şerh koyuyorum
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, kampanya direktörü Necati Özkan'ın yerel seçim sürecini yazdığı, "Kahramanın Yolculuğu: Yeni Nesil Siyasetin Zaferi" adlı kitabının bir noktasına şerh koyduğunu ifade etti. 
 
 
Devlet 2020'de müteahhitlere 18,8 milyar lira garanti ödemesi yapacak
Yatırım büyüklüğü 67,5 milyar dolara ulaşan kamu özel işbirliği (KÖİ) projeleri çerçevesinde 2020 yılında müteahhit firmalara yapılacak garanti ödemeleri için 18.8 milyar lira ayrıldı. 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer alan bilgilere göre, KÖİ çerçevesinde yap işlet devret (YİD), yap işlet (Yİ), yap kirala devret (YKD) ve işletme hakkı devri (İHD) olmak üzere dört temel model uygulanıyor. Bu modeller uygulanarak 1986 yılından bu yana 246 uygulama sözleşmesi imza altına alındı.
 
 
"TRT, 'ticari sır' gerekçesiyle yayın hizmetleri için ödediği tutarları açıklamıyor"
TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu toplantısında, CHP’nin TRT, PTT ve TCDD’nin onaylanan Sayıştay raporlarına yönelik itirazları görüşüldü. Toplantıya komisyon üyesi milletvekillerinin yanı sıra kurum temsilcileri de katıldı. CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, “TRT, bir banka gibi ‘ticari sır’ gerekçesiyle yayın hizmetleri için ödediği tutarları da açıklamıyor” dedi.
 
 
Eğitim Reformu Girişimi, Türkiye’nin ‘eğitime erişim karnesi'ni açıkladı
Eğitim Reformu Girişimi’nin Eğitim İzleme Raporu 2019’un üçüncü dosyası “Öğrenciler ve Eğitime Erişim” açıklandı.
 
 
Erzincan'da altın madeni şirketi, dava açmamaları karşılığında, köylülere "yardım" yapmış
CHP, Gümüşhane’den sonra Erzincan’daki altın madenleri ve diğer çevre sorunları ile ilgili yaptığı incelemeleri raporlaştırdı. Raporda İliç’teki altın madeni şirketi ile vatandaşlar arasında "Ekonomik Yer Değiştirme ve Geçim Kaynakları Destek Protokolü" imzalandığı ve şirketin, vatandaşlara; dava açmamaları karşılığında 130’ar bin lira para ödediği ortaya çıktı.
 
 
Türkiye Diyanet Vakfı, 2018'de 1.2 milyar lira gelir elde etti
Dev bütçesi ile aralarında yatırımcı bakanlıkların da yer aldığı birçok bakanlığı geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ‘kara kutusu’ olarak nitelendirilen Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV)  2018 yılındaki geliri, 2014 yılına oranla yüzde 116 arttı. 2014 yılı geliri 584,7 milyon TL olan TDV, 2018 yılında 1,2 milyar TL gelir elde etti.
 
 
Davutoğlu’nun parti çalışmaları için kullanacağı yeni bina belli oldu
Kurucusu olduğu AKP’den istifa eden ve yeni parti çalışmalarında olan Ahmet Davutoğlu’nun kullanacağı yeni bina belli oldu. Davutoğlu’nun parti çalışmasındaki Bahçelievler’deki binası belediye tarafından mühürlenmişti.
 
 
AKP'li vekilin asgari ücret hesabı: 2002'de bin 750 tane yumurta alınıyordu, şimdi 4 bin 375 adet
Bütçe görüşmeleri sırasında tansiyon hiç düşmüyor, bu kez AKP ile CHP'li milletvekilleri arasında 'yumurta' hesabından tartışma çıktı.
 
 
Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan'a ödeyeceği 'Man Adası' tazminatına ret
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Man Adası” iddiaları nedeniyle Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’na tazminat ödenmesine yönelik kararı bozuldu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun avukat Celal Çelik alınan kararla ilgili olarak, “Haklılığımız, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi'nin 4. Daire Mahkemesi'nce tespit edilerek hukuksuz mahkeme kararları ortadan kaldırılmıştır” dedi.
 
 
HDK: Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu derhal serbest bırakılsın
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, bu sabah evine yapılan baskınla gözaltına alındı. Konuya ilişkin açıklama yapan HDK, Şenoğlu'nun evine yapılan baskının gerekçesini Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet olarak açıkladı. AKP-MHP hükûmetinin muhalefeti ezmek ve görünmez kılmak için yapmadığı şey kalmadığı belirtirken, "Bu haksız, hukuksuz ve mesnetsiz gözaltının son bulmasını, Eşsözcümüz Sedat Şenoğlu’nun ve gözaltına alınan tüm yoldaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadeleri kullanıldı. 
 
 
Bakan Soylu'dan IŞİD açıklaması: Pazartesi iadelerine başlıyoruz
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, IŞİD'lilerin vatandaşı olduğu ülkelere iadesi ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Soylu, “Şimdi biz bunları size iade edeceğiz diyoruz. Pazartesiden itibaren başlıyoruz" ifadelerini kullandı.
 
 
"AKP'li milletvekilinin evinde ölü bulunan Nadira Kadirova'nın elinde silahla atış yaptığına dair bulgu yok"
AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova'nın dosyasında önemli bir gelişme yaşandı. Aile avukatı Birol Öztürk, “Ankara Emniyet Kimyasal Şube Müdürlüğü tarafından verilen rapora göre, Nadira Kadirova’nın elindeki swap izinde, atış bulgularına rastlanamadığı belirtiliyor. Bu izler birkaç saat içinde alınmış” dedi.
 
 
Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü araştıracak Meclis Komisyonu Eynesil'e gitti
Giresun Eynesil'de 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü incelemek üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu ilçeye gitti. Komisyon üyeleri Rabia Naz'ın ailesi ile görüştü.
 
 
 


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

ABD'de AVM otoparkında silahlı saldırı: 3 ölü

ABD'de AVM otoparkında silahlı saldırı: 3 ölü

20 saat önce

Polis, çevre sakinlerinden "siyah elbiseli" bir şüpheliyi görmeleri halinde yetkililere haber vermesini istedi   ABD’nin Oklahoma eyaletindeki bir alışveriş mağazasına yönelik silahlı ...Devamını oku