Günün Özeti

1 Mayıs gün özeti

1 hafta önce

özetmayıs

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Erdoğan'dan '1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü' paylaşımı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü kutladı.

 

Ateizm Derneği'nden eski Ayasofya İmamına ilginç teşekkür

Ateizm Derneği'nden eski Ayasofya Baş İmamı Mehmet Boynukalın'a: Ateizmin yayılmasına katkılarınızdan dolayı size teşekkür borçluyuz

 

Törenle dağıtılan patatesin faturası vatandaşa çıktı: Fiyatı yüzde 45 arttı

Geçen yıl soğan için depolara baskın düzenleyen AKP hükumetinin bu yıl törenle ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıttığı 120 bin tonluk patatesin faturası yine vatandaşa çıktı. AKP’nin bu hamlesi sonrası patates fiyatları yüzde 45, soğan fiyatları ise yüzde 31 zamlandı.

 

Ücretli aşıya doktorlardan tepki: Aşıya güven sarsılır

Koronavirüs aşısının ücret karşılığında yapılabileceği iddiasına sağlık çalışanlarının tepkisini çekti. Doktorlar, “Ücretli aşı akla bile getirilmemeli, vatandaşın aşıya güveni sarsılmamalı” uyarısında bulunurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın para karşılığı aşı iddiasına sessiz kalması dikkat çekti.

 

İşkencedere’de taş ocağı istemeyen bölge sakinlerine gözaltı

Rize İkizdere’de İşkencedere Vadisi’ni doğa talanından korumak için kendilerini ağaçlara zincirleyen direnişçi kadınlar ağaçlardan zorla indirilmeye çalışıldı. Köylüler zorla alandan çıkarıldı. Çok sayıda gözaltı olduğu bildirildi.

 

İstanbul’da perakende fiyatlar yüzde 1.01 arttı

İstanbul’da perakende fiyatlar Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,01, toptan fiyatlar ise yüzde 0,70 oranında arttı.

 

Prof. Ceyhan: Mutant virüs ile hamile ölümleri arttı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, mutant virüste görülen artış ile koronavirüse bağlı hamile kadın ölümlerinin de arttığını söyledi.

 

İzin belgesi açıklaması: Üç gün sonra kolay olmayacak

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, vaka sayıların düşme olduğunu ancak rehavete izin verilmemesi gerektiğini söyledi. 17 günlük tam kapanma sürecini değerlendiren Vali Dağlı, "3 gün sonra belgeler özel sektör çalışanları için e-Devlet üzerinden alınacak. Bu 3 gün sonra çok da kolay olmayacak" dedi.

 

Soylu'dan 1 Mayıs mesajı: Emek bizim için kutsaldır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüse ilişkin "Hep birlikte bu mücadeleden başarıyla çıkacağız" ifadelerini kullandı. Soylu, 1 Mayıs İşçi Bayramı mesajında ise "Emek bizim için kutsaldır" dedi.

 

Taksim'e yürümek isteyen gruplara gözaltı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Taksim'e yürümek isteyen gruplar gözaltına alındı.

 

Doğalgaza zam

BOTAŞ, mayıs ayında geçerli olacak gaz fiyatlarına ilişkin tarife tablosunu yayımladı. Doğalgazda konut ve sanayi abone gruplarının tarifelerinde yüzde 1, elektrik üretim amaçlı santrallerin tarifesinde ise yüzde 12 artışa gidildi.

 

Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu’ndan “AKP ile ittifak” açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasının Cumhur İttifakı'na bakışını değiştirmediğini ifade ederek, "Bir yerde isabetli bir karar vermek bizim bütün politikalarımızı yeni baştan tanzim edeceğiz manasına gelmez. Burada güvenilirlik esastır. Güvenilirlik dediğiniz zaman istikrar aranır. Bir yerde bir yanlıştan dönmek, bütün yanlışları ortadan kaldırmak manasına gelmez" açıklamasında bulundu.

 

İçişleri Bakanı Soylu, BirGün gazetesini hedef gösterdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendi şirketinden kendi bakanlığına milyonlarca liralık dezenfaktan satan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın kiraladığı evin 380 bin lira tutarındaki tadilatı masrafını bakanlığa ödettiğini haberleştiren BirGün gazetesini hedef gösterdi.

 

AKP Türkiye’yi yapboza çevirdi

AKP Hükumeti, Türkiye’yi yapboz tahtasına çevirdi. BionTech aşısının ikinci doz randevularını önce 8 haftaya çıkardı. Sonra yeniden 4 haftaya indirdi. Bu sabah Resmi Gazetede yayınlanan yasayla çek kullanımını yasakladı. Öğleden sonra Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bu adımdan vazgeçti.

 

Fahrettin Altun'dan 1 Mayıs paylaşımı: Emek ve alın teri kutsaldır

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Twitter hesabından yaptığı paylaşımla kutladı.

 

Demet Akalın: Kimse param yok demesin herkesin Bodrum’da evi var

Tam kapanma sürecinin başlamasıyla tatil bölgelerine giden vatandaşları eleştiren yandaş şarkıcı Demet Akalın, ‘‘Kimse param yok demesin herkesin Bodrum’da evi var.’’ Şeklindeki sözleri tepki topladı.

 

Çıplak arama İnsan Hakları Eylem Planında

Cezaevlerindeki çıplak aramanın önlenmesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan İnsan Hakları Eylem Planındaki hedefler arasında yer aldı. Eylem Planında, üst ve beden aramalarının insan onurunu zedelemeyecek şekilde uygulanması için kolluk görevlileri ve cezaevi personeline düzenli eğitim verileceği belirtildi.

 

Tehlikeli işlerde çalışacak 20 bin kişiye usulsüz belge verildi

Sahte diplomalarla üst düzey atamaların yapıldığı AKP Türkiyesi’nde yeni bir sahte belge skandalı ortaya çıktı. Nükleer santraller dahil tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışmak için şart olan mesleki yetkinlik belgesinin yaklaşık 20 bin kişiye usulsüz olarak verildiği saptandı. Skandalın ortaya çıkması sonrası 20 bin belge iptal edildi.İlgili konular

mayıs

Mayıs ayında yağan kar şaşırttı

15 saat önce

Ordu’da geceden itibaren etkisini gösteren soğuk ve yağmur, yüksek kesimlerde yerini kar yağışına bıraktı....Devamını oku
özetmayıs

6 Mayıs gün özeti

3 gün önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku