Günün Özeti

18 Şubat gün özeti

2 hafta önce

özetşubat

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yılın 2. faiz kararını açıkladı. Politika faizi beklentiler doğrultusunda yüzde 17 seviyesinde korunurken, karar metninde 'uzun müddet sıkı duruş' ifadesi tekrarlandı. Gerekmesi durumunda ilave sıkılaştırma yapılacağı bilgisi de yer aldı.

 

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na 500 bin TL'lik dava

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, TBMM'deki grup toplantısında 13 şehitle ilgili kendisine yönelik sözleri nedeniyle 500 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

 

Bahçeli: Gara’yla ilgili bir sorumlu aranıyorsa biz de varız

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yaptığı açıklamada, "Bilinmesini özellikle ve önemle isterim ki, Cumhur İttifakı’nın ortağı olarak şayet Gara’yla ilgili bir sorumlu aranıyorsa biz de varız, bu sorumluluğun altına seve seve girmeye hazırız" dedi.

 

AKP’nin ‘Osman Öcalan’ açıklamasına Akşener’den tepki!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, AKP Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın seçim döneminde kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilgili “Devlet elbette terör örgütü mensupları arasındaki ikilikleri, ayrışmaları kullanır” sözlerine “Kim bu devlet? Osman Öcalan'ın TRT'ye çıkarılması kimin talimatıyla olduysa, elini yıkayıp çıkamaz” değerlendirmesini yaptı.

 

Selahattin Demirtaş: "PKK'nin elindeki 13 insanımızın katledilmiş olmasını açıkça kınıyorum"

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Gara'da terör örgütü PKK tarafından şehit edilen 13 yurttaşa ilişkin açıklama yaptı. Demirtaş açıklamasında, "PKK'nin elindeki 13 insanımızın katledilmiş olmasını açıkça kınıyorum. Ailelerin acısını yürekten paylaşıyor, kendilerine başsağlığı diliyorum. Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm" ifadelerine yer verdi.

 

Perinçek için "Eleştirilere katlan" kararı

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk, hakim karşısına çıktı. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Timtürk’ün “Vatan haini” ifadeleri üzerine suç duyurusunda bulunmuştu.

 

CHP'li Özel: 'Fahrettin Altun makas' döndü en son cumhurbaşkanını sansürledi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaretlerinin Cumhurbaşkanlığı sitesinde sansürlenmesiyle ilgili, “Fahrettin Altun makas, beni sansürlüyor. Bakanları sansürlüyor, muhalefeti sansürlüyor, döndü en son cumhurbaşkanını sansürlüyor” dedi. Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir HDP’linin Gara’ya gittiğini iddia etmesiyle ilgili de “Sorarsanız ismini açıklarım diyor, soruyoruz açıklamıyor. Kamuoyunu trollüyor gidiyor” diye konuştu.

 

Sağlık Bakanı Koca vaka sayısının en çok arttığı 5 ili açıkladı

Sağlık Bakanı Koca vaka sayısının en çok arttığı 5 ili açıkladı. Koca'nın açıklamasına göre, bu iller Bilecik, Erzincan, Kilis, Uşak ve Çanakkale.

 

Ankara’da 3 genç polisler tarafından kaçırıldı

Ankara’da, 3 üniversite öğrencisi polisler tarafından kaçırıldı. Gençlere gözaltı işlemi yapılmazken, TİP yöneticisi Ali Ayduğan darp edilmesinin ardından Gölbaşı’nda bir araziye bırakıldı. Diğer iki genç ise Sincan ve Pursaklar'da bulundu.

 

Normalleşmeye en yakın ve en uzak iller

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs kısıtlamalarının kaldırılmasıyla ilgili yaptığı açıklamada, “İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz” ifadelerini kullanırken, gözler de pazartesi günü ilk kez açıklanan il il ortalama vaka sayıları artış oranlarına çevrildi.

 

DEVA Partisi Kurucular Kurulu üyesi: Babacan’ın bu sözleri kabul edilemez!

DEVA Genel Kurucular Kurulu Üyesi Musa Malik Yıldırım, “Sayın Genel Başkanımız Ali Babacan’ın HDP heyeti ile görüşmesi ve bir televizyon programında Anayasanın ilk dört maddesiyle ilgili sözleri asla kabul edilemez” dedi. Yıldırım, DEVA Partisi'nde kuruluş ilkelerinden uzaklaşıldığı için Babacan'ı 3 kez uyardığını aktardı.

 

CHP’li vekil ‘Mevziden çıkmayın’ denilen tutanağı paylaştı: Peki o valiye ne oldu?

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, bugün Mecliste düzenlediği basın toplantısında Gara operasyonunun yapılış sürecini eleştirdi. Antmen 2013'teki tutanağı paylaşarak, “Askerimiz 2013'te PKK’lı hainlerin yerini belirledi ve tam operasyon yapacaklardı ki Van Valisi ‘Mevziden çıkmayın’ dedi. Jandarma da bu tutanağı tuttu. Peki o valiye ne oldu? Daha önemli bir göreve atanarak Diyarbakır Valisi yapıldı! İşte AKP terörle böyle mücadele ediyor! ” dedi.

 

 

 

 İlgili konular

martözet

5 Mart gün özeti

11 saat önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku

5 Mart 2021 gündem

22 saat önce

4 Mart gün özeti

1 gün önce

4 Mart 2021 gündem

1 gün önce

martözet

3 Mart gün özeti

2 gün önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku