İnsan Hakları

AİHM duruşmasına günler kala; Demirtaş’ın tahliyesinin önünde engel kalmadı

5 ay önce

AİHM duruşmasına günler kala; Demirtaş’ın tahliyesinin önünde engel kalmadı

Demirtaş ve avukatları henüz tahliye başvurusunda bulunmadı

 

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, yargılandığı ana davada eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş için verdiği tahliye kararı kesinleşti. Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, savcılığın tahliye kararına yaptığı itirazı reddetti. Demirtaş’ın, dosyasının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’de görüleceği 18 Eylül öncesinde özgürlüğüne kavuşup kavuşamayacağı tartışılmaya başlandı. İstanbul'da görülen ayrı bir davadan 4 yıl 8 ay kesinleşmiş cezası bulunan Demirtaş’ın bu davada tutuklu yattığı sürenin cezaya mahsup edilmesi durumunda Demirtaş’ın özgür kalabileceği belirtiliyor. İtiraz sürecini beklediği için henüz tahliye başvurusu yapmayan Demirtaş için yargının yasa ve içtihatlara uygun hareket edip etmeyeceği merak konusu.

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin bu davadan dolayı Türkiye’yi mahkûm ettiği günlerde tahliye kararı vermeyen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın dosyasının AİHM Büyük Daire’de görüşüleceği 18 Eylül öncesi tahliye kararı verdi. Ancak geçen sürede farklı bir davadan 4 yıl 8 ay ceza alan Demirtaş, bu nedenle hemen tahliye olamadı. Savcılık da tahliye kararına hemen bir gün sonra itiraz etti. Bu itiraz bugün karara bağlandı ve reddedildi. Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliyenin yasalara uygun olduğuna hükmetti. Aynı mahkeme, AİHM’nin Türkiye’yi Demirtaş için mahkum ettiği dönemde, tahliye talebinin reddedilmesini haklı bulmuştu. Ancak 19. Ağır Ceza Mahkemesi gibi 20. Ağır Ceza Mahkemesi de görüşünü değiştirdi.

 

AİHM, Demirtaş’ın yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ana dava için Türkiye’yi tazminata mahkûm etmiş, tahliyesinin gerektiğini kararlaştırmıştı. Buna karşılık, 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ı tahliye etmemişti. Bu tartışmalar sürerken, Demirtaş’ın, yaptığı bir konuşma nedeniyle İstanbul’da yargılandığı davada aldığı 4 yıl 8 aylık hapis cezası istinaf mahkemesinde hızla onanmıştı. HDP’li Sırrı Süreyya Önder’le birlikte bu davada yargılanan Demirtaş, hükümlü haline gelmişti. Önder de bu davada aldığı ceza nedeniyle cezaevine konulmuştu.

 

Tahliye çıktı
 

AİHM’nin verdiği karara hem Türkiye hem de Demirtaş itiraz etti. Bu dosya 18 Eylül’de AİHM Büyük Daire’de görülecek. Kulislerde, 19 Eylül öncesi AİHM kararının yerine getirilmiş gibi gösterilmesi adına Demirtaş’ın tahliye edilebileceği konuşuluyordu. Beklendiği gibi oldu.

 

Ancak kesinleşen 4 yıl 8 aylık cezası Demirtaş’ın hemen tahliye edilmesini engelledi. Ancak bu tahliye yolunun kapandığı anlamına gelmiyor. Demirtaş hükümlü olduğundan hemen tahliye edilmedi ancak tutuklulukta geçirdiği 2 yıl 10 aylık süre, Yargıtay içtihatları doğrultusunda hükümlü olduğu cezadan mahsup edilirse, tahliye yolu açılacak. Demirtaş ve avukatları henüz bu başvuruyu yapmadı.

 

İnfaz Kanunu gereği, hüküm giydiği cezanın 3 yıl 6 aylık bölümünü yatması gereken Demirtaş, bu sürenin son 1 yıllık bölümünü yasal olarak denetimli serbestlik kapsamında geçirebiliyor. Mahsup başvurusunda da bu durum dile getirilecek ve Yargıtay içtihatları gereği karar verilmesi ve Demirtaş’ın serbest bırakılması istenecek. Uygulama bugüne kadar bu yönde yapıldığından aksi bir karar çıkmasına düşük bir ihtimal olarak bakılıyor.

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Beşiktaş, geri düştüğü maçtan üç puanla döndü

Beşiktaş, geri düştüğü maçtan üç puanla döndü

11 saat önce

  Süper Lig’in 24. hafta karşılaşmasında Aytemiz Alanyaspor, Beşiktaş’ı konuk etti. Mücadele konuk ekibin 2-1’lik üstünlüğüyle sona erdi.   Aytemiz Alanyaspor 37. dakikada Jun...Devamını oku