Günün Özeti

31 Temmuz gün özeti

1 ay önce

temmuzözet

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz.

Yangından etkilenen bölgeler "genel hayata etkili afet bölgesi" ilan edildi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya, Muğla, Mersin, Adana ve Osmaniye'de orman yangınlarından etkilenen alanların "Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi" ilan edildiğini açıkladı.

 

Milli okçumuz Mete Gazoz olimpiyat şampiyonu

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda finale çıkan Mete Gazoz, okçulukta Türkiye'ye tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını kazandırdı.

 

Fethiye Belediye Başkanı: Yangının sabotaj olduğunu düşünüyoruz

Muğla’nın Fethiye ilçesinde çıkan orman yangınını söndürme çalışmalarını yerinde inceleyen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, yangının sabotaj sonucu meydana geldiğini düşündüklerini açıkladı.

 

CHP heyeti, Konya'ya gidiyor

CHP heyetinin, aynı aileden 7 kişinin katledildiği olayın ayrıntılarını araştırmak için Konya'ya gideceği bildirildi.

 

Erdoğan'ın yok dediği THK uçakları Teknofest'te ortaya çıktı

İki yıl önceki İzmir yangınında da gündeme gelen THK uçakları yine gündemde. 2019'da gerçekleştirilen Teknofest'te THK filosundaki yangın söndürme uçakları bir gösteri uçuşu yapmıştı.

 

Kremlin: Türkiye'ye yardımlar sürecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Erdoğan, görüşmede, Rusya Devlet Başkanı Putin'e Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesine destek olmak için Rusya'nın 5 adet 40 ton su kapasiteli İlyuşin-76 tipi yangın söndürme uçağı ve 3 adet Mi-8 tipi yangın söndürme helikopteri daha tahsis etmesi dolayısıyla teşekkür etti.

 

Manavgat’taki yangın çıkmadan iki gün önce ‘yangın söndürme’ ihalesi

Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü, 2021 yılı için 80 günlük orman ve kırsal alan yangını söndürülmesi işçiliği ile minibüs kiralama işinin ihalesinin 26 Temmuz’da, yani yangından iki gün önce yapıldığı ortaya çıktı.

 

Paylan: Uçaklarınızdan birini satıp, 20 yangın söndürme uçağı alabilirdiniz

HDP'li Paylan, orman yangınlarıyla ilgili Erdoğan’a "Uçan saraylarınızdan birini satıp, yirmi yangın söndürme uçağı alabilirdiniz. Neden yapmadınız?" sorusunu yöneltti.

 

Karamollaoğlu'ndan Asiltürk'e: Partileri genel başkanlar yönetir

Temel Karamollaoğlu, "Bana biat ettiniz unutmayın" diyen Oğuzhan Asiltürk ile ilgili soruya da cevap verdi. Karamollaoğlu, "Parti içi meseleleri kamuoyuyla paylaşmam. Oğuzhan bey kendi düşüncelerini aktardı. Siyasi partilerin başında genel başkan vardır. Danışma kurullarımız vardır. Ama partiyi genel başkan yönetir." dedi.

 

Vali Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti

Son olarak 2017'ye kadar Sakarya Valiliği görevinde bulunan Hüseyin Avni Coş, evine giderken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

Tunus'ta iki milletvekili gözaltına alındı

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya alma kararı sonrasında, bağımsız milletvekili Yasin el-İyari ve Onur Koalisyonu milletvekili Mahir Zeyd gözaltına alındı.

 

 İlgili konular

kılıçdaroğlu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz

13 saat önce

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorunun çözümü için meşru bir muhatap olması gerektiğini belirterek "HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz" diye konuştu....Devamını oku
erdoğan

Cumhuriyet yazarı: AKP, HDP seçmeni için MHP'siz seçime hazırlanıyor

5 gün önce

Erken seçim tartışmaları hız kazanırken Cumhuriyet gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu'ndan dikkat çeken bir yazı geldi....Devamını oku