Türkiye Haberleri

Diyarbakırlılar: DAİŞ’in ismini MSO yapıp işgale başladılar

1 ay önce

Diyarbakırlılar: DAİŞ’in ismini MSO yapıp işgale başladılar

Kuzey Doğu Suriye'ye yönelik savaşı “işgal” olarak değerlendiren Diyarbakırlı yurttaşlar, “Savaşın tek nedeni Kürt düşmanlığıdır. DAİŞ’in ismini MSO olarak değiştirip zulme devam ediyorlar” dedi. 
 
Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik başlattığı savaş şiddetlenerek devam ederken, bölgeden ölü, yaralı ve göç haberleri sürüyor. Saldırıya dünya çapında büyük tepki yağıyor. Mikrofon uzattığımız Diyarbakırlılar da işgal olarak gördükleri saldırı ile Kürtlerin etnik temizlikten geçirildiğini kaydetti. 
 
‘KÜRT DUŞMANLIĞI’
 
Mehmet Fırat (32), savaşın nedenine dikkati çekerek, "Savaş her türlü kötüdür. Bir de başkasının ülkesindeyiz. Ne gerek var buna? İlk önce kendi ülkeni savun. Barış savaşla getirilmez. Savaşın tek nedeni Kürt düşmanlığı. IŞİD’i orada bitiren Kürtler oldu. Bir jetin bir bomba atması benim üç yıllık masrafım. Adım atamıyoruz dışarıya. Ekonomik olarak çok kötü bir süreçteyiz. Ben şu an açım. İlk önce beni doyursunlar. Benim gibi milyonlarca insan var Türkiye'de. Bizim cebimizden çıkan para, uçaklara yakıt ve mühimmat olarak kullanılıyor. Paramızı alıyorlar, savaşa yatırıyorlar, kendi ceplerini dolduruyorlar" dedi.
 
'SAVAŞ DÜŞMANLIĞI ARTIRIYOR'
 
Savaşın Kürt düşmanlığını artırdığını belirten Berat Taşkın (19), batı kentlerine gitmekte zorluk yaşadığını anlattı. Taşkın, "Savaş istemiyoruz. Barış istiyoruz. Savaş olduğu zaman Türkler bize düşman gözüyle bakıyorlar. Mesela şu an batıya gittiğimiz zaman bize karşı kin besliyorlar. Ayrımcılık yapıyorlar. Bundan biz de rahatsız oluyoruz. Savaş maddi manevi bütün hayatımızı etkiliyor. Bitmesi gerekiyor savaşın" ifadelerini kullandı.
 
'BU İŞGALCİLİKTİR’
 
Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırıyı kabul etmeyeceklerini söyleyen Ramazan Nergiz (25), "Kobani'de nasıl IŞİD'e karşı mücadele edildiyse, tekrardan aynı şekilde mücadele edilecektir. Kabul edeceğimiz bir konu da değildir. İşgalcilik ve sömürgeciliktir. Türkiye sıkışmış, IŞİD'lileri orada çıkarmak için operasyon yapıyor. Yoksa barış ile ilgili değildir. Halk Kobane'de nasıl serhildanları yükseltiyse saldırıları durdurmak için yine serhildanları yükseltmeli" diye konuştu.
  
'DAİŞ'İN İSMİNİ DEĞİŞTİRDİLER'
 
Fahri Derbaz (58) adlı yurttaş ise hem kendilerine yapılan zulmü hem de başlatılan saldırıları kabul etmediklerini kaydederek, şunları söyledi: “DAİŞ’in ismini MSO (Suriye Milli Ordusu) olarak değiştirip zulme devam ediyorlar. Halkımızın tamamının ayaklanması ve bu zulme karşı mücadele etmesi gerekiyor. Ayakta kaldığımız sürece ve bedenimizde bir damla kan kalana kadar mücadele edeceğiz” dedi.
 
'50 YILDIR BİR ŞEY ELDE EDEBİLDİLER Mİ?'
 
Türkiye'nin Kürtlerin sesini bastırmaya çalıştığını söyleyen Mehmet Şah Toprak (61), "Büyük bir kriz var halk arasında. Bu kriz ve savaş karşısında tüm halkın ayaklanması lazım. Türkiye Kürtlerle masaya oturup barışı sağlamayana kadar Türkiye düzelmez ve kan gölüne döner. Ve bunu görüyoruz da. Boğazımızdan geçen şeyleri, savaşa ve kurşuna veriyorlar. 50 yıldır bu savaş sürüyor, bir şey elde edebildiler mi?" diye sordu.
 
'VERGİLERİMİZLE TOP VE UÇAK ALINIYOR'
 
Yahya Akkuş (64) adlı yurttaş, “Amaçları Kürtleri bitirmektir. Artık DAİŞ’i mi yerine koyarlar başkalarını mı bilmiyorum. Biz savaş yerine barış istiyoruz. Vergilerimizle kurşun, top ve uçak alınıyor. Bugün bu para fakir fukaraya verilmiş olsaydı kimse aç kalmazdı” dedi.
 
'SAVAŞ DURDURULSUN’
 
Yurttaşlardan Nevriye Kaçan (70) ise savaşın durdurulmasını, insanların ölmemesini, annelerin gözyaşı dökmemesini ve ölümün dünyada olmamasını istiyor. “El alemin memleketinden çıksınlar” diyen Kaçan, “Bugün Rojava’da her yere saldırıyorlar. Sokaklarda herkes ayağa kalksın. Askerlerinizi geri çekin. Artık yeter" diye konuştu. 
 
'ÇOCUKLARIMIZI SAVAŞA GÖNDERMEYİZ'
 
Haydar Çakmak (71), yapılan saldırının Kürtlere büyük bir hakaret olduğunu belirtirken, Hatice Kapçay (41) adlı yurttaş ise “Biz ne çocuklarımızı savaşa göndeririz ne de gitsinler. Bu savaşı kabul etmiyoruz. Orda Kürt, Türk, Arap var. Hepsi de Müslümandır” diyerek barış çağrısı yaptı.

 



Yorumlar için veri yok!

İlgili konular