Günün Özeti

16 Eylül Z Raporu

3 yıl önce

1 Eylül Z raporu


Dolar/TL ne kadar oldu?  
Petrol fiyatları, Suudi Arabistan'ın petrol tesislerine Cumartesi günü yapılan saldırının arz endişelerini artırmasının ardından dört ayın zirvesine yükselirken, dolar/TL de güne yükselişle başladı. Dolar/TL bu sabah güne 5.74 seviyesinin hemen altında başladı. 
 
Altın fiyatlarında son durum: 16 Eylül’de çeyrek ve gram altın kaç lira?
16 Eylül Pazartesi sabahı altın fiyatları yine en çok merak edilen konulardan birisi oldu. Bu alana yatırım yapacak olan vatandaşlar ''altın ne kadar'' sorusunun yanıtını araştırıyor. Altının gram fiyatı 277 liradan işlem görüyor. İşte altın fiyatları...
 
Dilipak: Siyaset sahipleri çocuklarını ve yakınlarını devlet işlerine dahil etmesin
Yeni Akit yazarı Abdurrahman Dilipak, bugünkü köşesinde siyaset ve bürokrasi konularında tarihten ders alınması gerektiğini söyledi. Dilipak, “Siyasette olanlar sırtlarını Hakk’a ve adalete dayasınlar. Cemaat ve belli aile ve aşiretlere, sermaye sahiplerine değil. Ve siyaset sahipleri, çocuklarını ve yakınlarını bürokrasi ve devlet işlerine dahil etmesinler. Edeceklerse onlar cam evde otursunlar ve ortaklarına dikkat etsinler” dedi.
 
Kritik buluşma bugün: Erdoğan, Putin ve Ruhani Ankara'da Suriye'yi görüşecek
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün başkent Ankara'da Suriye konulu üçlü liderler zirvesi için bir araya gelecek. 
 
Tunç Soyer: Türkiye'deki yeni dip dalgayı doğru okuyamayan ayakta kalamaz
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 31 Mart'tan itibaren Türkiye'de yeni ve çok büyük bir dip dalgası oluştuğuna dikkat i çekerek, "Bu dalga aşağıdan yukarıya doğru bütün siyasetin dilini ve kültürünü değiştiren bir güç taşıyor. Bunu doğru okuyamayan ayakta duramaz" dedi. Değişen siyasetin kodlarının şeffaflık, hesap verebilirlik, kucaklayıcılık, barış, mütevazı bir siyaset üslubu olduğunu ifade eden Soyer, "Türkiye, yaşanan bu değişimle bütün dünyaya umut olacak ve bu değişimin başlayacağı yer de İzmir olacak" dedi.
 
"MHP ve Bahçeli, Erdoğan’ın 15 seçim zaferiyle elde ettiği gücü, seçim başarısına ihtiyaç duymadan kontrol ediyor"
Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, Milliyetçi Hareket Partisi ve Devlet Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 seçimlik gücünü hiçbir seçimde başarılı olmadan kontrol ettiğini, şekillendirdiğini ve sınırlandırdığını söyledi.
 
Eski AKP milletvekili Ocaktan: Yeni parti ve oluşumların nedeni AK Parti'nin giydiği MHP gömleği
Eski AKP Bursa Milletvekili ve Karar yazarı Mehmet Ocaktan, "AK Parti'nin giydiği MHP gömleği ile artık aşırı milliyetçi ve ulusalcı çizgideki yürüyüşünü daha da tahkim ederek yürümemesinin zorunlu hale geldiğini" söyledi. "Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi de evrensel demokratik değerlerden çok, kendi içine kapanan ulusalcı değerlere göre dizayn edildiği için Türkiye’nin yeni istikametinin de bu çizgide olması son derece doğaldır" diyen Ocaktan, "Hemen belirtelim, bu ulusalcı iklim farklı olanın ötekileştirildiği, eleştirinin ihanet kabul edildiği ve özgürlüklere meydan okunduğu bir iklimdir. İşte tam da bu yüzden, siyasetteki yeni arayışların ve oluşumların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelmiş bulunuyor" ifadesini kullandı.
 
