Günün Özeti

10 Ocak gün özeti

10 ay önce

10 ocak gazeteciler günü

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz.

Döviz kurları yeni haftaya nasıl başladı?

Dolar kuru yeni haftaya 13,82'den euro ise 0,50 düşüşle 15,6712 TL'den başladı.

 

Türkiye, dünyanın en kötümser ülkeleri arasında

Ekonomide yaşanan kriz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını dünyanın en kötümser milleti haline getirdi.

 

Suriye’ye gıda ‘Hülle’ ile gidiyor

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası yardım kuruluşlarının Şam üzerinden yapılan gıda yardım ihalelerine Türk şirketleri farklı ülkelerden giriyor.

 

Destici: Tasarrufa dikkat ediyorum, kasaptan et almıyorum, gidiyorum kuzuyu kestiriyorum

BBP lideri Mustafa Destici'nin katıldığı bir televizyon programında yeni yılda yapılan zamlara ilişkin konuşmasında tasarrufa dikkat ettiğini belirterek, "Ben kasaptan et almıyorum. Hayvan kestirip, toplu et alıyorum" dedi.

 

TÜİK'e göre artmadı: İşsizlik rakamları açıklandı

Türkiye’de işsizlik kasımda bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, işsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti.

 

Maaşları 40 bin liraya yaklaşan milletvekillerine 20 bin lira emekli aylığı

Milletvekili maaşlarının 40 bin liraya ulaşması üzerine, 16 bin 400 lira olan emekli vekil maaşını 20 bin liraya ulaştıracak önergenin Genel Kurul’da düzenlemeye eklenmesi bekleniyor.

 

Futbolculardan damga ve gelir vergisi alınmayacak

Asgari ücret için getirilen gelir ve damga vergisi istisnasına, futbolcu ve diğer sporculara transfer ücreti veya farklı adlarla yapılan ödemeler ile primler de dahil edilecek.

 

Kazakistan'da korkunç sonuç: 8 bine yakın gözaltı

Kazakistan'da artan gaz fiyatlarını protesto ile başlayan ve şiddet eylemlerine dönüşen gösterilerde gözaltına alınan kişi sayısının 7 bin 939’a çıktığı bildirildi.

 

Aşı karşıtları kendilerini ‘savaş’a hazırlıyor

İngiltere'de radikal aşı karşıtları hükümete savaş açtı.

 

Yeni 20 TL'lik banknotlar tedavülde

Merkez Bankası, bugün yayımlanan Resmi Gazete'de E9 Emisyon Grubu VI. tertip 20 TL banknotların tedavüle girdiğini açıkladı.

 

Koronavirüs değil ‘süper grip’ olabilirsiniz

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Ulu Kılıç, son haftalarda hızla yayılan enfeksiyon kaynaklı hastalıkların "süper grip" olabileceğini belirtti.

 

DİSK-AR: Geniş tanımlı işsiz sayısı 8 milyon 45 bin

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) kasım ayında geniş tanımlı işsiz (atıl işgücü) sayısının 8 milyon 45 bine yükseldiğini açıkladı.

 

CİMER'e 2021'de 6 milyon 100 bin kişi başvurdu

Hükümetin çalışmaları ve kamu idaresinin eylem ve işlemleri hakkında vatandaşların görüş, istek, şikayet, öneri ve teşekkürlerini ilettiği Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) 2021'de 6 milyon 100 bin kişi başvuruda bulundu.

 

Belediyenin 22.5 milyon doları kayıp

Bolu'nun CHP'li Belediye Başkanı Tanju Özcan, yapılan incelemelerde AKP'li Başkan Alaaddin Yılmaz döneminde kullanılan 22,5 milyon dolarlık kredinin nereye harcandığını bulamadıklarını söyledi.

 

Gazetecilerin yüzde 73’ü geçim sıkıntısı yaşıyor

Basın Özgürlüğü ve Medya Araştırmaları Derneği’nin gazetecilerle gerçekleştirdiği anketten çarpıcı sonuçlar elde edildi. Anket, gazetecilerin yüzde 73,5’nin geçim sıkıntısı yaşadığını, buna karşın sevdikleri mesleği değiştirmek istemediğini gösterdi. Gazetecilerin yüzde 85’i işsiz kalma korkusu yaşadığı ve aynı oranda otosansür uygulama ihtiyacı hissettiği ortaya çıktı.

 

Mehmet Muş: 10.8 ton uyuşturucu madde ele geçirildi

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2021 yılında Gümrük Muhafaza ekiplerinin 10.8 ton uyuşturucu madde ele geçirildiğini açıkladı.

 

Galatasaray, Fatih Terim ile yollarını ayırdı

Galatasaray'da teknik direktör Fatih Terim, başkan Burak Elmas ile NEF Stadyumu'nda yaptığı toplantıdan sonra görevinden ayrıldı.

 

Hüda Kaya: İstanbul'a kayyım atamak için kamuoyunun nabzını yokluyorlar

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, İBB'ye yapılan teftişe ilişkin, "İstanbul için de bir nabız yoklama olduğunu düşünüyorum. Kayyımu meşrulaştırmanın yollarını zorluyorlar gibi geliyor. Kamuoyunun nabzını zorluyorlar" diye konuştu.

 

2021'de en az 2 bin 170 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin verilerine göre; geçen yıl en az 2 bin 170 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.İlgili konular

kayhan

Yeni Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü ilk ne yapacağını açıkladı

7 ay önce

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne atanan Mustafa Kayhan, göreve gelir gelmez ilk ne yacağını açıkladı....Devamını oku
işsiz

İŞKUR: 1 milyonu genç toplam 3 milyon 188 bin 263 kişi kayıtlı işsiz

8 ay önce

İŞKUR'a kayıtlı 1 milyon 31 bin 612 gencin iş aradığı ortaya çıktı...Devamını oku