Ekonomi

Küresel borç tüm zamanların rekorunu kırdı

1 hafta önce

Küresel borç tüm zamanların rekorunu kırdı

Küresel borç seviyesi geçtiğimiz yılın Ocak-Eylül döneminde 9 trilyon dolar artarak 253 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı.Uluslararası Finans Enstitüsünün (IIF), "Küresel Borç Monitörü" raporunu kamuoyuyla paylaştı.
 
IIF'nin hazırladığı rapora göre, geçtiğimiz yılın üç çeyreğinde kürsel borç tutarı 9 trilyon dolara artış göstererek 253 trilyon dolar oldu.Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hane halkı ve şirketlerin borcu artış gösterdi.
 
Rapora göre, 2019'nun üçüncü çeyreğinin sonunda toplam borç dünyadaki gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) üç katını (yüzde 322) aştı.IIF'nin raporuna göre, toplam GSYH'ye oranları dikkate alındığında, geçen yıl üçüncü çeyreğinde hane halkına ait borçlar yüzde 60,2'ye (2018'de yüzde 59,6), finansal olmayan şirketlere ait borçlar yüzde 92,5'e (2018'de 91,6) yükseldi. Aynı dönemde, kamuya ait borçlar yüzde 88,3 (2018'de 86) ve banka gibi finansal şirketlere ait borçlar da yüzde 81,4 (2018'de 81,7) düzeyinde gerçekleşti.
 
ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE 72 TRİLYON DOLAR'A ULAŞTI
 
Gelişmekte olan piyasalarda finansal olmayan şirketlerin borçlarının artışıyla yükselen borç seviyesine vurgu yapılan IIF raporunda, Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin hane halkı ve şirketlerin borcunu içeren toplam borcunun geçen yılın üçüncü çeyreğinde 72 trilyon dolara ulaştığı bildirildi.Küresel borcun, düşük faiz oranları ve gevşek finansal koşulların etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinin sonunda 257 trilyon doları geçmesi bekleniyor. 

 Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

İki dev bankaya büyük ceza

İki dev bankaya büyük ceza

4 saat önce

Sigortacılık kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı, Akbank'a 94.7 milyon TL, Yapı Kredi'ye ise 187.1 milyon TL para cezası kesti. Akbank, sigorta aracılık faaliyetle...Devamını oku