 
AKP'li Karasu Belediyesi'ni sarsan usulsüzlük raporu: Hayali kereste ve yakıt alımı yapılmış, akraba firmalara para aktarılmış
31 Mart seçimlerinde yine AKP'nin kazandığı Sakarya Karasu Belediyesi'nin bir önceki AKP'li yönetim dönemine dair Hukuk Komisyonu rapor hazırladı. 2009-2019 yılları arasını kapsayan döneme ait raporda, akaryakıtla ilgisi olmayan bir firmadan belediyeye akaryakıt faturası düzenlendiği, Belediye'ye bir şirket üzerinden “kereste faturaları” düzenlendiği, aynı aileden kişilerin kurduğu farklı isimdeki firmalara yüklü miktarda para ödendiği gibi çok sayıda yolsuzluk ve usulsüzlük iddiaları yer aldı. Rapor, AKP'li İshak Sarı'nın başkanlığında, 2 Eylül'de toplanan Belediye Meclisi'ne sunuldu.
 
Karar yazarı Albayrak: Bahçeli’nin Davutoğlu’na hususi bir garezi var
Karar yazarı Hakan Albayrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son olarak AKP'den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'na hususi bir garezi olduğunu iddia etti. Albayrak, Bahçeli'nin "Yerli yersiz demeden Davutoğlu’na mütemadiyen laf çaktığını" söyledi. 
 
“İmamoğlu’ndan Erdoğan’a: Sandalyesi sallanıyor' dediler, senin de koltuğun sallanıyor”
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sevinç İnönü’nün kendisi için verdiği davette,  Beştepe’deki ‘kırık sandalye’ olayına göndermede bulundu. Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya bugünkü yazısında İmamoğlu’nun  “Sandalyesi sallanıyor’ dediler, senin de koltuğun sallanıyor” ifadesini kullandığını aktardı.
 
TRT’nin, ‘istihdam fazlası' personeli için Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarıldı; yeni kadro ve pozisyonlar oluşturuldu
Devlet Personel Başkanlığı’nın (DPB), TRT’nin istihdam fazlası personel (İFP) olarak belirlediği çalışanlarının atama tekliflerini yeterli zamanda yapamadığı ve gerekli atama tekliflerini yapabilmek için Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde düzenleme yapıldığı ortaya çıktı. TRT’nin istemi doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yaptırılan düzenleme ile İFP’nin atama tekliflerinin yapılabilmesi için devlet kurumlarında, İFP’ler için “yeni kadro ve pozisyonlar” oluşturuldu. Kararanameyle atananlarla eski çalışanlar arasında ücret ve haklar konusunda farklılıklar oluştu.
 
Abdulkadir Selvi: İmamoğlu’nun kırılan sandalyesi Abdullah Gül döneminde alınmış
Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Beştepe’de kırılan sandalyesinin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde alındığını ve Çankaya Köşkü’nden Beştepe’ye taşındığını söyledi. Selvi, “Yakında su bardaklarıyla ilgili bir şey olursa da peşinen söyleyeyim, su bardakları başta olmak üzere yemek takımları da Gül döneminden kalmaymış” dedi.
 
 
CHP’li Belediye yetkilerinin yüzde 70’ni devretti
Samsun'un Atakum ilçesinin CHP'li Belediye Başkanı Cemil Deveci, yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesi için Kent Konseyi kurdu.
 
Başkan, belediyeyi Atatürk ile donattı
31 Mart yerel seçimlerinde Bilecik Belediyesi’ni CHP’li Semih Şahin kazandı. Belediye AKP’den CHP’ye geçti. Yeni başkan Semih Şahin, belediyeyi adeta ‘Atatürk’ ile donattı.
 
Erdoğan döneminde İBB'deki işinden atılan SUSER işçisi: O da bizim ahımızı aldı
Çetin Karataş, Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesinde göreve başlamasından 4 ay sonra 1200 işçiyle kapı önüne konuldu.
 
 
İşsizlik oranı yüzde 13'e yükseldi
Türkiye genelinde işsiz sayısı 2019 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 938 bin kişi artarak 4 milyon 253 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,8 puanlık artış ile yüzde 13,0 seviyesinde gerçekleşti. Genç nüfusta ise (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,4 puanlık artış ile yüzde 24,8 oldu.
 
Yazar Alev Alatlı: Allah, başta Erdoğan, hepimizin yardımcısı olsun
Yazar Alev Alatlı, 2019 yılı itibari ile ABD’nin haydut devlet olduğunu söyledi. Alatlı,  “Özgürlük'ten anladıkları, Ortadoğu petrollerinin üstüne yatmak; 'barış'tan anladıkları çıkarlarının dokunulmazlığı. Böyle bir dünya düzeninde işimiz kolay değil” dedi.
 
 
Fatih Altaylı’dan Demirören medya grubuna: Böyle bir gazeteciliğe ancak kahkahalarla gülebiliriz
HaberTürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde yerli otomobili gördüğünü söyleyen Demirören medya grubunda çalışan gazetecileri eleştirdi. Yerli otomobille ilgili ortada bir fotoğraf olmadığını hatırlatan Altaylı, “İyi de siz gazetecisiniz. Yani en azından öyle olduğunuz iddia ediliyor. Gördüyseniz bize de gösterin. Ortada bir fotoğraf falan yok. Hadi onu çektirmediler. Bari anlatın” dedi.
 
Mehmet Altan’dan OHAL Komisyonu’na verilen “12 Eylül zırhı” için başvuru: Anayasa 37 mi, KHK 37 mi üstün?
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına rağmen OHAL Komisyonu tarafından KHK ile ihraç edildiği üniversitedeki görevine iade edilmeyen gazeteci-yazar Prof. Dr. Mehmet Altan, komisyon üyelerine 12 Eylül darbecilerine benzer biçimde tanınan dokunulmazlık zırhının kaldırılması için AYM’ye başvurdu. Altan, KHK ile getirilen ve sonrasında yasalaşan 6755 sayılı kanunun 37. maddesi ile getirilen, komisyon üyelerinin soruşturulmasını ve yargılanmasını engelleyen kuralın anayasanın kimsenin tabi olduğu mahkeme dışında başka mercii önüne çıkartılamayacağına ilişkin 37. maddesine aykırı olduğunu savundu.
 
"Siyasi propaganda dinlemek istemeyen cami cemaati artık cuma namazlarına gitmiyor"
İlahiyatçı Cemil Kılıç Türkiye’de kılınan cuma namazlarının ve okunan hutbelerin İslami bir ritüelden ziyade politik bir ritüel olduğuna vurgu yaparak “Cuma namazları Allah rızası için değil, AK Parti’nin beğenisi için, Cumhurbaşkanının rızası için kılınıyor” iddiasında bulundu. Kılıç, "AK Parti seçmeni olmayan cami cemaatinin bir kısmı artık cuma namazlarına gitmemeyi tercih ediyor" ifadesini kullandı.
 
 
 
 
Ahmet Hakan bu kez Gültekin Avcı için iş başında
Tahir Elçi’yi hedef gösterip suikastın önünü açan Ahmet Hakan, bu kez savcıların bile yapmadığı suçlamayla gazeteci Gültekin Avcı’yı hedef aldı.
 
MHP Sinop İl Başkanı Fahri Ulusoy partiden istifa etti
Milliyetçi Hareket Partisi Sinop İl Başkanı Fahri Ulusoy görevinden istifa etiğini açıkladı.
 
