Günün Özeti

11 Eylül gün özeti

1 hafta önce

eylül  özet

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

28 Şubat davasında Emekli generallerin rütbeleri söküldü

Genelkurmay Personel Başkanlığı, 28 Şubat davasında hüküm giyen 13 emekli generalin rütbelerinin sökülmesine ilişkin idari işlemin yapıldığını mahkemeye bildirdi.

 

NYT: ABD'nin terörist diye vurduğu kişi yardım görevlisi çıktı

ABD'nin Afganistan'daki 20 senelik askeri varlığında attığı son füzenin hedefindeki kişinin IŞİD bağlantılı, arabanın da bomba yüklü olmama olasılığı olduğu belirtildi.

 

Israrlı evlilik teklifi cinsel taciz suçu sayıldı

Yargıtay 18. Ceza Dairesi, ilgi duyduğu kadının istemediğini ve kabul etmediğini belirtmesine rağmen ısrarla evlenme teklifine "zincirleme cinsel taciz" suçunu oluşturduğuna hükmetti.

 

CHP'li Yüceer'den artan kira fiyatları için Meclis'e araştırma önergesi

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, ücretli çalışanların maaş zamları ile kira zamları arasındaki makasın genişlemesiyle yaşanacak barınma krizine dikkat çekti. Türkiye’nin tüm kentlerinde kira artışı sorunu büyüyor. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) araştırmasına göre yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50.7, Ankara’da yüzde 31.8 ve İzmir’de yüzde 30.9’a ulaştı.

 

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile iki bakanlığa kritik atama

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan atamalara ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcılıklarına da atamalar gerçekleşti. Faruk Özçelik ile Ertuğrul Soysal, yeni bakan yardımcıları oldu.

 

Sinan Çetin, Kemal Sunal'ın ailesine tazminat ödeyecek

Türk sinemasının usta oyuncularından merhum Kemal Sunal’ın ailesi, "Propaganda" adlı filmden telif hakkı alamadıkları iddiasıyla Sinan Çetin’e ait Plato Film’e açtığı davayı kazandı.

 

Altaylı: Bunlar cahil, bunlar okuduğunu anlamaktan aciz

HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, aşı hakkındaki sözlerinin çarpıtıldığını ifade eden bir yazı yazdı. Altaylı, “Aşı olanlar, aşı olmayanların hastalanma ve ölme riskini arttırıyor” sözünü, ismini vermediği bazı aşı karşıtı doktorların, “Bakın Fatih Altaylı da sonunda aşının kötü olduğunu anladı” şeklinde anladığını belirttiği bugünkü yazısında, “Bunlar cahil, bunlar okuduğunu anlamaktan aciz, bunlar salak” dedi.

 

İdlib'de iki asker şehit, 3 asker yaralı

Milli Savunma Bakanlığı, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde arama tarama faaliyeti sonrasında yapılan saldırıda 2 askerin şehit olduğunu, 3 askerin yaralandığını bildirdi.

 

11 Eylül 2001'de ne oldu?

ABD tarihinin en büyük terör eylemi olarak tarihe geçen 11 Eylül saldırılarında Usame bin Ladin, 4 uçak kaçırarak 3 bin kişinin ölümüne neden oldu. 11 Eylül 2001 günü sabah saatlerinde El Kaide örgütünün kaçırdığı 4 uçaktan ikisi ABD'nin New York kentindeki Dünya Ticaret Merkezi'nin 'İkiz Kuleler' olarak bilinen güney ve kuzey kulelerine çarparak intihar saldırısı yaptı.

 

Vaka sayısı en çok artan 10 il belli oldu

Sağlık Bakanı Koca, illere göre haftalık vaka sayısını paylaştı. Bir önceki haftaya göre vaka sayısı en çok artan 10 il, Kayseri, Elazığ, Karaman, Bolu, Malatya, Kırşehir, Yozgat, Kırıkkale, Tunceli, Bartın oldu.

 

Cumartesi Anneleri: 12 Eylül darbesi sürüyor

Gözaltında kaybedilen Nihat Aydoğan’ı kızı Nejbir Aydoğan, 12 Eylül 1980 darbesinin tarihin utanç sayfası olduğunu belirterek, bu sayfanın yeni iktidarlar tarafından sürdürüldüğünü söyledi.

 

SGK’deki yolsuzluk soruşturmasından Soylu çıktı

SGK bünyesinde başlatılan 1 milyar TL’lik usulsüzlükle ilgili soruşturmanın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun ortağı olduğu Invamed isimli şirkete yönelik olduğu ortaya çıktı.

 

O ilde asfalt için 200 ağaç söküldü

Kayyım atanan Kızıltepe Belediyesi’nin asfalt dökmek için 200 ağacı kestiğini belirten mahalle halkı, “Yolu yap ama ağaçlar yerinde dursun. Ne diye ağacı kesiyorsunuz” tepkisinde bulundu.

 

İnce'nin WhatsApp mesajı Memleket Partisi'ni karıştırdı

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce'nin, partisinin üye ve kurucu üyelerinin yer aldığı WhatsApp grubuna yolladığı mesajı partiyi karıştırdı.

 

AKP il başkanı, partinin 243 bin lirasını kişisel hesabına mı geçirdi?

AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın’ın, genel merkezden partinin ihtiyaçları için gönderilen 243 bin TL’ye kendi ihtiyaçları için kullandığı iddia edildi.

 

Erdoğan, 'fahiş fiyatlara izin yok' dedi, marketlerde denetim başladı

Erdoğan, "Enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanının bu açıklamasının ardından Ticaret Bakanlığı harekete geçerek marketlerde fahiş fiyat denetimleri başlattı.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan, FIFA Başkanı Infantino ile Türkevi Binası'nda görüştü

1 saat önce

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu'na katılmak üzere bulunduğu New York'ta, FIFA Başkanı Gianni Infantino ile buluştu....Devamını oku
asker

Türkiye'den Suriye'ye asker 

10 saat önce

Türkiye, Rusya ve İran ile gerçekleşecek görüşmeler öncesi iç savaşın en önemli cephelerinden biri olan Suriye'nin kuzeybatısına saldırıları engellemedeki kararlılığını sürdürdüğünü göstermek için asker gönderiyor....Devamını oku