Günün Özeti

10 Ekim gün özeti

5 gün önce

Ekim özet

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Moderna'nın kullanımı durduruldu

İzlanda, kalp iltihabı riskini artırdığı gerekçesiyle ABD'li ilaç firması Moderna'nın koronavirüs aşısının kullanımını durdurduğunu açıkladı.

 

Ahmet Hakan: İktidar cephesi iki alışkanlıktan vazgeçmeli

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan yazısında, "Her yetkili, kamuoyu huzurunda herhangi bir icraatını anlatırken mutlaka, 'Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleriyle bunu yaptık' diye bir cümle kuruyor. Artık bu alışkanlıktan vazgeçilmeli. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi yürürlükte ve bu sisteme göre Cumhurbaşkanı, yürütmenin başı... Bu artık herkesin bildiği bir gerçek. Vurgulamaya, altını çizmeye gerek yok." düşüncesini dile getirdi.

 

Haber sitelerine ceza ve yaptırımlar yolda

Ekim sonu Meclis’e gelmesi planlanan “Sosyal medya” yasa çalışmasının 3 ayaktan oluşacağı öğrenilirken, yasada internet medyasına da düzenleme yapılması öngörülüyor.

 

Elektrik santrali durdu; ülke karanlığa gömüldü

Lübnan'da yakıt krizine bağlı olarak iki büyük elektrik santralinin durmasının ardından ülke geneline karanlık hakim oldu.

 

Konya’da kadın cinayeti

Konya'da tartıştığı eşini silahla başından vurarak öldüren emekli öğretmen Turgut Şimşek polise teslim oldu.

 

10 Ekim Katliamı’nın 6. yılı

10 Ekim 2015 tarihinde ‘Emek, Barış ve Demokrasi’ mitingine IŞİD tarafından gerçekleştirilen, 104 kişinin yaşamını yitirdiği, 500’ün üzerinde insanın yaralandığı katliamının üzerinden altı yıl geçti.

 

AKP'li il başkanından milyonluk vurgun

Gaziantep'te AKP'li il başkanının 3 milyon 312 liralık şeker torbası ihalesi aldığı; İstanbul Bahçelievler'de 100 bin liralık sermayeyle kurulan şirketin, belediyeye 'motosiklet bağışı' adı altında 1 milyon lira aktardığı ortaya çıktı.

 

Afyonkarahisar'da feci kaza: 3 ölü

Afyonkarahisar'da otomobille kamyonetin çarpışması sonucu iki sürücü ve araçta bulunan bir kişi hayatını kaybetti.

 

Ad ve soyadı değişikliği başvurusu e-Devlet'te

İl/İlçe İdare Kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvurular e-Devlet'ten yapılabilecek.

 

Denizli'de karantinaya alınan sınıf sayısı 204'e çıktı

Vaka sayılarında artış olan Denizli'de karantina altındaki sınıf sayısı 204'e çıktı. Eğitim İş Denizli Şubesi Başkanı Namık Kemal Aydoğan kent merkezinde hastalığın tespit edilmediği okul sayısını 24 olarak açıkladı.

 

Bahçeli: HDP’nin kapatılması anaların yüreklerine su serpecektir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Analar- Bacılar Kurultayı”na katıldı. Konuşmasında HDP'ye yüklenen Bahçeli, "HDP eşittir PKK", dedi.

 

"Soytarı" yorumu hakaret sayıldı

Facebook'tan yapılan bir paylaşıma "Soytarı" yorumunda bulunan kişi hakkında verilen takipsizlik kararı Yargıtay’dan döndü. Yüksek mahkeme, "Soytarı" kelimesinin hakaret amaçlı kullanıldığına dikkat çekerek, takipsizlik kararına yapılan itirazı yerinde buldu.

 

10 Ekim anıt ağaçları kaldırıldı

Ankara Valiliği, Ankara Gar Katliamı'nda yaşamını yitirenler anısına gar meydanına konulan ağaçları kaldırdı.

 

1588 TL’lik iş için 8 milyon 646 bin TL ödemişler!

Sayıştay denetçileri Karayolları Genel Müdürlüğü’nün toplam yaklaşık maliyeti bin 588 lira olan iş için 8 milyon 646 bin lira; imalat tekniği açısından hiçbir farklılık olmayan bitümlü sıcak karışımın 1 santimetre yüksekliği için 29 kat ödeme yapıldığını belirledi. 

 

Kılıçdaroğlu, Ankara Garı saldırısında hayatını kaybedenleri andı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, terör örgütü DEAŞ mensubu iki canlı bombanın, 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde gerçekleştirdiği terör saldırısında hayatını kaybedenleri andı.

 

Erdoğan, iş insanı Hacı Ahmet Gür’ün cenazesine katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu Eğitim, Kültür Vakfı ve Güneysu İlim Öğrenenler Yardım Vakfı Başkanı iş insanı Hacı Ahmet Gür'ün cenazesine katıldı.

 

Karamollaoğlu: Gündemde bir ittifak konusu yok

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, "Önceki seçimlerde Millet İttifakı'nın içindeydik. Şu anda görüşüyoruz, konuşuyoruz. Gündemde bir ittifak konusu yok" dedi.

 

2019 yılında 1 milyondan fazla insan hava kirliliği nedeniyle öldü

Afrika'da hava kirliliğinin 2019 yılında 1 milyon 91 bin kişinin ölümüne yol açtığı bildirildi.

 

CHP'li Gürer'den kanun teklifi: Çiftçinin traktörü haczedilmesin

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiftçilerin en önemli üretim aracı olan traktörlerinin haczedilmesini önlemek amacıyla TBMM'ye kanun teklifi verdi.İlgili konular

Ali Babacan

Babacan: Talimatla faiz düşmez

1 gün önce

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Adana'da partisinin Kozan ilçe binasının açılışında konuştu....Devamını oku