Türkiye Haberleri

3 ayda 75 bin sürücüye telefon cezası

1 ay önce

kaza

İstanbul'da son 3 ayda cep telefonu kullanan 75 bin 502 sürücüye, toplamda 21 milyon 743 bin lira para cezası kesilirken, trafik uzmanları 2 saniyelik dalgınlıkların kaza riskini yüzde yüz etkilediğini söyledi.

Alınan önlemlere rağmen direksiyon başında cep telefonu kullanan sürücüler, adeta trafik kazalarına davetiye çıkarıyor.

 

Sadece İstanbul'da son 3 aylık süreçte seyir halindeyken cep telefonu kullanan 75 bin 502 sürücüye, 21 milyon 743 bin lira para cezası kesilirken, İleri Sürücü Teknikleri Uzmanı Yener Gülünay, yaptığı açıklamada, "Bir trafik kazasının oluşumu yaklaşık 2 ile 5 saniye aralığında. Bu süreci biz telefonla ilgilenerek harcarsak kaza riski ciddi şekilde artıyor. Hatta 2 saniyelik bir dikkat dağınıklığı kaza riskini yüzde 100 arttırıyor" dedi.

 

Ceza tutarı ise 21 milyon 743 bin lira olarak hesaplanırken, İstanbul'un farklı semtlerinde yapılan kamera çekimlerinde, direksiyon başında cep telefonu kullanan sürücülerden bazıları ya işi gereği mecburen telefon görüşmesi yaptığını ya da yalnızca kırmızı ışıkta kullandığını da yapılan açıklamalarda yer aldı.

 İlgili konular

kış

İstanbul kışı hissedecek

2 saat önce

Meteoroloji'nin hava tahminlerine göre yarın İstanbul ve çevresinde önemli ölçüde sıcaklık düşüşü bekleniyor....Devamını oku
fırın

1571 fırına 'haksız fiyat artışı' işlemi

1 gün önce

İstanbul'da fırınlara yönelik gerçekleştirilen gramaj ve fiyat denetiminde 1571 fırına haksız fiyat artışı tutanağı işlemi yapıldı....Devamını oku