Yaşam

19 il için kar ve çığ beklentisi

1 hafta önce

kar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kar yağışı ve çığ tehlikesine karşı 11 il için turuncu, 8 il için de sarı kodlu uyarı yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü son değerlendirmelerini paylaştı.

 

Bu değerlendirmelere göre, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Anadolu'nun kuzey ve doğusu, Karadeniz Bölgesi, Doğu Anadolu’nun kuzey kesimleri ile Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

 

Yağışların Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin ve Ardahan çevrelerinde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

 

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğu kesimlerinin dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır. Kuzey, iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve zirai don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

 

Ayrıca Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün haritasında, kar yağışı ve çığ tehlikesine karşı 11 il için turuncu, 8 il için de sarı kodlu uyarı yayınlandı. Artvin, Giresun, Kastamonu, Rize, Sinop, Zonguldak, Bartın, Düzce, Hakkari, Trabzon ve Van'a turuncu kodlu uyarı verildi. Bitlis, Tunceli, Bingöl, Bolu, Ordu, Samsun, Şırnak ve Karabük için de sarı kodlu uyarı yapıldı.

 

Marmara, Kıyı Ege ve Batı Akdeniz'de 2 ila 4 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

 

Yağışların; Karadeniz kıyıları ile Artvin ve Ardahan çevrelerinde yer yer yoğun kar şeklinde olması beklendiğinden, meydana gelebilecek tipi şeklinde yağış, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar ile çığ oluşma riski gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

 

 

BUZLANMA VE ZİRAİ DON UYARISI

 

Kuzey iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve zirai don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunmalı.İlgili konular

kar

Meteoroloji İstanbul için uyarıda bulundu: Kuvvetli kar geliyor

20 saat önce

İstanbul'da 1 hafta boyunca devam edeceği belirtilen kar yağışı için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yurttaşları uyarırken; Meteoroloji bu gece kent genelinde kuvvetli kar yağışının gerçekleşeceğini açıkladı....Devamını oku
Kar yağışı

10 derece birden artacak!

1 ay önce

Meteoroloji'nin tahminlerine göre hava durumu birkaç gün içinde ciddi şekilde değişecek....Devamını oku