Ekonomi

2. el otomobil fiyatlarında artış

2 yıl önce

araba

İkinci el araba fiyatlarının artışında ÖTV'ye yapılan zammın ve sıfır araba piyasasının daralmasının büyük etkisi var.

İkinci el otomobil fiyatları, yeni arabalar için ÖTV’de yapılan yeni düzenlemeyle yüzde 10 artış gösterdi.


Koronanın, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomiye olumsuz etkisi oldu.

2020 yılı başlarından günümüze kadar devam eden pandeminin, daha ne kadar devam edeceği bilinmezken, tüm alanlarda fiyatlar artmaya devam ediyor. Otomotiv sektörü de bu artışlardan nasibini aldı.


Oto üreticilerinin, otomotiv üretimini kışın durdurmuş olması piyasada daralmaya sebebiyet verdi.


İlkbahar ve yaz ayları başında, otomobil üretiminin tekrar başlaması piyasayı hareketlendirmiş olsa da, pandemi öncesi dönemi yakın bir gelecekte yakalayamayacağa benziyor.


Yeni araba alıcıları, istedikleri modeli bulamamaktan ve ÖTV’ye yapılan zamdan dolayı, çareyi ikinci el otomobilde buldular. Zaten var olan ikinci el otomobil müşterilerinin üzerine bir de yeni araba bulmakda zorlanan müşteriler eklenince fiyatlar ister istemez yükseldi.


Son zamanlarda dolar karşsında Türk Lirası’nın değer kaybı, sıfır arabaların fiyatını yükselttiği gibi, ikici el otomobil piyasını da etkiledi. Yüzde 20 civarında 2. el otomobil fiyatları da artmış oldu.


Kısa bir araştırma sonuncunda, 2020 yılı ikinci el otomobil fiyatlarının, gerek sahibinden.com gibi internet üzerinden kullanılmış ikinci el araba satışlarında gerekse de ikinci el otomobil pazarlarında yüzde 20 ile yüzde 27 arasında arttığı anlaşılmaktadır.İlgili konular

almanya

Almanya Şansölyesi Scholz yarın Türkiye'ye geliyor

10 ay önce

Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetine icabetle yarın Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunacak....Devamını oku