Yeniden Refah Partisi'nden Davutoğlu ve Babacan'a çağrı: Partimize buyursun gelsinler
Yeniden Refah Partisi Genel Merkez Mali İşler Başkan Yardımcısı Mehmet Altınöz, "Burada Refah Partisi zaten kurulmuş bir parti, buyursunlar gelsinler, 2020'de yapılacak erken seçimle Türkiye'nin en genç devlet başkanı olacak Fatih Erbakan ile siyaset yapsınlar." ifadeleriyle Babacan ve Davutoğlu'na çağrıda bulundu.
 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın'dan, kabine değişikliği yorumu: Kabineye dair tasarruf Cumhurbaşkanına aittir
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Devlet Bahçeli'nin, bazı bakanların görevde kalmasını istediği için kabine değişikliği tartışmalarına tepki gösterdiği iddialarını yalanlayarak, "Sayın Cumhurbakanı'nın kabineye dair tasarrufları tamamen kendilerine aittir ve öyle olmalıdır." ifadelerini kullandı.
 
8 aylık bütçe açığı 68.1 milyar TL
Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, ağustos ayında 576,3 milyon TL fazla veren bütçe ocak-ağustos döneminde ise 68,1 milyar TL açık verdi. Ocak - ağustos döneminde faiz dışı fazla ise 1.2 milyar TL oldu.
 
Pazarcılara biber gazlı müdahale
Pazarcılar, belediye binası önündeki Denizciler Caddesi’ni trafiğe kapatarak sorunlarının çözülmesini istedi.
 
Diyarbakır'daki kayyım protestoları 29'uncu gününde
Diyarbakır'da başlayan protesto eylemi 29'uncu gününe girdi. Eylem Büyükşehir Belediyesi'nin  karşısında bulunan Lise Caddesinde sürdürülüyor. HDP milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, belediye meclis üyeleri ve yurttaşların katılımı ile sürdürülen eyleme ilgi oldukça yoğun. 

 
Erdoğan Karamollağolu’na “Af çalışması geldi beni tatmin etmedi” demiş
Saadet Lideri Temel Karamollaoğlu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında geçen görüşmede konuşulan af kulusini Abdülkadir Selvi yazdı.
 
Erdoğan’dan Saadet Partisi’ne ‘birleşelim’ teklifi
Hürriyet gazetesinin yandaş yazarı Abdülkadir Selvi, geçen hafta yaptıkları görüşmede Erdoğan’ın Saadet Partisi Lideri Temel Karamollağlu’na “Birlikte çalışmayı” teklif ettiğini, ancak üstü kapalı ret yanıtı aldığını öne sürdü.
 
AKP’li başkan makam araçlarını toplattı
AKP’li Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, tasarruf tedbirleri kapsamında başkan yardımcıları ve birim müdürlerinin makam araçlarını toplattı. Çınar, “Kamu kaynaklarının verimli kullanılması adına başlattığımız bu tür tedbirlerle makam aracı sayısını azaltırken, belediyemize ek gelir sağlayacak uygulama ve yöntemlere ara vermeden devam edeceğiz” dedi.
 
“İşsizlik nedeniyle gençler mezun olmaya korkuyor”
CHP'li Erdoğdu: Türkiye şu an slumpflasyon pençesinde, hem yüksek enflasyon yaşanıyor hem de ekonomik daralma görülüyor; bunun adı sürünme halidir
 
Arınç'ı hedef alan MHP il başkanı görevden alındı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz günlerde sert ifadelerle Bülent Arınç'ı hedef almıştı. Ancak MHP Genel Merkezi, Arınç'ı hedef alan Balıkesir İl Başkanı Orhan Dereli'yi Cumhur İttifakı'nın ruhuna aykırı davrandığı gerekçesiyle görevden aldı. Dereli'nin yerine Ekrem Gökay Yüksel atandı. 
 
Motorine zam
Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) motorin zammını duyurdu.
 
 


İlgili konular

sosyal medya

106 bin sosyal medya soruşturması

10 ay önce

106 bin sosyal medya kullanıcısı, başta Cumhurbaşkanı’na hakaret olmak üzere çok sayıda suçlama nedeniyle EGM tarafından soruşturulurken, emniyet 2021'de 8.2 milyar TL’lik trafik cezası kesti....Devamını oku
kadın cinayeti

2021 yılında 280 kadın öldürüldü

1 yıl önce

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2021 yılında 280 kadının öldürüldüğünü ve bu ölümlerden de 217’sinin şüpheli olduğunu kamuoyuna duyurdu....Devamını oku