Günün Özeti

18 Temmuz gün özeti

5 gün önce

temmuzözet

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Dışişleri'nden İsrail'e sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, bu sabah Kudüs'te Harem-i Şerif'e yönelik baskını, ses bombalarıyla müdahaleyi ve gözaltıları kınadı.

 

Binlerce göçmen Türkiye'ye geliyor

Sıcak havalara aldırış etmeyen Afgan göçmenler Türkiye'ye Van ve Doğubayazıt üzerinde geçiş yaparak Türkiye'nin çeşitli illerine geçiş yapıyor.

 

Kalın'dan ABAD'ın başörtüsü kararına tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Adalet Divanı'nın Müslüman çalışanların başörtüsü takmasını yasaklayan işverenler lehine verdiği karara tepki gösterdi.

 

OHAL düzenlemesinde süre 3 yıl daha uzadı

Muhalefet partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin karşı çıktığı OHAL yetkilerinin 3 yıl daha uzatılmasını içeren torba yasa teklifi Meclis'te kabul edildi.

 

AK Parti'li Ali İhsan Yavuz'dan seçim açıklaması: Çaktırmadan çalışıyoruz

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, erken seçim tartışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Yavuz, "Seçim görevlilerimizle sandık görevlilerimizle seçim kurulu görevlilerimizle sürekli çalışıyoruz bugünlerde; ama bunu yaparken elimizden geldiği kadar ortaya çıkartmadan, çaktırmadan yapıyoruz" dedi.

 

Tekirdağ'da geri dönüşüm fabrikasında yangın

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde Velimeşe Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet gösteren bir geri dönüşüm fabrikasında yangın çıkarken, sabah saatlerinde başlayan yangına çok sayıda itfaiye ekibi müdahale etti.

 

Bakanlığın "AVM gar" projesi iptal edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy’deki Söğütlüçeşme Gar alanına AVM yapılmasını öngören projesi iptal edildi.

 

Memur ve memur emeklilerinin zam pazarlığı 2 Ağustos'ta

Memur ve memur emeklilerinin ekonomik ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 2 Ağustos'ta başlayacak.

 

İşverenlere verilen aylık 75 TL'lik asgari ücret desteği devam edecek mi?

İşgücü maliyetlerini düşürerek istihdamı korumak ve artırmak amacıyla 2016-2020'de uygulanan asgari ücret desteği 2021'de de sürecek.

 

Yapay zeka, enerji sektöründe verimliliği artırıyor

Pek çok alanda kullanılan yapay zeka teknolojisi sayesinde enerji sektöründe verimlilik ve tasarruf artırılırken, karbon salınımını da azaltılıyor.

 

Bursa'daki tarlada 2 bin yıllık kitabe bulundu

UNESCO geçici miras listesinde bulunan Bursa’nın İznik ilçesinde bir tarlada tarihi taşın üzerinde işlenmiş kitabe bulundu.

 

Tarımda verimlilik için insansız hava aracı filoları kurulacak

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü, tarımda su ve ilaç tasarrufu sağlayıp verimliliği artıran drone'ların her ilde yaygınlaştırılması için ZİHA (zirai insansız hava aracı) filoları oluşturacak.

 

Camide ölü bulunan 12 yaşındaki çocuğun dosyasına gizlilik kararı

Muş'taki bir camide ölü bulunan 12 yaşındaki Mehmet Halit Yavuz'un soruşturmasıyla ilgili dosyaya gizlilik kararı konulurken, Diyarbakır ve Muş baroları açıklama yaparak, "Olayın takipçisiyiz" dedi.

 

76 milyon TL harcanan Balıkesir Merkez Havalimanı'na 18 ayda uçak inmedi

Yapımı için 76 milyon 521 bin lira harcanan Balıkesir Merkez Havalimanı’na, yılda 1 milyon yolcu garantisi verilse de hizmete açıldığı 18 aydan bu yana tek bir uçağın dahi inmediği ortaya çıktı.

 

Ticaret Bakanlığı, 6 ayda 10.6 milyar TL harcadı

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bütçe verilerini yayımlanırken, başlangıç ödeneğini 6 ayda aşan tek bakanlık Ticaret Bakanlığı oldu.

 

Esad rejimi İdlib'i vurdu: 2'si çocuk 6 ölü

Suriye'de Esad rejimi ve destekçilerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki ateşkesi ihlal ederek sivil yerleşimlere saldırı düzenledi. İlk belirlemelere göre 3’ü kadın, 2’si çocuk en az 6 sivilin hayatını kaybettiği açıklandı.

 

 İlgili konular

siyasiler

Siyasi partiler bayram sonrası sahaya inecek

3 saat önce

Erken seçim tartışmaları devam ederken bayram tatilinin ardından siyaset, saha çalışmalarına başlayacak....Devamını oku
kuraklık

Kuraklık uyarısı: 'Türkiye'de olağanüstü hal ilan edilmeli'

1 gün önce

Türkiye'de kuraklığın her geçen gün etkisini artırdığını söyleyen Dr. Güven Özdemir, "Şimdiden su sıkıntısı çekmeye başladık....Devamını oku