Politika

15 Temmuz'da toplanan paralar nerede?

5 gün önce

15 temmuz

15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan kampanyada 309 milyon lira toplandı. Toplanan para faizi ile birlikte 338 milyon liraya ulaştı ancak 15 Temmuz şehit aileleri ile gazileri ödeme yapılmadığını iddia ediyor.

Taleplerini gündeme getirmek için eylem yapan gaziler AKP Genel Merkezi'nin önünde polisle karşıkarşıya gelmiş ardından konu TBMM'ye taşınmıştı.

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, ‘'309 milyon lira para toplandı. Bu para nerede, neden sahiplerine verilmiyor? Önce bakanlıkta, sonra vakıfta dediler, hâlâ para ortada yok. Önce bakanlıkta, sonra vakıfta dediler, hala para ortada yok. Gaziler Ankara'da bu parayı istedi ve sıra gazileri dövmeye geldi. Polis şiddetine maruz kaldılar'' dedi.

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise “Paraların üzerine yattılar, ödemeyecekler'' açıklaması yaptı.

 

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da “4 yıldır paralarını istiyorlar, sopa verdiler. Gazilere polisle sopa attıran iktidar olarak tarihe geçtiler'' diye konuştu.

 

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ise “Pandemi sürecinde tüm gazilerimize o paradan 3 defa ödeme yapıldı. İstihdam, faizsiz konut ve ücretsiz seyahat hakkı, özel öğretim kurumlarından yararlanma, elektrik ve su ücret indirimi, emlak vergisi ve tapu harcı muafiyeti sağlandı'' ifadesini kullandı.

 

'15 Temmuz Dayanışma Kampanyası'nda toplanan paralar eridi

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan kampanyayla ölenlerin yakınları ve yaralananlar için toplanan paranın hak sahiplerine verilmeden azalmaya başladığı ortaya çıktı.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 10 Aralık 2019 tarihinde TBMM’de Cumhurbaşkanlığı bütçesi görüşülürken “Yardım toplama döneminde intikal eden bağış miktarı, Ziraat Bankası’nda nemalandırılmak suretiyle toplam 338 milyon 971 bin 731 TL olarak 2 Ocak 2019 tarihi itibarıyla tek Hazine kurumlar hesabına aktarılmıştır” açıklamasında bulunmuştu.

 

7 AYDA 38 BİN TL AZALDI

 

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre CHP’li Murat Emir’in verdiği soru önergesi; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay tarafından Aralık 2019 tarihinde 338 milyon 971 bin 731 TL olduğu açıklanan kampanya parasının 7 ayda azaldığını gösterdi.

 

NEDEN VERİLMİYOR?

 

Söz konusu paranın neden hak sahiplerine verilmediğini soran Emir, “251 şehidin aileleri ile 2 bin 731 gazi haklarının ödenmesini bekliyor. Vatandaştan bu insanlar için topladığınız paraları ödemek yerine, AKP Genel Merkezi önünde hakkını arayan gazileri darp ederek, gözaltına alıyorsunuz. Bir kez daha soruyoruz: Şehit aileleri ve gaziler için vatandaştan topladığınız 338 milyon TL nerede” dedi.

 

Akıbeti belli olmayan paralar defalarca gündeme geldi ancak soru önergelerine cevap verilmiyor, araştırma önerileri reddediliyor ya da yetkili kurumlar konuyla ilgili açıklamalar yapmıyor...

 

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Sokaktaki vatandaşın sorduğu soruyu soruyorum... Nereye gitti bu paralar?” diye sorması iktidarın çeşitli vesileler ile bazen halktan topladığı bazen bütçeden ayırdığı ancak akıbeti belli olmayan paraları yeniden gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu’nun paylaşımının ardından birçok kişi sosyal medya hesabından “Nereye gitti bu paralar” sorusunu yöneltti.

 

 

Akıbeti belli olmayan paralar defalarca gündeme geldi ancak soru önergelerine cevap verilmiyor, araştırma önerileri reddediliyor ya da yetkili kurumlar konuyla ilgili açıklamalar yapmıyor. Kamuoyunda nereye harcandığı merak edilen paraların bazıları şöyle:

 

 

Merkez Bankasının 128 milyarlık dolar rezervi satıldı. CHP, Merkez Bankasının (TCMB) yaklaşık 128 milyar dolarlık rezervinin satılması, bu satıştan kimlerin kazanç sağladığı ve oluşan kamu zararının boyutlarının araştırılması için, Meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdi. Ancak önergeye cevap gelmedi.

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrası açılan kampanyada 309 milyon lira toplandı. Toplanan para faizi ile birlikte 338 milyon liraya ulaştı ancak 15 Temmuz mağdurlarının aileleri kendilerine bir para ulaşmadığını söylüyor.

 

17 Ağustos 1999 ve 12 Kasım 1999’da meydana gelen depremlerin ardından ek vergilerin yanı sıra özel iletişim vergisi ve özel işlem vergisi adında yeni vergiler alınmaya başlandı. 18 yılda 35 milyar 179 milyon dolar deprem vergisi toplandığı biliniyor. Ancak bu paraların da ne için kullanıldığı bilinmiyor.

 

Mecliste verilen soru önergelerine de yanıt yok

 

Kovid-19 salgını dolayısıyla 30 Mart’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın canlı yayında IBAN vererek başlattığı “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasıyla; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı verilerine göre, 2 milyar 105 milyon lira toplandı. Toplanan paraların nereye harcandığına ilişkin yurttaşlarda soru işaretleri mevcut. Ancak bu konuda Mecliste verilen soru önergelerine de yanıt yok.

 

15 Temmuz gazileri yeniden ifadeye çağrılıyor: Muhalif gazilere gözdağı mı veriliyor?

 

İfadeye çağrılan gazilerin bir kısmı, kendileri için toplanan paraların akıbetini sordukları için gözdağı verilmek istendiğini iddia ediyor.

 

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin üzerinden 4,5 yıl geçti. Aradan geçen sürede, darbecilerin yargılandığı davaların büyük çoğunluğunda karar çıktı. Bazı davalar ise sürüyor.

 

Yargılamalarda, darbe girişimine karşı koyarken hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar da müşteki ve mağdur sıfatıyla ifade verdi.

 

251 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 734 kişinin yaralandığı darbe girişimi nedeniyle açılan davaların en önemlilerinden biri de Genelkurmay Çatı Davası.

 

Talimat yazısı yazıldı

 

Genelkurmay Çatı Davası'nın görüldüğü Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi, darbe girişiminde hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlara sorulmak üzere, mahkemelere talimat yazısı gönderdi. 29 Ocak'ta yazılan talimat yazısında mağdur ve müştekilere şu soruların sorulması istendi:

 

İlgilinin 15 Temmuz 2016 tarihinde meydana gelen darbe girişimi sırasında yaralanıp yaralanmadığı, yaralanmış ise olay günü nerede ve ne şekilde yaralandığı anlaşılacak şekilde olay gününe ilişkin bilgi ve görgüsü,

 

Söz konusu olaya ilişkin maddi zararının bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise nevi ve miktarı,

 

Hastane raporunun bulunup bulunmadığı, bulunuyor ise raporları hangi hastaneden aldığı,

 

Söz konusu olaya ilişkin şikayetinin bulunup bulunmadığı ve katılma talebinde bulunup bulunmadığı,

 

Söz konusu olaya ilişkin daha önce herhangi bir soruşturma veya kovuşturma dosyasında beyan verip vermediği...

 

Gazilerin bir kısmı tedirgin

 

Mağdur ve müştekilere gönderilen bu sorular, bazı 15 Temmuz gazilerinde tedirginliğe yol açtı.

 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralananlar için toplanan paraların akıbetini soran bazı gaziler, yöneltilen soruları daha önce yanıtladıklarını belirtiyor.

 

Çeşitli eylemler ve basın açıklamaları yaparak kendileri için toplanan paraların akıbetini soran gaziler, kendilerine yöneltilen soruların yanıtlarının dava dosyalarında olduğuna dikkati çekiyor.

 

Gaziler, yeniden ifadeye çağrılarak, yaptıkları eylemler nedeniyle kendilerine gözdağı vermenin amaçlandığı iddia ediyor.

 

 İlgili konular

Muharrem Altay

Tutuklu veteriner Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı verilmiyor

4 gün önce

4,5 yıldır Tekirdağ’da tutuklu olan veteriner hekim Muharrem Altay’ın denetimli serbestlik hakkı için verdiği dilekçe hiçbir gerekçe gösterilmeden reddedildi....Devamını oku
soylu

ABD’den Soylu’ya darbe yanıtı: Stratejik ortaklıkla çelişmektedir

3 hafta önce

ABD Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘15 Temmuz darbe girişiminin arkasında ABD olduğuna ilişkin’ ifadelerine yanıt vererek, Washington’un bu olayda rolü olmadığını bildirdi....Devamını oku