Dünya

ABD: Anlaşmasız Brexit olursa Birleşik Krallık’ı destekleyeceğiz

5 ay önce

ABD: Anlaşmasız Brexit olursa Birleşik Krallık’ı destekleyeceğiz

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden anlaşmasız ayrılma kararı alması halinde Washington’ın bu kararı destekleyeceğini açıkladı.
 
 
CNBC’nin haberine göre Bolton, Londra’da Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson’la Pazartesi günü yaptığı görüşmede ABD Başkanı Donald Trump’ın Birleşik Krallık’tan 31 Ekim’de AB’den ‘başarılı’ bir çıkış beklediğini söyledi ve Washington yönetiminin ABD ve Birleşik Krallık arasında serbest ticaret anlaşması yapmaya hazır olduğunu söyledi.  
 
Başbakan Johnson, AB ile mevcut Brexit anlaşması üzerinde yeniden müzakere etmek isterken, AB yönetimi ise anlaşmada Johnson’ın görüşmek istediği meselenin değiştirilemez olduğunu belirtmişti. Johnson, ‘anlaşmalı veya anlaşmasız’ Birleşik Krallık’ın Ekim’de AB’den ayrılacağını vurgularken, Bolton da “Eğer Birleşik Krallık hükümetinin kararı bu yönde olursa, bunu istekle destekleyeceğiz. Benim burada vermeye çalıştığım mesaj bu, sizinleyiz” dedi.
 
Bolton, ABD ve Birleşik Krallık arasındaki serbest ticaret anlaşması ile iki ülkenin sektör bazında ticari anlaşmalar yapabileceğini, daha tartışmalı maddelerin sonraki bir döneme ertelenebileceğini söyledi. Asıl hedefin kapsayıcı bir ticaret anlaşması oluşturmak olduğuna dikkat çeken Bolton, finansal hizmetlerin anlaşması zorlu sektörlerden biri olabileceği uyarısını yaptı.
 


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular