İnsan Hakları

345 çocuk, 780 de bebek, anneleriyle birlikte cezaevinde

1 hafta önce

cezaevi

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklar için TBMM'deki önerileri üzerinden iktidarın konuya bakışını değerlendirdi.

Aydoğan, “Adalet Bakanlığı'nın 2021 verilerine göre Türkiye cezaevlerinde yaklaşık 345 çocuk, 780 de bebek anneleriyle birlikte cezaevinde tutuluyor. Bu konuda hassasiyetimizi dile getirdik ve bir yasal düzenleme önerdik. İktidar oralı olmadı” açıklamasını yaptı.


Aydoğan Türkiye’de çocuk olmanın zorluklarına değinerek, "çocukların daha sağlıklı ortamlarda yaşamasına ilişkin TBMM’ye sundukları önergelerin ve kanun tekliflerinin havada kaldığını ve bu bağlamda somut adımlar atılmadığını" açıkladı.


Aydoğan açıklamasında, şu değerlendirmeleri yaptı:


“Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı günü bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara armağan etmiş. Meclis’in varlığı en çok da çocuklar için anlamlı olmalı. Meclis’in çocukların sağlıklı bir ortamda yaşamasını sağlamak konusunda sorumluluk almasının zamanı çoktan geçmiş durumda.

 

Örneğin, Adalet Bakanlığı'nın 2021 verilerine göre Türkiye cezaevlerinde yaklaşık 345 çocuk, 780 de bebek anneleriyle birlikte cezaevinde tutuluyor. Bu konuda hassasiyetimizi dile getirdik ve bir yasal düzenleme önerdik. İktidar oralı olmadı."

 

'Reform adı altında getirilen paketlerin hiçbirinde çocukların lehine herhangi bir düzenleme yok'


Çocuk istismarı vakalarında artış olduğunu ifade eden Aydoğan'ın açıklaması şöyle:


“Özellikle pandemi döneminde ülkemizde çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakalarında artış olduğu gözlemleniyor. Adalet Bakanlığı'nın 2019 yılı verilerine göre "cinsel dokunulmazlığa karşı suç" kapsamında, 49 bin 57 dava açılmış.

 

Bunların 22 bin 689'u çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarını oluşturuyor. Bu çok ciddi bir rakam ve ne yazık ki konu üzerinde herhangi bir tasarruf yapılmıyor. Bu üstü örtülecek bir mesele olamaz.

 

Meclis’e “reform” adı altında getirilen paketlerin hiçbirinde çocuk istismarı, yoksulluğu ya da işçiliği ile ilgili herhangi bir düzenleme getirmiyorlar ve buna reform diyorlar."İlgili konular

Dünya Çocuk Hakları Günü

20 Kasım gün özeti

6 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
kaza

Mahkum taşıyan cezaevi aracı devrildi: 11 yaralı

4 hafta önce

Rize'nin İkizdere ilçesinde buzlanma nedeniyle yolda kayıp devrilen kamyonete çarpan cezaevi aracındaki 11 kişi yaralandı....Devamını oku