Ekonomi

30 AVM'ye bankalara devir yolu gözüktü

1 hafta önce

avm

15 milyar doları aşkın yatırım kredisi borcu bulunan AVM’ler, borçlarını çevirmekte zorlanıyor. Bu yüzden 30 AVM’nin bankalara devir yolunda olduğu dile getiriliyor.

2020 yılında sayıları 440’a, kiralanabilir alanı ise 13,1 milyon metrekareye yaklaşan Alış Veriş Merkezleri, aldıkları borç yüzünden bankalara devir tehlikesi ile karşı karşıya oldukları belirtiliyor.

 

Bünyelerinde bulunan markalara kira desteği kapsamında 6,5 milyar TL’lik destek veren AVM’ler, artan kurun da etkisi ile kendi borçlarını çevireme duruma düştüler. 15 milyar dolar borcu bulunan 30’a yakın AVM’nin bankalara devir riski taşıdığı ifade edildi.

 

Bu durumdan nasıl kurtulacakları konusunda konuşan sektör temsilcileri, yakın gelecekte en büyük AVM sahiplerinin bankalar olabileceğini vurgulayarak, 1 milyona yaklaşan istihdam sağlayan sektörün ayakta kalabilmesi için borçlarında 1 yıl faizsiz öteleme ve TL’ye dönüş desteği verilmesini talep ettiler.İlgili konular

tobb

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bankalara seslendi!

1 hafta önce

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kredi faizlerinin geldiği seviyenin dünya genelindeki düşük faiz ortamına uymadığını söyledi. Bu duruma tepki gösteren Hisarcıklıoğlu, "Bankalarımıza seslenmek istiyorum; reel sektöre sırtınızı dönmeyin." diye seslendi....Devamını oku
lpg

LPG'li araçlar için AVM izni

2 ay önce

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemeye göre, LPG'li araçlar AVM otoparklarına girebilecek....Devamını oku