Türkiye Haberleri

Google aramalarında İmamoğlu Yıldırım’dan 3,6 daha fazla popüler

5 ay önce

Google aramalarında İmamoğlu Yıldırım’dan 3,6 daha fazla popüler

İade edilecek İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerine yaklaşık bir hafta kala internet üzerinden adaylarla ilgili yapılan arama sonuçları, CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun AKP adayı Binali Yıldırım’a göre ‘popülaritesi’nin 3.6 daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

 

 

Google arama motoru üzerinden yapılan aramaların analiz edilmesiyle oluşturulan Google Trends verileri, belli bir zaman dilimi ile belirli bir bölgede “kimlerin veya neyin” daha fazla arandığı bilgisini veriyor. Bu veriler de seçimlere giren adayların, internet kullanıcıları arasındaki popülaritesine ilişkin önemli ipuçları verdi.

 

Korelasyon var, sebep-sonuç ilişkisi yok

 

Bir adayın internette daha fazla aranması ile seçimlerde alacağı oy oranı arasında bir korelasyon olsa da sebep ve sonuç etkisinin olduğu var sayılamaz.

 

Örneğin 2004’den beri ABD’deki başkanlık seçimlerinde, Google’da en popüler olan aday seçimleri kazanmıştı. Aynı şekilde Fransa’da 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan Emmanuel Macron ile İtalya’da 2019 Genel Seçimleri’nde de birinci gelen Matteo Salvini, Google’de en çok aranan isimler olmuştu.

 

Euronews’den Hüseyin Koyuncu’nun haberine göre, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul’da yeniden seçime gitme kararının açıklandığı 6 Mayıs’tan, 14 Haziran’a kadar İstanbul’da Google aramalarında Ekrem İmamoğlu’nun Binali Yıldırım’dan 3,6 kat daha fazla arandığı ortaya çıkıyor.

 

Tarih aralığı: 6.05.2019 – 14.06.2019

 

Yer: İstanbul

 

• Ekrem İmamoğlu: 36 puan

 

• Binali Yıldırım: 10 puan

 

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

DİSK: Patronlar ve hükümet beraber hareket ediyor, emekçi maça 2-0 yenik başlıyor

DİSK: Patronlar ve hükümet beraber hareket ediyor, emekçi maça 2-0 yenik başlıyor

21 saat önce

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, Başlangıç Noktası programında asgari ücret görüşmelerinde gelinen noktayı anlattı. Saygılı, hükümet ve patronların birlikte hareket etmes...Devamını oku