Yazarlar

33 askerin katili Esad mı, Erdoğan mı?

2 yıl önce

Babacan, Erdoğan’ı devirebilir mi?


27 Şubat Perşembe günü otuz üç ailenin evine ateş düştü. Binlerce anne, baba, kardeş, eş, çocuk, nişanlı feryadu figan sınır kenti Hatay’a koştu.
 
Şu ana kadar İdlib’de devam eden operasyonlarda resmi rakamlara göre 54 asker hayatını kaybetti, yüzden fazlası ya sakat kaldı, ya hayatları boyunca unutamayacakları bir travmanın etkisinde kalacak. Peki ne için?
 
Düşmana karşı vatanlarını mı savunuyorlardı? Ya da Türkiye için çok hayati bir operasyona mı katılıyorlardı? Veya Erdoğan’ın iddia ettiği gibi gözü yaşlı anneleri, çocukları, bebekleri korumak için mi oradalar? Hiçbiri değil.
 
Cevabı Erdoğan’ın bitmeyen hırsı, dinmeyen arzuları, sönmeyen kini.
 
O gençlerin birer birer kara toprağa girmesinin tek sebebi Erdoğan’dır.
 
Askerleri savunmasız bir şekilde Rus ve Esad güçlerinin önüne atan Erdoğan’dır.
 
Teröristlerle, cihatçılarla, kelle kesenlerle aynı safta Türk askerlerini savaştıran Erdoğan’dır.
 
Koltuğunu korumak için birkaç şehide ihtiyaç duyan Erdoğan’dır. Şehitler tepesinin boş kalmaması gerektiğini söyleyen Erdoğan’dır. 
 
Ayrıca muhalefetin içleri kan ağlayarak verdikleri desteği, 15 Temmuz senaryo darbe girişiminden sonra selalar okuyan, belediyelerin dağıttığı bedava yemekleri yiyerek Türk bayrakları sallayan, sokaklarda konvoylar oluşturan, beyaz elbiseler giyerek şehit olmak istiyoruz diyen milleti de unutmamak gerek.
 
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un açıklamasına bakar mısınız;
 
‘Türk askerlerin İdlib'de yalnızca gözlem noktalarının dışında hayatını kaybettiklerini ve bunun teröristlerin saldırısı sırasında gerçekleştiğini‘ söylüyor. 
 
Gerçekten de Erdoğan rejim güçlerinin Türk gözlem noktalarının dışına çıkması için Şubat ayı sonuna kadar süre veriyoruz demedi mi?
 
Eğer gözlem noktaları için bu kadar sevkiyat yapıldıysa, Türk askerleri diğer bölgelerde ne arıyordu? 
 
Erdoğan Türkiye’yi kazanamayacağı bir savaşa, bir bataklığa sapladı. Türk askerine vurulan her darbe Türk milletinin bağrında derin yaralar açacak ve belki de bu yaralar hiçbir zaman kapanmayacak. 
 
Saldırıdan hemen sonra, Rusya ile dostluğumuzu kıskanıyorlar dedikleri ABD ve Avrupa’nın kapısını çalmalarına ne demeli?
 
Suriye’nin bataklığa dönüşmesinde en az Erdoğan kadar sorumlu olan sır küpleri Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya’dan gelen ağır darbeden sonra neden ABD ve NATO’ya yüz suyu dökmeye başladılar? Cevapları ise tokat giibi oldu; ‘Kimin dost, kimin düşman olduğunu umarım anlamışsındır‘ dediler. 
 
Erdoğan artık gerçeklerden o kadar kopmuş durumda ki, kaç askerin öldüğü daha belli olmadan, bedava otobüslerle Suriyeli mültecileri Yunanistan sınırına taşımaya başladılar. ‘Ne olursunuz bize yardım edin‘ dediği Avrupa‘yı, mültecilerle tehdit etmek hangi diplomatik teamülle bağdaşıyor? Böyle bir ülkeyi kim ciddiye alır?
 
İdlib’de Erdoğan’ın elinde, şantaj yaparak Rusya ve Suriye’ye geri adım attırabileceği hemen hiçbir kozu yok.
 
Askeri anlamda Türkiye’nin Rusya ile bir savaşa girmesi hayal dahi edilemez. Daha önce işgal ettiği Suriye topraklarının da Rusya ve ABD’nin izniyle gerçekleştiği son İdlib kriziyle iyice netleşmiş oldu. 
 
Erdoğan’ın iddia ettiği gibi Adana Mutabakatı da, Soçi Anlaşması da Türkiye’nin İdlib’e askeri bir yığınak yapmasının önünü açmıyor. Nereden bakırılırsa bakılsın Türkiye’nin İdlib’de bulunmasının izahı mümkün değil. 
 
Görünen o ki Erdoğan’ın koltuğu gittikçe sallanıyor. Koltuğu sallandıkça da Türkiye’yi maceradan maceraya sürükleyecek, çünkü başka bir çıkış yolu yok.
 
Ancak Türkiye sürekli bir savaş halinde oldukça Erdoğan koltuk ömrünü uzatabilecektir, eğer zoraki müttefikleri olan Ergenekoncular ve Avrasyacılar kendisine ihanet etmezse… 
 


İlgili konular

erdoğan

Erdoğan: Müzakere öncesi biz de heyetlerle kısa bir görüşme yapacağız

1 ay önce

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rusya ve Ukrayna heyetleri, yarın İstanbul'da tekrar bir araya geliyor. Toplantı öncesi biz de heyetlerle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapacağız" diye konuştu....Devamını oku
Putin ve Zelenski

Kremlin açıkladı: Putin ve Zelenski bir araya mı geliyor?

1 ay önce

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus ve Ukraynalı heyetlerin bugün Türkiye’ye gideceklerini belirterek, “Yüz yüze görüşmelere başlanmasına karar verilmesi bile başlı başına önemlidir” dedi....Devamını oku