Ekonomi

3 milyon 768 bin elektrik faturası ödenemedi, abonelerin elektriği kesildi

1 hafta önce

fatura

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un soru önergesine yanıt verdi.

Dönmez, önergeye verdiği cevapta 2020 yılında üretilen 362 milyon 369 bin 053 faturanın yüzde 1.04’ü ödenmediği için abonelerin elektriğinin kesildiğini açıkladı.

 

CHP’li Güzelmansur 2020 yılında, Türkiye’de borcunu ödemediği için elektriği kesilen abone sayısına, bunların abone gruplarına göre dağılımına, elektriği kesilen abonelerin toplam borcuna yönelik soru önergesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den cevap geldi. Bakan Dönmez “2020 yılında üretilen 362 milyon 369 bin 053 faturanın yüzde 1.04’ü ödenmediği için abonelerin elektriğinin geçici olarak kesildiği” bilgisini verdi. Bu 2020 yılında 3 milyon 768 bin elektrik faturasının zamanında ödenemediği anlamına geliyor.


Güzelmansur, faturasını ödeyemediği için elektriği kesilenlerin sayısının abone gruplarına göre dağılımına ilişkin sorusuna da fatura sayısı üzerinden yani kaçamak cevap verildiğini belirtti.

 

Söz konusu cevap şu şekilde:

 

“Geçici elektrik kesintilerinin tüketici bazında dağılımı şöyledir; 2020 yılında mesken abone grupları için üretilen elektrik faturalarının % 0,9’u, sanayi abone grupları için üretilen elektrik faturalarının % 4.8’i, ticarethane abone grupları için üretilen elektrik faturalarının % 1,8’i, tarımsal sulama abone grupları için üretilen elektrik faturalarının % 2.4’ü’dür.”

 

CHP’li Güzelmansur’un elektriği kesilen abonelerin toplam borcuna yönelik sorusu ise cevapsız bırakıldı.

 

Pandeminin artırdığı işsizlik ve yoksulluğa rağmen vatandaşın 2021 yılına elektrik zammıyla girdiğini hatırlatan Güzelmansur, “Kaçamak cevaplardan, verilmeyen cevaplardan durumun iç açıcı olmadığı belli. Gıdaya erişmekte zorlanan dar gelirli, elektrik faturasını da diğer faturalarını da ödeyemiyor. CHP’li belediyelerin askıda fatura uygulaması olmasaydı çok daha can sıkıcı rakamlardan konuşuyor olurduk. Ekonomide koltuk değişimleriyle oyalanmayı bir kenara bırakıp, çok daha ciddi ve yapısal reformlara odaklanmak gerekir” dedi.İlgili konular

istifa

CHP'li Murat Bakan'dan Soylu'ya: 'Özür dilerim' de, istifa et

2 hafta önce

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, hırsızlıkla suçlandığı için yaşamına son veren polis memuru İsmail Zeybek hakkında Meclis'e soru önergesi verdi....Devamını oku
bulu

Saray'a Melih Bulu soruları: "AKP iktidarını göreve çağırıyoruz"

2 ay önce

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun atanması ve yeni fakülteler kurulması kararını Meclis'e taşıdı. Barut, "Kadrolaşma isteği ve siyasi ihtiras ülkemizin ve üniversitelerimizin yararına değildir. AKP iktidarını sorumluluk duygusuyla göreve çağırıyoruz" dedi....Devamını oku