Ekonomi

320 bin ton elma depolarda çürüyor

1 hafta önce

elma

Türkiye’nin önemli elma üretim merkezlerinden biri olan Isparta’da alıcı olmadığı için 320 bin ton elma soğuk hava depolarında çürüyor.

Satılamayan elmaların çürüyeceğini ya da maliyetin altında fiyatla meyve suyu fabrikalarına verileceğini söyleyen CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Yeni ürün 3 ay sonra çıkacak üretici elindeki elmayı eritemedi. Acil destek verilmeli” dedi.

 

Girdi maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle üreticinin elmayı kilo başına 2 lira maliyetle ürettiğini söyleyen Yalım, “Burada üreticiyi dinledik. Herkes dertli. Kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Elmayı 2 liraya üretiyorlar ama o fiyattan satamıyorlar. Soğuk hava deposunda bekledikçe maliyeti artıyor. Üretici de mecburen maliyetin altında fiyatla meyve suyu fabrikalarına satıyor. Üreticiye destek verilmeli” ifadelerin kullandı.

 

Üretim maliyetinin kilo başına 2,5 liraya kadar çıktığını söyleyen bir üretici, “Buna bir çare bulacaklar, oturmakla bu iş olmaz. Üretmesi, yetiştirmesi, kolay değil. Gübre fiyatı geçen senenin iki katı oldu. Bu ürünlerin satılması için bir girişimde bulunulmasını istiyoruz. Girdi fiyatlarını düşürsün. Devletin ton başına destek vermesini istiyoruz” diye konuşurken, yeni sezon ürünlerinin tezgahlardaki yerini almasına üç ay kaldığını fakat geçen yılın ürünlerinin hala erimediğini söyleyen Yalım ise; “Elma üreticisi acil destek bekliyor. Buradan Tarım Bakanına çağrımızı yapıyoruz yoksa 320 bin ton elma çöp olacak, üretecimiz yine mağdur edilecek” şeklinde konuştu.İlgili konular

elma

Bilim insanları, elmanın beyin fonksiyonlarını güçlendirdiğini kanıtladı

2 ay önce

Stem Cell Reports dergisinde yayınlanan araştırma, elma ve diğer meyvelerin, hafıza ve bilişsel işlevleri iyileştirmeye yardımcı olan yeni beyin hücrelerinin üretimine yardımcı olduğunu ortaya koydu....Devamını oku
ayasofya

Ayasofya camisine 21 ton Isparta gül suyu, cemaate ise 10 bin gül lokumu

8 ay önce

Isparta Belediyesi'nden Ayasofya için 21 ton gül suyu...Devamını oku