Sağlık

1 günde 10 milyon aşı yaptılar

6 gün önce

aşı

Çin, 29 Nisan'da yaklaşık 9,6 milyon doz aşı yapıldığını duyurdu. Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından açıklanan verilere göre, son rakamlarla birlikte uygulanan toplam doz miktarı 253,46 milyona yükseldi.

Öte yandan 29 Nisan'da uygulanan aşı miktarı, ülkenin günlük olarak aşılama rakamlarını bildirmeye başlamasından bu yana en yüksek günlük doz sayısı olarak da kayda geçti.

 

1,4 milyar nüfusa sahip Çin, temmuz ayı sonuna kadar nüfusunun yüzde 40'ından fazlasını aşılamayı hedefliyor.

 

Euronews’te yer alan habere göre; bu sırada Çin'in bazı kentlerinde Hindistan'da mutasyona uğrayan Covid-19 türü tespit edildi.

 

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden epidemiyoloji uzmanı Vu Zunyou, düzenlediği basın toplantısında, mutasyona uğrayan Covid-19 türlerinin bulaşmasının engellenebileceğini belirtti.​​​​​​​

 

Yaklaşan İşçi Bayramı dolayısıyla virüse karşı alınan önlemlerinin önemini vurgulayan Vu, ülkede Hindistan'da mutasyona uğrayan Covid-19 türünün tespit edildiğini söyledi ancak hangi bölgelerde görüldüğüne ilişkin bilgi paylaşmadı.

 

Öte yandan Global Times gazetesinde yer alan haberde, Çin'in Cıciang eyaletinin Couşan kentinde, bir kargo gemisinin mürettebatından 11'inde, Hindistan'dan döndükten sonra Covid-19 tespit edildiği belirtildi.

 

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte tamamı yurt dışı kaynaklı 20 yeni vaka görüldü.

 

Son 24 saatte Covid-19 kaynaklı ölüm kaydedilmeyen Çin'de bugüne dek 90 bin 642 vaka tespit edildi, 4 bin 636 kişi öldü, 85 bin 682 kişi iyileşti.​​​​​​​İlgili konular

aşı

Aşıda yeni tartışma: 3. dozda Türk aşısı olur mu?

52 dakika önce

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, iki doz Kovid-19 aşısı olanlara önümüzdeki bir yıl içinde hatırlatma dozunun gündemde olduğunu belirterek, bunun Türk aşısıyla yapılabileceğini söyledi. Doktorların ise üçüncü dozun yerli aşıyla yapılıp yapılamayacağına dair farklı görüşleri bulunuyor....Devamını oku
aşı

50 yaş üstündekilere 3. doz Covid aşısı yapacak

1 gün önce

Mart 2020 ve geçtiğimiz sonbaharda olmak üzere koronavirüs sebebiyle iki kere karantina uygulayan İngiltere, üçüncüsüne mecbur kalmamak için işi sıkı tutuyor....Devamını oku