Son Dakika

HDP: Muş'taki görevden almaların hedefi HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talanı sürdürmek

5 ay önce

HDP: Muş'taki görevden almaların hedefi HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talanı sürdürmek

HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan bir açıklama yayımladı.
 
Muş İl Genel Meclisi’nin 14 üye ile çoğunluğunu oluşturan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi 7 ismin İçişleri Bakanlığının talimatıyla görevden alınması üzerine HDP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Salim Kaplan bir açıklama yayımladı.
 
Kaplan, bu görevden almaların bir saldırı olarak nitelendirdi. Kaplan bu saldırının hedefinin, "HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talan anlayışını devam ettirmek" olduğunu söyledi.
 
Kaplan tarafından yapılan “İktidar, HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talanı sürdürmek istiyor” başlıklı açıklama şu şekilde: 
 
Seçimlerden sonra kazandıkları 6 belediye başkanına KHK’li olduğu için mazbatalarının verilmediğini hatırlatan Kaplan, seçimden 4 ay sonra HDP’li 3 büyükşehir belediye eş başkanının yerine kayyum atandığını ve bu belediyelerde meclislerin fiilen feshedildiğini belirtti. Kaplan ayrıca bugüne kadar HDP’li 20 belediye meclis üyesinin de görevden uzaklaştırıldığını dile getirdi.
 
"İktidar HDP’nin hiçbir yerel yönetim biriminde çoğunluk olmasına tahammül edemediğini göstermiştir"
 
Muş İl Genel Meclisi’nden 7 HDP’linin görevden uzaklaştırıldığını belirten Kaplan, Muş Merkez ve Malazgirt Belediye Başkanlığı seçimlerinin ise hile ve hukuk dışı yöntemlerle kendilerinden alındığını söyledi:
 
"İktidar HDP’nin kazandığı belediyeleri Kayyım Darbesi ile gasp ederken, çoğunluğunu partimizin kazandığı belediye meclislerini ve il genel meclislerini de hedefleyerek, HDP’nin hiçbir yerel yönetim biriminde çoğunluk olmasına tahammül edemediğini göstermiştir.
 
24 Haziran 2018 Milletvekili Genel Seçiminde Muş’ta 4 milletvekilliğinin 3’ünü kazanarak AKP-MHP ittifakını yenilgiye uğratan halkımıza ve partimize karşı kin ve nefretle hareket etmiştir. 31 Mart seçimlerinde Muş’ta bir kez daha yenilgiye uğrayacağını görmüş ve Muş Merkez ve Muş-Malazgirt Belediye Başkanlığı seçimlerine açık hileler karıştırarak belediye başkanlıklarını hukuk dışı yöntemlerle gasp etmiştir.
 
31 Mart 2019 seçimlerinde, Muş İl Genel Meclis Üyeliği seçim türü sonuçlarına göre; HDP yüzde 44.4, AKP yüzde 35.9, MHP yüzde 6, CHP yüzde 5,8 oranında oy almıştır. Bu sonuçlara göre toplam 48 üyelikten oluşan Muş İl Genel Meclis üyeliklerinin partilere dağılımı; HDP 26 üyelik, AKP 19 üyelik, MHP 2 üyelik ve CHP 1 üyelik şeklindedir. Bu sandalye dağılımına göre Muş İl Genel Meclisi çoğunluğu HDP’li üyelerdedir.
 
Muş İl Genel Meclis Üyeliğine dair bu sonuçlara bakıldığında, bu saldırının temel hedefi açıkça ortaya çıkmaktadır: HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talan anlayışını devam ettirmek, seçmen iradesini gasp etmek ve yerel karar alma organlarından birisi olan meclisleri tamamen iktidarın güdümüne sokmak.
 
Parti olarak, demokratik talepleri olan toplumsal dinamiklerin iradesini kararlı bir biçimde temsil etmeye devam edeceğimizin, demokrasi mücadelesinde bir adım dahi geri atmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Halklarımızın demokratik iradesine karşı geliştirilen faşizan tüm hamleleri halkımızla birlikte boşa çıkaracağımızdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır.
 
AKP-MHP iktidarı, partimizin ve halkımızın en küçük kazanımını, en küçük örgütlülüğünü dahi imha etmek için gece gündüz kirli planlar yapmaktadır. Halkımızla birlikte, bu kirli hesaplara, planlara teslim olmayacağımızı, mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi, örgütlülüğümüzü daha da güçlendireceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz."


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Beşiktaş, geri düştüğü maçtan üç puanla döndü

Beşiktaş, geri düştüğü maçtan üç puanla döndü

11 saat önce

  Süper Lig’in 24. hafta karşılaşmasında Aytemiz Alanyaspor, Beşiktaş’ı konuk etti. Mücadele konuk ekibin 2-1’lik üstünlüğüyle sona erdi.   Aytemiz Alanyaspor 37. dakikada Jun...Devamını oku