Türkiye Haberleri

NATO genel sekreteri: Türkiye S-400’lerden çok daha fazlasıdır, endişeliyim

6 ay önce

NATO genel sekreteri: Türkiye S-400’lerden çok daha fazlasıdır, endişeliyim

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Türkiye’nin NATO’ya katkısı ve NATO’nun Türkiye ile iş birliği, F-35’lerden çok daha derin ve kapsamlıdır” dedi.
 
 
ABD yönetimi, Rus yapımı S-400 füzelerini teslim alması halinde, Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.
 
S-400’lerin Türkiye’ye sevkiyatı 12 Temmuz itibariyle başladı.Pentagon ise dün Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya aldığını açıkladı. Planlanan yaptırımlar arasında, Türkiye’nin, ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA)’ kapsamına alınması da bulunuyor.
 
‘Süreci takip ediyoruz’
 
Türkiye’nin, Rusya’dan S-400 alım sürecini yakından takip ettiklerini dile getiren Jens Stoltenberg, “Ne tür savunma sistemlerini alacaklarına her bir ülke kendisi karar verir. Fakat NATO için önemli olan şey (bu sistemlerin NATO sistemleriyle) uyumlu çalışıp çalışmamasıdır” şeklinde konuştu.
 
Stoltenberg ayrıca S-400’lerin NATO hava savunma sistemleriyle uyumsuz olduğunu ve entegre edilemeyeceğini ancak Türkiye’nin de böyle bir talebi olmadığını aktardı.
 
‘Türkiye NATO için S-400’den fazlası’
 
Genel sekreter, Türkiye’nin NATO ile ilişkisinin F-35’lerden ‘çok daha derin ve kapsamlı’ olduğunu ifade ederek ‘S-400 meselesini küçümsemediğini ancak Türkiye’nin S-400’den çok daha fazlası olduğunu’ vurguladı.
 
NATO yetkilisi sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye NATO’nun hava savunma sisteminin entegre bir parçasıydı, öyle olmaya da devam edecek. Ancak geldiğimiz noktadan dolayı endişeliyim çünkü Türkiye artık F-35 programının bir parçası olmayacak.”
 


Yorumlar için veri yok!

İlgili konular

AKP’li belediye, kripto para üretimi işine giriyor!

AKP’li belediye, kripto para üretimi işine giriyor!

21 saat önce

Konya Büyükşehir Belediyesi kripto para üretimi işine giriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay projenin detaylarını açıkladı. Altı ay ön hazırlık aşamaları yapıl...Devamını oku