İnsan Hakları

27 yıllık polis memuru, polis şiddetini eleştirdiği için açığa alındı

1 hafta önce

polis şiddeti

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 27 yıllık polis memuru Çağatay Atasay, polisin avukatlara aşırı güç kullanmasını eleştirmesi nedeniyle açığa alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 27 yıllık polis memuru Çağatay Atasay hakkında, geçen yıl haziran ayında hükümetin çoklu baro sistemine karşı yapılan eylemde polisin avukatlara aşırı güç kullanmasını ve baro başkanlarının yürüyüşünün engellenmesine tepki gösterdiği için idari soruşturma başlatılıp açığa alındı.

 

Atasay, konu ile ilgili sadece bir tweet atmıştı.

 

İzmir Emniyet Müdürlüğü’nde görevli 27 yıllık polis memuru Çağatay Atasay, geçtiğimiz yıl haziran ayında çoklu baro sistemine geçişe tepki göstermek için bir araya gelen avukatlara karşı polisin kullandığı aşırı gücü ve baro başkanlarının yürüyüşünün engellenmesini Twitter hesabı üzerinden eleştirmişti. Paylaşımlarının ardından polis memuru Çağatay Atasay hakkında idari soruşturma başlatıldı.

 

Cumhuriyet’ten Muhammed Özmen’in haberine göre, Atasay, dün İzmir Valiliği İl Polis Disiplin Kurulu Başkanlığı’na gitti. İstanbul Barosu tarafından müdafi olarak görevlendirilen avukat Ömer Kavili, savunmaların eksiksiz yazılması için sesli ve görüntülü kayıt alınmasını istedi. Kayıt imkânlarının olmadığını belirten Disiplin Kurulu Başkanlığı, duruşmayı erteleme kararı aldı.

 

"BEN CUMHURİYETİN POLİSİYİM!"

 

Kavili soruşturmaya ilişkin, “Ben Cumhuriyetin polisiyim, sözümün arkasındayım’ diyen bir insanın onurlu ve saygın duruşuna hukuken destek olmaya çalışıyoruz” dedi.


SUÇ OLUŞTURAN HERHANGİ BİR EYLEM BULUNMADI

 

Kavili, konuyla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığını, Atasay’ın suç oluşturan herhangi bir eyleminin bulunmadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini belirtti.İlgili konular

içki

10 kişi ölmüştü: 7 ton sahte içki ele geçirildi

8 ay önce

İzmir'de güvenlik güçlerinin düzenlendiği operasyonlarda 7 ton sahte içki ele geçirilirken 5 kişi de gözaltına alındı....Devamını oku