"Türkiye'ye giden İran tankerinin limanda veya denizde boşaltılmasına izin verilmemeli"

3 yıl önce

"Türkiye'ye giden İran tankerinin limanda veya denizde boşaltılmasına izin verilmemeli"


 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Cebelitarık'tan serbest bırakılmasından sonra Mersin limanına doğru seyreden İran petrol tankeri Adrian Darya 1'in engellenmesi gerektiğini belirtti.
 
ABD yönetimi, İran ile İngiltere arasında yaşanan gerilimden sonra Cebelitarık'tan serbest bırakılarak adı 'Grace 1'den 'Adrian Darya 1'e çevrilen İran'a ait petrol tankerinin Kalamata limanına gitme ihtimali üzerine Yunanistan'a 'yaptırım' mesajı vermişti. 
 
Adrian Darya 1, Yunanistan'ın 'İran tankerine yardım etmeyeceği' açıklamasından sonra rotasını Kalamata'dan Mersin'e çevirmişti. 
 
Son olarak, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre tankerin 'limanda ya da denizde boşaltma yapmaması için herkesin görev başında olduğunu' belirtti. 
 
Bolton, "İran'ın terörü finanse etmek, dünyayı istikrarsızlaştırmak ve uluslararası yaptırımları delmesini engellemek için herkes görev başında. Adrian Darya 1 ile Türkiye'ye giden yasadışı petrolün limanda veya denizde boşaltılmasına izin verilmemeli" dedi.
 
 
​Adrian Darya 1'in 31 Ağustos tarihinde Mersin'e ulaşması bekleniyor.
Capture-65


İlgili konular

almanya

Almanya Şansölyesi Scholz yarın Türkiye'ye geliyor

1 yıl önce

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle yarın Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak....Devamını oku