İnsan Hakları

HDP'li Rojda Nazlıer hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

2 hafta önce

HDP'li Rojda Nazlıer hakkında 15 yıla kadar hapis istemi

 
11. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 27 Ocak 2020'ye gün verdi
 
Evine 20 Ekim'de yapılan baskınla gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılarak tutuklanan Diyarbakır'ın Kocaköy İlçe Belediyesi Eşbaşkanı Rojda Nazlıer hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Nazlıer'e 7 yıl 6 ay ile 15 yıl arası değişen hapis istemiyle iddianame hazırlandı. İddianame Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.
 
İddianamede, Nazlıer'in Nevroz'a katılması, açlık grevleri sırasında yaşamına son veren Zülküf Gezen'in taziyesine katılması ve HDP'nin seçim sonuçlarına ilişkin HDP Diyarbakır İl Binası önünde yaptığı programa katılması suçlama konuları arasında. 
 
İddianamede, gizli ve açık tanık beyanları ile Nazlıer'in katıldığı eylem ve etkinlikler birlikte değerlendirildiğinde üzerine atılı "örgüt üyesi olmak" suçunu işlediği değerlendirilerek Nazlıer'in 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.
 
İddianameyi kabul eden Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 27 Ocak 2020'ye gün verdi. 


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

Hindistan'da 'ulusal vatandaş araştırması' yapılacak

Hindistan'da 'ulusal vatandaş araştırması' yapılacak

46 dakika önce

Hindistan, ülkedeki düzensiz göçmenleri tespit edeceği gerekçesiyle "ulusal vatandaş araştırması" çalışması yapılacağını duyurdu. Hükümet, 1 milyar 340 milyon kişinin yaşadığı...Devamını oku