İnsan Hakları

200 işçiye biber gazlı, 'drone'lu müdahaleyle polis gözaltısı

6 ay önce

polis müdahalesi

Gebze'de işten atılan arkadaşları ve sendikal talepleri için fabrikada eylem yapan yaklaşık 200 işçi, polisin 'drone'lu müdahalesiyle gözaltına alındı.

Kocaeli Gebze Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan ve plastik otomotiv parçaları üreten Farplas firmasında işçiler, ücretlerinin ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için geçen hafta iş durdurma eylemi yapmıştı.

 

Eylemin ardından Farplas bünyesindeki 150'ye yakın işçi, çağrıldıkları otelde taşeron firmaların avukatları feshi bildirimiyle işten atıldı.

 

Buna karşı fabrikada eyleme başlayan işçiler, atılan işçilerin geri alınması ve sendika hakları için fabrikaya kapanırken, işçiler, polis müdahalesine karşı fabrikanın çatısına çıktı.

 

İşçilerin eylemi devam ederken polis ekipleri fabrikaya girdi.

 

İşçilerin örgütlü olduğu Birleşik Metal-İş Sendikası'ndan yapılan açıklamada "Farplas işçilerini polis yaka paça gözaltına alıyor. Drone ile tespit edilen işçiler ters kelepçe takılarak minübüslerde bekletiliyor 50 kadar #Farplas işçisi hala çatıda. “Aşağı atlarız” diyerek saldırıyı protesto ediyorlar" denildi.İlgili konular

ÇAYKUR

630 mevsimlik işçi alımına 39 bin 929 başvuru

4 ay önce

Yaklaşan çay sezonu öncesinde ÇAYKUR, dört ilde istihdam edilmek üzere İŞKUR üzerinden 630 mevsimlik işçi alımı yapacağını duyururken, fabrikalarda çalışmak üzere toplam 39 bin 929 kişi başvuru yaptı....Devamını oku
silah

Küçükçekmece Adliyesi önünde silahlı çatışma: 3 ölü ve 1 yaralı

4 ay önce

İstanbul'daki Küçükçekmece Adliyesi önündeki silahlı çatışmada 3 kişi öldü, 1 kişi ise yaralandı....Devamını oku