Politika

13 şehidin vur emri terörist Murat Karayılan'dan geldi 

1 hafta önce

öztürk

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Gara operasyonuyla ilgili elde ettiği bilgileri köşesinde kaleme aldı.

Gara Dağı'na daha önce de operasyonlar yapıldığını söyleyen Öztürk, "Gara'ya bugüne kadar askerimiz sanki hiç gitmemiş gibi gösteriliyor. Ömrü operasyonlarda geçmiş bir komutan, “Gara'ya çıkılmadı olur mu? Sadece ben en az 50 defa çıkmışımdır” diyor. Gidilip bir ay Gara'da kalındığı yıllar bile olmuş." diye yazdı.

 

Öztürk bugünkü makalesinde konuyu şöyle yazdı:

 

"Bölücü terör örgütünün 6 yıldır elinde tuttuğu asker ve polislerimizi bırakmamalarının nedeni, “Devletle pazarlık”, operasyonlarda askerimize karşı “Canlı kalkan” olarak kullanmak istemeleridir. Kurtarma operasyonları ilk kez de yapılmıyor. Zaho'nun Selamnişpala köyünde tutulan askerlerimiz sessiz-sedasız operasyonla kurtarılmıştı Kaldur dağında, Sinaht'ta da kurtarma operasyonları başarıyla sonuçlandırılmıştı. Bir operasyonun başarılı olması için sabırla beklenir, gözetlenir, fırsat olduğunda operasyon gerçekleştirilir.

 

Kurtarma operasyonları tabii ki büyük gizlilik ister. Yine deneyimli komutanlardan öğrendiğim, bu tür operasyonlara 3 taburla değil, bir-iki timle gidilir. Bir tim 12 kişiden oluşuyor. Helikopterle indirmenin en zayıf anı, iple inilmesidir. Üç askerimizin de iple inişleri sırasında şehit edildiklerini öğreniyorum.

 

Bölücü terör örgütü militanları kaçarken, kendileri için yük olacağını bildikleri asker ve polislerimizden kurtulmak ister.  Bırakıp gitmek de işlerine gelmezdi. Şehit etmekle, Türkiye'nin böyle bir operasyonda başarılı olamadığı imajı da yaratmak istediler.

 

Askerlerimizi hiç beklemedikleri bir anda karşılarında bulan PKK'lılar, o telaş içinde örgütün sözde cezaevi sorumlusuna, o da örgütün başı Murat Karayılan'a  ulaştı. Emir, “Öldürün, kurtulmaya çalışın” olduğu belirtiliyor.

 

Örgüt, Kandil'den talimat almadan böyle bir eylem yapamaz. Yapabilmesi için ya önceden “Asla sağ teslim etmeyin”  “Olay anında talimatlandırılmış” ya da kendi inisiyatifiyle bu eylemi gerçekleştirmişlerdir. Sağ olarak ele geçirilen iki teröristten alınan ilk bilgiler, “Vurun” emrinin Murat Karayılan üzerinden geldiği yolunda."

 İlgili konular

hdp

HDP Doğubayazıt Eşbaşkanı polis tarafından gözaltına alındı

1 gün önce

HDP Doğubayazıt İlçe Eşbaşkanı Gönül Öztürk ile HDP Ağrı İl Örgütü yöneticisi Hamide Turan polis tarafından gözaltına alındı....Devamını oku
soylu

Bülbül: Kaçırılan vatandaşlarımızdan kaçı terör örgütlerinin elinde rehin

1 hafta önce

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya halen terör örgütlerinin elinde bulunan vatandaş olup olmadığını sordu....Devamını oku