Günün Özeti

26 Aralık gün özeti

7 ay önce

LGS

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

90 bin Euroluk radarı çaldılar; taşırken yakalandılar

Edirne’de halk arasında Radar Kule olarak bilinen ve kısa adı TEDES olan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi cihazı iki kişi tarafından çalındı. 2 kişi kısa sürede yakalandı.

 

İndirim bekleyen vatandaşa yeni zam

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, döviz kurlarındaki düşüşün ardından indirim bekleyen vatandaşın, yeni zamlarla karşı karşıya kaldığını söyleyerek "Cezalar artırılmalı ve denetimler sıklaştırılmalı" çağrısı yaptı.

 

2021'de 21 parti kuruldu, parti sayısı 124 oldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının son kayıtlarına göre 2021 yılında 21 yeni siyasi parti kuruldu.

 

AKP’li başkan ‘metrekaresi 1 lira’ sözünü verdiği arsaları 450 liraya satıyor

AKP’li Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, 24 Ocak 2020'deki 6,8’lik depremin ardından merkez Abdullahpaşa Mahallesi'ndeki hazine arazilerinin metrekaresinin 1 liraya vatandaşlara verileceğini açıklamıştı. AKP’li başkanın verdiği söze rağmen arazilerinin metrekaresinin vatandaşa 450 TL’ye satma kararı tepki çekti.

 

Diyanet İşleri Başkanı: 11 yaşındaki arabaya biniyorum. Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tepkiler nedeniyle halen eski başkan Mehmet Görmez'in makam aracını kullandığını belirterek "11 yaşındaki arabaya biniyorum. Korkumuzdan yeni araba alamıyoruz" dedi.

 

Ahmet Özhan: Erdoğan dolara da ‘one minute’ dedi

Türk Sanat Müziği sanatçısı Ahmet Özhan, "Cumhurbaşkanımız dolara da ‘one minute’ dedi, muhalifler bunu anlamak istemiyorlar" görüşünü savundu.

 

İşkence gören mahkumdan iki kez intihar girişimi

Burhaniye Cezaevi’nde 30 yaşındaki mahpus Veysel Işık iki kez intihar girişiminde bulundu. Işık’ın amcası Coşkun Işık, yeğeninin cezaevinde işkence gördüğünü iddia ederken, cezaevi müdürüyle görüşen amca Işık, müdürün kendisine "İlgileniyoruz. Bir sorun yok" dediğini aktardı.

 

Erdoğan: Endonezya'ya yardımlarımız 75 milyon doları aştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Endonezya'nın Açe bölgesinde meydana gelen tsunaminin 17'nci yıldönümü adına video yayımladı. Erdoğan, "Felaketin ardından Türkiye tarafından, Endonezya'ya yönelik olarak yapılan kalkınma yardımlarının miktarı 75 milyon doları aştı. Bu desteğimizi, kardeşliğimizin ve karşılıklı muhabbetimizin bir gereği olarak sürdüreceğimizden emin olmanızı isterim" diye konuştu.

 

Rus turistlerin ilk tercihi Türkiye

Travelata.ru'nun verilerini haberleştiren Kommersant gazetesi, satılan paket turların yüzde 45'inin Türkiye turlarından oluştuğunu yazdı. İkinci sırada Mısır var.

 

İktidara yakın vakıflara tanınan imtiyazın belgesi

İktidara yakın vakıflara ilişkin düzenleme Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre, emeklilik ve yaşlılık aylıklarının kesilemeyeceği karara bağlandı.

 

Kılıçdaroğlu: İstanbul ve Ankara'nın yönetimini bırakamayız

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı adaylığı için Yavaş ve İmamoğlu’nun ismi öne çıkarılıyor ama İstanbul ve Ankara’nın yönetimini bırakamayız. Seçmenimize anlatamayız" dedi.

 

600 binin üzerinde kişi Rusya vatandaşlığı aldı

Rusya İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre bu yıl ocak-kasım döneminde yaklaşık 668 bin kişiye Rusya vatandaşlığı verildi.

 

HÜDA -PAR'dan gençlere teşvik: Evlenemeyenler için fon kurulsun

HÜDA-PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Maddi imkânsızlık nedeniyle evlenemeyen veya evlenmeye çekinen gençlere destek olun. Onlar için bir fon oluşturalım" görüşünü savundu.

 

AKP’li belediyeyi eleştiren veteriner hekime 10 bin TL’lik tazminat davası

AKP'li Elazığ Belediyesine ait hayvan barınağına ilişkin sosyal medyada yapmış olduğu paylaşımlardan dolayı hayvan hakları savunucusu ve veteriner hekim Türkan Ceylan'a 10 bin TL’lik manevi tazminat davası açıldı.

 

İlahiyatçı Karaman’dan Erdoğan'a destek fetvası: Mevduat, faiz değil hibe

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 'dövize endeksli mevduat' bazı ekonomistler ve ilahiyatçılar tarafından 'örtülü faiz' olarak değerlendirilmesine rağmen ilahiyatçı Hayrettin Karaman "hibe" dedi.

 

Türkiye’den Almanya’ya öğrenci göçü artıyor

Son yıllarda yüksek öğrenim için Türkiye’den Almanya’ya giden öğrencilerin sayısında ciddi bir artış meydana geldi. Üniversitelerin çoğu eğitime başlayan öğrenci sayısında yüzde 10’un üzerinde artış yaşandığını bildirdi.İlgili konular

rusya

Rusya, dost olmayan ülkelere doğalgaz tehdidini ileri sürdü

4 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Avrupa’nın, Rusya’ya doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmayı reddetmesi durumunda, “Bedavaya doğalgaz sevk etmeyeceğiz” tehdidini ileri sürdü....Devamını oku
elektrik

Resmen çarpıldık: Elektriğe yüzde 20 zam geliyor

4 ay önce

Elektrikte üretim maliyeti satış fiyatını geçti. Enerji Uzmanı Çağada Kırım, elektriğe nisan ayında zam yapılmaması durumunda temmuz ayında yüzde 100'ün üzerinde zamma mecbur kalınacağını belirtiyor....Devamını oku