Günün Özeti

13 Eylül gün özeti

8 ay önce

eylül  özet

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Erdoğan: 2023 hedeflerimiz, küresel senaryolara karşı başkaldırıdır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polatlı'da Sakarya Zaferi'nin 100. Yıl Dönümü Kutlama Programı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 2023 hedefleriyle ilgili olarak "Küresel senaryolara karşı bir başkaldırıdır. Alın terimizle ve yeri geldiğinde kanımızla, istikbaline sahip çıkan bir ülke olduğumuz gerçeğini kabul ettirdik" dedi.

 

Akşener: Millet İttifakı’nda herşey yolunda

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı içinde başlayan “tekil söylem” tartışmasının ardından, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da anlaşmazlık yaşandığı iddiasına yanıt verdi. Akşener, “Millet İttifakı’nda en küçük bir sorun yok. Uyumlu bir biçimde çalışıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ile benim aramda da herhangi bir sorun yok” dedi.

 

Bakan Gül savcı ve hakimlere seslendi: Vicdanınızı kiraya vermeyin

Hakim ve savcılara adaletin tecellisinde büyük sorumluluk düştüğünü kaydeden Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Aklınızı, vicdanınızı kimseye ama kimseye kiraya vermeyin” dedi.

 

Türkiye'den Ukrayna'ya 4 adet İHA kompleksi

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, 2021-2022 için 4 adet Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) kompleksi daha satın almayı planladıklarını açıkladı.

 

Erdoğan'ın tesis açılışı listesine Milattan Önceki tarihi kale de yazıldı!

CHP'li Ali Öztunç, 2019 yılında açılan Elbistan Adliyesi'nin de listeye konduğunu ifade etti. 10 Eylül’de Kahramanmaraş’a giden AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘106 tesis’in açılışını yaptığı duyuruldu. Ancak açılışı yapılan bazı tesislerin özel sektöre ait olduğu, peyzaj düzenlemesi yapılan Tarihi Kale’nin de listede yer aldığı iddia edildi.

 

Öğrenci servisi ile tur otobüsü çarpıştı

Muğla'da tur otobüsü ile öğrenci servisinin çarpışması sonucu ilk belirlemelere göre 1 kişi hayatını kaybederken, 35 kişi yaralandı.

 

Thodex soruşturması Türkiye sınırlarını aştı

Thodex kripto para vurgunuyla ilgili soruşturma yurt dışına uzandı. Dünyaca ünlü kripto para borsası Binance'ye para aktarıldığını belirleyen savcılık, şüphelilerin buradaki kripto varlıklarına el konulmasını talep etti.

 

Sanayi üretimi temmuz ayı rakamları açıklandı

Buna göre sanayi üretimi temmuzda aylık yüzde 4,2 azalırken, yıllık olarak ise yüzde 8,7 arttı.

 

MİT ve TSK'dan kritik operasyon

MİT ve TSK'dan operasyonuyla, PKK/KCK'nın sözde HPG dış ilişkiler sorumlusu 'Cevher' kod adlı terörist Mehmet Emin Ekinci, Irak'ın kuzeyindeki Gara'da etkisiz hale getirildi.

 

15 milyar TL'lik FATİH projesinin yükü okulların sırtına bindi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 yılında büyük beklentilerle başlattığı ve bugüne kadar 15 milyar TL harcadığı FATİH projesi başarılı olamadı. Projenin yarattığı maliyet bakanlık bütçesinin yanı sıra, okulları da zor duruma düşürdü.

 

15 milyar TL'lik FATİH projesinin faturası okullara yüklendi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2010 yılında büyük beklentilerle başlattığı ve bugüne kadar 15 milyar TL harcadığı FATİH projesi başarılı olamadı.

 

Fuhuş operasyonunda veresiye defteri ele geçirildi

Kahramanmaraş'ta polisin bir masaj salonuna düzenlediği operasyonda 29 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda, fuhuş yapan kadınlarla birlikte olan erkeklerin isimleri ve borçlarının yazılı olduğu veresiye defteri ele geçirildi.

 

Taliban'a ilk ziyaret Katar'dan

Katar Dışişleri Bakanı, Taliban geçici hükümeti ile görüşme gerçekleştirdi. Afganistan'ın başkenti Kabil'de Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Taliban geçici hükümetinin Başbakanı Molla Muhammed Hasan Ahund ve yeni kabine üyeleriyle bir araya geldi.

 

Babacan'dan Ali Erbaş rahatsızlığı: Görüşünü ifade edip çekilmesi lazım

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamaları hakkında, "Diyanet İşleri Başkanlığımızın itibarlı bir kurum olması lazım. Temel konularda bilim ve akıl ışığında çalışmalarını yapıp ortaya görüşünü koyup, geri çekilmesi lazım. Onun ötesinde bir misyonu yok, görevi olamaz. Sistemde o da bir ihtiyaç ama hükümetin genel politikası eriyen desteği, özellikle dindar vatandaşlarımızın duygu dünyası üzerinden bir siyasi nema sağlayama çalışmaya biz kökten karşıyız. Buna da izin vermemek lazım" dedi.

 

2020 boyunca 227 kişi, çevreyi korumaya çalışırken öldürüldü

Çevre ve insan hakları gözlem örgütü Global Witness, 2020 boyunca 227 çevre savunucusunun saldırılar sonucu öldürüldüğünü tespit etti.

 

Miçotakis: Türkiye ile son derece farklı görüşlerdeyiz

Uluslararası Selanik Fuarı'nda düzenlenen yıllık basın toplantısında konuşan Miçotokis, Türkiye ile ilgili olarak, "Çıkarlarımız aynı doğrultuda olmasına rağmen aramızda büyük görüş ayrılıkları var. Uluslararası hukukun nasıl uygulandığı konusunda son derece farklı görüşlerdeyiz." ifadelerini kullandı.

 

100 bin çiftçi daha tarımdan kopmak üzere

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş, son bir yılda yaklaşık 100 bin çiftçinin tarımdan kopacağı öngörüsünde bulundu.İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Erdoğan

Erdoğan: Bakraç içinde Manda yoğurdu, hurma, bal ve yulaf ezmesi yer uyurum

1 ay önce

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Tokat ziyaretinde çiftçiler ile bir araya geldi....Devamını oku