Günün Özeti

14 Ekim gün özeti

1 yıl önce

ATA

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Dolar/TL'de son durum

Dolar, güne 9,13 seviyesinden başlarken, dün gece Merkez Bankası'nın 3 üyesinin görevden alınmasının ardından tarihi zirvesini 9,1883'e çıkarmıştı. Söz konusu kararın ardından 10,6658'e kadar çıkan Euro güne ise 10,63 seviyesinden başladı.

 

Merkez Bankası'nda iki başkan yardımcısına gece yarısı operasyonu

Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı.

 

CHP'li Sarıbal: Çiftçinin borcu 62 kat arttı

CHP Bursa Milletvekili ve Tarımdan Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Orhan Sarıbal, 2002 yılından 2021 ağustos sonuna kadar çiftçinin borcunun 62 kat arttığına dikkat çekti.

 

Yeneroğlu: 18 yaşından küçük çocuklu kadın mahkumların cezası ertelensin

DEVA Partili Yeneroğlu, 18 yaşından küçük çocuğu olan kadın mahkumlarla ilgili bir yasa teklifinde bulundu. Bu durumun çocukların psikolojilerinde ağır tahribat yarattığını vurgulayan Yeneroğlu, '18 yaşından küçük çocuğu olan kadın mahkumların cezası ertelensin' dedi.

 

Eski ATA uçağı Brezilya polisinin kullanımına verildi

Brezilya'da 1 ton 300 kilo kokain yüklü olarak yakalanan eski ATA uçağı Brezilya Federal Polisi'nin kullanımına verildi. Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde alınan uçak uzun yıllar devlet filosunda görev yaptıktan sonra 2016 yılında ACM firmasına satılmıştı.

 

Çavuşoğlu davet etti: Taliban heyeti Ankara'da

Taliban'ın Afganistan Dışişleri Bakanı Amir Khan Muttaqqi liderliğindeki heyeti, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun davetiyle bugün Türkiye'ye geliyor.

 

Cemaat'e ait yurtlar TÜGVA'ya devredilmiş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı TÜGVA’ya sağlanan ayrıcalıklar, vakfa ait olduğu öne sürülen belgelerle bir kez daha gözler önüne serildi. Belgelerin arasında yer alan, “Talep listesi”, “FETÖ yurtları dini vakıflara devrediliyor” iddiasının gerçekliğini ortaya koydu.

 

Bursa'da 600'e yakın sınıf karantinaya alındı

Bursa İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz, okullarda 600'e yakın sınıfın karantinaya alındığına değindi.

 

Akar’dan 'Suriye'ye operasyon' mesajı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'nin kuzeyindeki terör saldırılarına ilişkin, "Gereken ne varsa yeri ve zamanı geldiğinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, aynı şekilde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın" ifadelerini kullandı.

 

4 milletvekilinin dokunulmazlık fezlekeleri Meclis'te

HDP'li 2, CHP'li 1 ve TİP'li 1 milletvekiline ait 4 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

 

İş adamını kaçırıp, 1,5 milyon TL fidye alan 9 kişi yakalandı

Mersin'de bir iş insanını çiftlik evinde rehin tutarak 1,5 milyon TL fidye alan 9 kişi gözaltına alındı.

 

Özel sektörün yurtdışı borcu 173.4 milyar dolara yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ağustos 2021 dönemine ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri yayımlandı. Buna göre, ağustos sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna göre 50 milyon dolar artarak 173,4 milyar dolar oldu.

 

Obezite hastalarına aşı uyarısı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, kilolu bireylerin neredeyse 65 yaş üstü bireyler kadar riskli durumda odluklarını belirterek 12 yaş üstü obez ya da aşırı kilolu bireylerin mutlaka aşı yaptırması gerektiğini vurguladı.

 

Babacan: Talimatla faiz düşmez

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Merkez Başkanı Şahap Kavcıoğlu görüşmesi sonrasında PPK'de yaşanan görevden almalar sonrası dövizde gerçekleşen değişikliklere ilişkin "Talimatla faiz düşmez. Adını sanını duymadığınız para birimleri Türk lirasından daha değerli oldu" diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu'ndan MB Başkanı'na dolar tepkisi: İhanette sorumluluğu artıyor

Faiz indirimi sonrası dolardaki durdurulamayan yükseliş, tepkilere neden olurken CHP lideri Kılıçdaroğlu da açıklama yaparak bunun açıkça millete ihanet olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Merkez Bankası Başkanı’nın bu ihanette sorumluluğu gitgide artıyor. Unutmayacağım bunu!" dedi.

 

Kuşadası'nda tarım alanları imara açıldı

Mimarlar Odası, Kuşadası’nda tarım ve spor alanlarının imara açılmasına tepki göstererek, projenin rant amaçlı ve kamu yararına aykırı olduğunu belirtti.İlgili konular

sarıgül

Mustafa Sarıgül: Bakan Çavuşoğlu’nu tebrik ediyorum

8 ay önce

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kutluyorum, tebrik ediyorum. Bu dış politikanın da devam ettirilmesini diliyorum." diyerek takdirlerini dile getirdi....Devamını oku
köprü

26 Mart gün özeti

8 ay önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku