Günün Özeti

21 Temmuz gün özeti

1 hafta önce

temmuzözet

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

Erdoğan’ın Taliban açıklamasına tepki yağdı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Taliban açıklamasına her kesimden tepki geldi. Erdoğan'ın "Nasıl ki ABD ile bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, Taliban bu görüşmeleri Türkiye ile daha rahat yapması lazım. Çünkü Türkiye'nin inancıyla alakalı ters bir yanı yok, onlarla bu konuları daha iyi görüşebileceğimize ihtimal veriyorum" açıklamasını çok sayıda isim eleştirdi.

 

Suruç Katliamı anmasında gözaltına alınan 23 kişi serbest bırakıldı

Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenler için Ankara'da düzenlenen anma etkinliğine yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 23 kişi serbest bırakıldı.

 

CHP Milletvekili Bakırlıoğlu: Samanın ton fiyatı 1.250 TL'ye çıktı

Kuraklık nedeniyle başta Konya Ovası olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında saman sıkıntısı yaşanırken, geçen yıl tonu 500 lira olan samanın fiyatı bu yıl 1.250 liraya yükseldi.

 

ABD'den KKTC ve Türkiye'ye Maraş tepkisi: Kışkırtıcı, kabul edilemez

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kıbrıs'ta Maraş'ın statüsünü değiştirmeye yönelik açıklamalarla ilgili kınama mesajı paylaştı. Price, açıklamasında "Maraş'ın belli kısımlarının kontrolünü Kıbrıs Türk'e devretme çabaları kışkırtıcı ve kabul edilemez" ifadeleri yer aldı.

 

Çekmeköy Belediyesi'nden 60 milyon TL'lik ihale

Çekmeköy Belediyesi, eski AKP Çekmeköy İlçe Yöneticisi Vahdet Erdoğan’ın şirketine beş yılda 60 milyon TL’lik organizasyon ihalesi verdi. Çekmeköy Belediyesi’nin 2016 ile 2020 yılları arasında tam 11 organizasyon ihalesi, Greenart Reklam Şirketi’ne gitti.

 

ABD'den Türkiye'ye 'kuduz' kısıtlaması: Girişler askıya alındı

ABD, Türkiye'yi hayvanlardaki kuduz açısından yüksek riskli ülkeler kategorisine aldı. Buna göre geçici bir süre Türkiye'den ABD'ye köpek girişleri askıya alındı. Tropikal Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Keske, Türkiye'de uzun süredir insan kuduzu görülmediğini ancak hayvan kuduzunun fazla olduğunu belirtti.

 

CHP'li Adıgüzel'den 'fındık' kampanyası

CHP Ordu Milletvekili Adıgüzel, fındık hasadının başlamasına rağmen fiyatların açıklanmamasına tepki göstererek, sosyal medyada "fındık bizim kırmızı çizgimiz" yazan bir görsel ile kampanya başlattı.

 

Karamollaoğlu'ndan Kılıçdaroğlu'na "kriter" desteği

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Millet ittifakının cumhurbaşkanı adayı, nefsini terbiye etmiş olmalı" şeklindeki açıklamasına destek verdi. Karamollaoğlu, "Bu tanımlamayı kim, nasıl reddedecek? İktidarda bulunan arkadaşlarımızın bu ifadeye 'Amin' demeleri icap eder" dedi.

 

Kızıldeniz'den Akdeniz'e 65 balık türü göç etti

Küresel ısınma nedeniyle Kızıldeniz'den Akdeniz'e 2 balık türü daha göç etti. Böylelikle göç eden balık türü sayısı 65'e yükseldi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, küresel ısınma ve Süveyş Kanalı’ndaki genişletme daraltma çalışmalarıyla Kızıldeniz’deki balık popülasyonundan bazı türlerin Akdeniz’e geçiş yaptığını söyledi.

 

Erdoğan'dan Kıbrıs mesajı: Artık bizim için Kuzey-Güney diye bir şey yok

AK Parti ile bayramlaşma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC ziyaretine dair önemli mesajlar verdi. Kıbrıs Türk Devletinin en kısa zamanda geniş bir tanınırlığa sahip olması için her türlü gayreti sergileyeceklerini kaydeden Erdoğan, "Artık bizim için Kuzey Kıbrıs- Güney Kıbrıs diye bir olay kalmamıştır" dedi.

 

CHP'li Bekaroğlu'ndan Soylu'ya: Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu?

İçişleri Bakanı Soylu'nun "Ay-yıldızlı tabutları taşımakla millet olunur" sözü siyasette tartışmalara neden oldu. Soylu'nun sözlerine tepki gösteren CHP'li Bekaroğlu, "Biz Çanakkale’de, Sakarya’da, Afyon Kocatepe’de ve daha nice savaşlarda bu topraklara evlatlarımızı vererek kaç defa millet olduk" dedi.

 

Erdoğan: Yeni varyantlar Türkiye'de henüz tehdit değil

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Teşkilatı ile bayramlaşma programında konuştu. Erdoğan, koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyrine ilişkin konuştu. Erdoğan, "Salgın çeşitli ülkelerde yeni varyantlarla yükselişe geçse de Türkiye henüz bu tehdidin pençesine düşmüş değildir" dedi.İlgili konular

takan

ABD, Erdoğan'a 2 bin 500 kişiyi "Vatandaşlıktan çıkar!" dedi

1 gün önce

Ahmet Takan, Korkusuz'daki bugünkü yazısında ABD'nin Türkiye’de yaşayan 2 bin 500 kişinin vatandaşlıktan çıkarılmasını talep ettiğini ileri sürdü....Devamını oku