Yaşam

-10 derece soğukta ucuz yağ ve pirinç kuyruğu

5 ay önce

ucuz yağ ve pirinç kuyruğu

Afyonkarahisar ve Kütahya’da ucuza yağ ve pirinç almak için Toprak Mahsulleri Ofisi önünde sıraya giren vatandaşlar, -10 derece soğukluğa rağmen uzun kuyruklar oluşturarak dakikalarca bekledi.

Görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşan CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, 'AKP zam demek, yoksulluk demek, yokluk demek' ifadeleriyle tepkisini dile getirdi.

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın, geçen ekim ayında sadece atıştırmalık alıp 1.002 lira ödediği ve fiyatlarını ‘gayet uygun’ bulduğu Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarında 134 lira 90 kuruşa satılan ayçiçek yağı TMO’da 5 litresi 99 liradan satışa sunuldu.

 

Sözcü'den Müslüm Evci'nin aktardığına göre, marketlerde fiyatı 180 ila 200 lira arasında değişen yağı ucuza almak isteyen Kütahya ve Afyonkarahisarlı vatandaşlar kurum önünde soğuk havaya rağmen uzun kuyruklar oluşturdu.

 

Sabahın ilk saatlerinden itibaren kurum önünde ucuz yağ almak için toplanan vatandaşlarla görüşen CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, AKP iktidarına vatandaşı düşürdüğü durumdan dolayı tepki gösterdi.

 

Ülkemizin çok şiddetli bir zam sarmalında sürüklendiğini ifade eden Görgöz şunları söyledi:

 

Her gün peş peşe gelen zamlar, zam yağmuruna dönüşmüş durumda. Vatandaşın alım gücü zayıflayınca, imkansızlıklardan dolayı ucuz ekmek, yağ, şeker vs kuyruklarına mahkum edilmiş durumda.

 

Afyonkarahisar Toprak Mahsulleri Ofisi'nin arkasında oluşan yağ kuyruğunu görünce, gerçekten de içimiz burkuldu, üzüldük. Vatandaşlar 5 litrelik yağın 99 lira olduğunu, yani marketten 12-30 TL ucuz olduğunu duyunca kuyruğa akın etmiş.

 

Herkes o kadar haklı ki, ‘cebimdeki 1 kuruşun dahi hesabını yapamazsam işin içinden çıkamıyorum' diye feveran ediyorlar.

 

'BİR AN ÖNCE SANDIK GELSİN'


“Kuyrukta ilçelerden gelen vatandaşlar ve çiftçilerimiz vardı” diyen Görgöz, “Çiftçilerimiz, “biz bu yıl nasıl ekip-biçeriz? Mazotun litresi 15 liraya dayanmış, gübrenin yanına yaklaşamıyoruz, kat zamlanmış, tohumu, ilacı ha keza” diyerek isyanlarını dile getirdi. Allah bu millete sabır versin. Bir an önce sandık gelsin de, kurtulalım bu haramilerin saltanatından” ifadelerini kullandı.

 

EKSİ 10 DERECE SOĞUKTA UCUZ PİRİNÇ VE YAĞ KUYRUĞU

 

TMO’nın piyasadan ucuza yağ ve pirinç satması, Kütahya’da 80 öncesini yaşatan görüntülerin yaşanmasına neden oldu. Ucuz yağ ve pirinç almak isteyen yüzlerce vatandaş, eksi 10 derecede yağ ve pirinç alabilmek için saatlerce kuyrukta bekledi.

 İlgili konular

tmo

TMO, un sanayicilerine satılan buğdaya yüzde 22 zam yaptığını duyurdu

2 ay önce

TMO, un sanayicilerine satılan buğdaya zam yaptığını açıkladı. 25 Mart itibariyle ekmeklik buğday satış fiyatı ton başına 2 bin 650 liradan 3.210-3.325 liraya yükseldi....Devamını oku
Ayhan Çelik

Hammadde yetersiz: 130 yağ fabrikası, 200 rafine tesis üretim yapamıyor

3 ay önce

Yozgat Genç İşadamları Derneği Başkanı Ayhan Çelik, Yerköy ilçesinde bulunan kendi ayçiçeği yağı fabrikasının 10 yıldır hammadde yetersizliği nedeniyle kapalı olduğunu ifade etti....Devamını oku