Karikatür

'128 milyar dolar nerede?' sorusuna farklı cevaplar kafaları karıştırdı

1 yıl önce

karikatür

Erdoğan, '128 milyar dolar nerede?' sorusuna yanıt verdi. Erdoğan ise daha önce bu soruya birbiriyle çelişen 3 farklı cevap vermişti:

AKP'li Cumhurbaşkanı TBMM grup toplantısında "Ne buhar oldu ne de haksız ve hukuksuz yere birinin cebine girdi. Bu para ve daha çok fazlası ekonominin aktörleri ve vatandaşımız arasında dolaşıma girmiş, yani yer değiştirmiştir" açıklamasında bulundu.

 

Erdoğan ise daha önce "128 milyar dolar nerede" sorusuna birbiriyle çelişen 3 farklı cevap vermişti:

 

22 ŞUBAT: REZERVLER DÜŞÜŞE GEÇTİ


Erdoğan 22 Şubat’ta yaptığı konuşmada Merkez Bankası’nın rezervleri ile ilgili olarak, “Döviz rezervi 132 milyar dolara kadar çıktı. Ondan sonra bir düşüşle 95’e indik. Biz yeniden 132’ye de çıkarız 200’e de çıkarız” dedi.


24 ŞUBAT: REZERVLER SALGIN İÇİN KULLANILDI


24 Şubat'taki grup toplantısında ise 128 milyar doların büyük kısmının salgın döneminde harcandığını iddia etti: “Salgın bahanesiyle yeni bir finansal dalgalanma oluşturmak isteyenlere, elimizdeki tüm araçları kullanarak fırsat vermedik. Kılıçdaroğlu'nun sürekli sorduğu dövizlerin önemli bir bölümü işte bu mücadelede kullanılmıştır”


10 MART: REZERV KAYBIMIZ YOK


Erdoğan, partisi AKP’nin TBMM grup toplantısındaki konuşmasında konuya tekrar değindi. “CHP zihniyeti mensupları, yoğun tweet yarışındalar” diyen Erdoğan, “Yatıyorlar, kalkıyorlar ‘Damat da damat.’ Damat kadar taş düşsün başınıza” ifadesini kullandı. Erdoğan şunları dedi: Şurada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönemden beri Sayın Berat Bey'in attığı adımları CHP döneminde görmek mümkün mü? Tutturmuşlar şu kadar para nerede? Bu para Merkez Bankası'nda. Kaybolan bir şey yok. Kayıp varsa bunlar sizdedir… 135 milyar dolara kadar döviz rezervimiz çıktı. Şu anda da yine döviz rezervimiz kendini toparlamaya başladı.

 

AKP kanadından da farklı cevaplar geldi

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, muhalefetin '128 milyar dolar nerede?' sorusuna "128 milyar dolar kasada. Yani havaya mı uçtu? Gündem değiştirmeye çalışıyorlar" diye yanıt vermişti.

 

AKP Ekonomi İşleri Başkanı Nurettin Canikli ise Habertürk TV'de Kübra Par'ın 'Açık ve Net' programında, ''Böyle bir piyasada 128 milyar doların buharlaşması, kaybolması gibi bir durum söz konusu değil. 75 milyar doların Türkiye'deki yerleşik gerçek ve tüzel kişiler satın almışlar, bankalardaki hesaplarında duruyor'' açıklamasını yapmıştı.

 

Muhalefetin sık sık Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin buharlaştırıldığı yönündeki iddialarının gerçek olmadığını savunan Yiğit Bulut ise, “Türkiye'nin ne zaman satılabilir 128 milyar doları oldu?” dedi. Bulut, Merkez Bankası’nın rezervinin de ekside olmadığını savunmuştu.

 

 İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

6 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

6 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku