Günün Özeti

10 Nisan gün özeti

3 hafta önce

nisan özet

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

TBMM İdare Amiri, AKP milletvekili Ali Şahin trafik kazası geçirdi

TBMM İdare Amiri, AKP Gaziantep Milletvekili Ali Şahin'in içerisinde olduğu otomobil, Niğde-Adana arasında yoğun kar yağışının olduğu bölgede TIR’a çarptı. Kaza sonrası sosyal medyadan paylaşım yapıp yardım isteyen Şahin, kontrol amaçlı hastaneye kaldırıldı.

 

AKP'li başkan Kanal İstanbul diye Boğaçayı projesini paylaştı

AKP’nin yeni İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, sosyal medya hesabı Twitter’dan Kanal İstanbul diye, Antalya-Konyaaltı'nda tüm taşkın ve kıyı erozyonu tehlikesi uyarılarına rağmen AKP'li Menderes Türel tarafından hizmete açılan Boğaçayı projesinin görselini paylaştı.

 

Uygurlu kadınlar; yasak çocukların sakıncalı anneleri

Çin, Doğu Türkistan’da üç çocuktan fazlasına izin vermediğinden doğum için Türkiye’ye gelen Uygur kadınlar bir daha geri dönememiş. Beş yıldır İstanbul’dalar. Bu sürede ülkelerindeki çocukları kamplara yerleştirilmiş, eşleri hapse atılmış, dönerlerse aynı son onları da bekliyor

 

Pınar Gültekin cinayetinde ismi geçen savcı istifa etti

Muğla’da yaşayan üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i vahşice katleden Cemal Metin Avcı’nın ifadelerinde adı geçen savcı D. Y’nin Erzurum’a tayin edilmesinin ardından göreve başlamadan istifa ettiği ortaya çıktı. D.Y’nin Ankara’da avukatlık mesleğine başladığı belirtildi.

 

ABD'den Türkiye'ye seyahat uyarısı: Çok yüksek risk var

ABD, günlük Koronavirüs vakalarının Avrupa kıtasında en yüksek seviyede seyrettiği ülkelerden olan Türkiye'ye Covid-19 seyahat uyarısını en yüksek seviye olan 4'e çıkardı. Türkiye'nin Covid-19 risk seviyesi "Çok Yüksek" olarak belirlendi.

 

Erdoğan’dan 12 ayrı özelleştirme ve acele kamulaştırma kararı

Resmi Gazete’de AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla 12 ayrı özelleştirme ve acele kamulaştırma kararları yayımlandı.

 

93 yaşındaki kadının, faturaları ödeyemediği için elektriği kesildi

İzmir depreminde evi hasar gördüğü için bir okulun bahçesindeki konteynere yerleştirilen 93 yaşındaki Müşerref Yardaş’a okuldan elektrik bağlandı. 2 ayda 530 lira elektrik fatura çıkarılan yaşlı kadın faturaları ödeyemeyince elektriği kesildi.

 

Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan'da beslenme önerileri

Sağlık Bakanlığı, 13 Nisan Salı günü başlayacak Ramazan’da beslenme önerilerinin dikkate alınması ve Covid-19 salgını nedeniyle kalabalık iftar sofralarının kurulmaması gerektiği uyarısında bulundu. Bakanlık, sıvı tüketimine dikkat edilmesi ve hamur işlerinden uzak durulmasına işaret etti.

 

“128 milyar dolar nerede?” afişine Erdoğan’a hakaretten soruşturma

Damat Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı döneminde Merkez Bankası’ndan buharlaşan 128 milyar doları soran CHP’nin afişleri toplatıldı. Mudanya’da CHP ilçe teşkilatının “128 milyar dolar nerede?” yazılı afişler hakkında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ soruşturması başlatıldı.

 

Köprülerdeki YHT ‘plan’ olarak kaldı

AKP hükumetinin geçiş garantisiyle yandaş müteahhitlere yaptırdığı köprülerdeki Yüksek Hızlı Tren hatları çalışmıyor. Osmangazi Köprüsü’nde planlanan tren yolu iptal edildi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde ayrılan YHT yolu 5 yıldır boş bekliyor. İnşaatı devam eden Çanakkale Köprüsünde de tren yolu plandan çıkarıldı.

 

Resmi Gazete'de yayımlandı: Yurtlara yeni düzenleme

Öğrencilerin yurtta barınabilmesi için uyması gereken şartlara yenileri eklendi. Yeni şartlar arasında "cumhurbaşkanına hakaret etme suçundan mahkum olmamak" şartı da var.

 

Dilipak AKP'ye tepki gösterdi

Abdurrahman Dilipak bugünkü yazısında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın teravih namazının, koronavirüs nedeniyle camilerde değil evlerde kılınması kararına tepki gösterdi.

 

Yandaş gazeteci Ersoy Dede’den ‘U’ dönüşü

1 yıl önce organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e ‘işadamı’ diyen ve kara propaganda sessiz kalınmamasını isteyen yandaş gazeteci TRT 1 Ana Haber spikeri Ersoy Dede, dün akşamki haberlerde Peker için ‘suç örgütü elebaşı’ dedi.

 

Emekli amirallerin ifadesi ortaya çıktı

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili 104 imzalı bildiri nedeniyle gözaltına alınan 10 emekli amiralin ifadeleri ortaya çıktı.

 

Konya'da otobüs şarampole devrildi: 34 yaralı

Konya'da, tur otobüsünün şarampole devrilmesi sonucu 1'i ağır 34 kişi yaralandı.

 

Emekli amiral Çetin: Bildiride değiştirilen 2 bölüm var

104 amiralin hazırladığı Montrö açıklamasına imza atmayan emekli Amiral Semih Çetin, metnin tarih ve başlangıç kesiminin değiştirildiğini söyledi.

 

Sadi Ünsal’ın eşi: Olayı işkenceye çevirdiler ölmelerini mi istiyorlar

Montrö Bildirisi sonrası gözaltına alınan emekli amiral Ali Sadi Ünsal’ın eşi Filiz Ünsal, amirallerin gözaltı süresinin uzatılmasına tepki gösterdi. Ünsal, “Gözaltına alınanların hepsi 60 yaş üstü. Sabahın 6’sında götürüldüler. Hastalıkları var. Kaldıkları yerde şartlar kötü. Olayı işkenceye çevirdiler. Ne istiyorlar, ölmelerini mi istiyorlar?” dedi.

 

Saw serisinin 10. filmi için hazırlıklar başladı

Chris Rock'ın başrolünde yer aldığı "Spiral: From the Book of Saw"ın çıkışı için beklenirken, Saw serisinin 10. filmi için de hazırlıklara başlandı.

 

 İlgili konular

özetmayıs

6 Mayıs gün özeti

8 saat önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
özetmayıs

4 Mayıs gün özeti

2 gün önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku