Türkiye Haberleri

250 işçi yarın eylemde

2 hafta önce

işçi

Kayı İnşaat'tan hakedişlerini alamayan yaklaşık 250 işçi Türkiye'nin birçok noktasından İstanbul'a gelerek şirketin önünde eylem gerçekleştirecek.

İşçiler, "Sahra Çölü'nün ortasında çalıştık. Sadaka değil hakedişimizi istiyoruz. Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz hakkımızı vereceksin" diyor.


250'ye yakın işçi 2 yıldır Kayı İnşaat'tan parasını alamıyor. Kayı İnşaat Genel Merkezi önünde açıklama yapmak üzere, Adana'dan, Elazığ'dan, Diyarbakır'dan, Kayseri'den, Hatay'dan ve daha birçok şehirden işçiler yarın İstanbul'a geliyor.

 

İNŞAAT-SEN'den yapılan açıklamada, "12 Ocak Salı günü 12.00’da İstanbul’da Kayı İnşaat’ın Genel Merkezi önünde olacağız" denilirken, işçiler, "Sahra Çölü'nün ortasında çalıştık. Sadaka değil hakedişimizi istiyoruz. Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz hakkımızı vereceksin" şekline karşılık verdi.

 

İNŞAAT-SEN Kayı İnşaat İşçileri Koordinasyonu konuyla ilgili bir açıklamada bulunarak şunları kaydetti:

 

"Kayı İnşaat’ın yurt dışındaki şantiyelerinde ve ofislerinde çalışan 250’ye yakın işçinin bir yıldan fazla süredir maaşları ödenmedi. 2019’dan bu yana işçiler defalarca Kayı İnşaat patronu Coşkun Yılmaz’a ulaştı. Alacaklarını istedi. Ancak Coşkun Yılmaz, 2 yıla yakın süredir “ödeyeceğim” diyerek işçileri sadece oyalıyor.

 

İşçiler 28 Aralık 2019’da maaşlarını alamadıkları için Cezayir’de grev yaptı. Arabuluculuk sözleşmeleri imzalandı. Hakedişlerin 2020 Mart ayında ödeneceği taahhüt edildi. Ancak sözler tutulmadı. Anlaşmalar çöpe atıldı. İşçiler dava açtı. Yüzlerce kez patronla görüştü. Coşkun Yılmaz “en yakın zamanda ödeyeceğim” diyerek işçileri sürekli oyaladı.

 

Kayı İnşaat koca şantiyeler üzerinden milyonlar kazandı. Sermayesine sermaye kattı. Öyle ki Kayı İnşaat 2007 yılından bu yana her sene en büyük 250 uluslararası müteahhit listesine giriyor. Bununla övünüyor. Ancak sıra işçilerin alacaklarını ödemeye gelince para yok.

 

Bununla birlikte Kayı Holding sadece inşaat alanında değil birçok iş kolunda büyüdükçe büyüdü. Enerji ve medikal alanlarında şirketleri var ama işçilerin alacaklarını ödemeye gelince para yok.

 

Yazın sıcağında, kışın soğuğunda şantiyelerde, ofislerde işçiler çalıştı. Ailelerinden, sevdiklerinden aylarca ayrı kaldı. İşe geç başlama lüksleri olmadı. Önlerine ne yemek konduysa onu yediler. Nereyi yatak diye gösterdilerse orada yattılar. Yani kimse Kayı İnşaat patronlarından sadaka istemiyor. Tüm çalışanlar hakedişlerini istiyor.

 

Kayı İnşaat işçileri Türkiye’nin dört bir yanından, alacakları için İstanbul’a geliyor. Bu zorlu günlerde yolları tepecekler ve haklarının peşine düşecekler.

 

12 Ocak Salı günü 12.00’da İstanbul’da Kayı İnşaat’ın Genel Merkezi önünde olacağız.

 

İnşaat işçisi mücadele edecek, KAYI inşaattan hakkını alacak."

 İlgili konular

selçuklu belediyesi

Müftülük istedi, AKP'li Belediye oy birliği ile kabul etti

1 saat önce

AKP’li Selçuklu Belediyesi’nin 6 Kasım’da yaptığı belediye meclisi toplantısında, ilçe müftülüğünün talebiyle üç farklı karar alındığı ortaya çıktı....Devamını oku
eylem

Boğaziçi Kütüphanesi'nde oturma eylemine başladı

1 hafta önce

Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör atanmasına, tepkiler devam ediyor. Öğretim üyeleri her gün rektörlüğe arkalarını dönerek yapılan atamaya tepki gösteriyor....Devamını oku