Günün Özeti

4 Nisan gün özeti

2 hafta önce

nisan özet

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz

103 emekli amiralden Montrö ve Atatürk devrimleri bildirisi

103 emekli amiral kamuoyu açıklaması yayınladı.

 

Emekli 103 amiralin Montrö açıklamasına İktidardan tepki

Emekli amirallerin Montrö'nün önemine değindiği ortak bildirisine AKP'lilerden tepki gelirken, tartışmaların odağındaki isim TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Darbe sevdalıları toprağa gömüldü" dedi.

 

103 emekli amiralin bildirisine soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı.

 

İYİ Parti'li Çıray'dan Montrö bildirisine destek

Emekli amirallerin imzasıyla yayımlanan bildiriye ilişkin bir değerlendirme de İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray'dan geldi.

 

Çelik koronavirüs sürecini anlattı: Hastaneye yattım!

Çelik Erişçi ya da bilinen adıyla Çelik sosyal medya hesabından koronavirüse yakalandığını ve hastaneye yattığını duyururken, ünlü şarkıcı, "Tedavim ve yasal karantina sürecim tamamlandı" cümlelerine yer verdi.

 

320 bin ton elma depolarda çürüyor

Türkiye’nin önemli elma üretim merkezlerinden biri olan Isparta’da alıcı olmadığı için 320 bin ton elma soğuk hava depolarında çürüyor.

 

Altun bildiriyi eleştirdi, bildiriye imza atan Özbey tepki gösterdi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, 103 emekli amiralin imzasıyla yayımlanan ve hakkında soruşturma açılan bildiriye ilişkin olarak, "Sadece imzacılar değil, onları cesaretlendiren de hukuk önünde hesap verecek" açıklamasını yaptı.

 

Bahçeli: İmzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'emekli amiraller' bildirisine ilişkin olarak, "Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir." açıklamasını yaptı.

 

Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı'ndan 103 amiralin bildirisine tepki

 

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Genelkurmay Başkanlığı, 103 emekli amiralin yayınladığı bildiri hakkında açıklama yayınladı.

 

Bakü Büyükelçiliği’ne siyasi atama

Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’ne eski AKP milletvekili Cahit Bağcı atanırken, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarıyla 13 ülkeye yeni büyükelçi atandı.

 

Vatandaştan Gergerlioğlu tepkisi: İnsanlık dışı ve zulümdür

HDP'li Ömer Faruk Gergeriloğlu’nun darp edilerek gözaltına alınması ve sonrasında tutuklanmasına tepki gösteren sokaktaki yurttaşlar, yaşananların "insanlık dışı ve zulüm" olduğunu belirtti.

 

Madde kullanımı 10 yılda yüzde 189 arttı

Lüks bir araçta uyuşturucu kullanırken çekilen görüntüleri basına sızan AKP Genel Merkezi çalışanı Kürşat Ayvatoğlu'nun ardından "gençlerde madde kullanımı" konusu gündeme geldi.

 

Alkol ve madde bağımlılığı çocukları vuruyor

Anne Babalardan birinde var olan alkol madde bağımlılığı; ailede yaşanan sorunların çözümünü zorlaştırır.

 

Davutoğlu: Bildiri, kötü niyetli bir sorumsuzluk örneği

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 103 emekli amiralin ortak imzasıyla yayımlanan bildiriye ilişkin olarak, "Bildiri ülkenin tarihsel hafızasını ve içinden geçtiği hassas süreci göz önüne almayan; kötü niyetli bir sorumsuzluk örneği" görüşünü savundu.

 

CHP'li Öztrak: Bu bildiriden darbe çıkarmak sivil darbecilere mahsustur

103 emekli amiralin Montrö bildirisi Türkiye'nin gündemine oturdu ve AKP kanadından arka arkaya tepkiler gelirken, CHP Sözcüsü Faik Öztrak bildiriye gelen tepkilere ilişkin Cumhuriyet'e açıklamalarda bulundu.

 

33 yaşında intihara sürüklendi: Sebebi işsizlik

Diyarbakır’da yaşayan 33 yaşındaki Ramazan Ünal'ın, ekonomik nedenlerden dolayı intihar ettiği öğrenildi.

 

Aynı suda hem bitki yetişiyor hem balık besleniyor

Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü'nde, balık ve sebze türleri aynı suda yetiştiriliyor. AKSAM Müdürü Serkan Erkan, "Aynı suyu hem bitki yetiştirmede hem de balık beslemede dönüşümlü olarak kullanıyoruz. En az suyla en fazla bitki ve balık yetiştirerek, su kaynaklarımızı koruyoruz" dedi.

 

Galatasaray’daki düşüş engellenemiyor

Galatasaray, Hatayspor deplasmanında farklı yenilerek şampiyonluk yarışında ağır yara alırken, eksik oyuncuların yokluğunda sergilenen etkisiz futbol, sarı-kırmızılıları kalan haftalar için umutsuz bir havaya bürüdü.

 

Hukukçulardan Gergerlioğlu açıklaması: Herkesi mücadeleye çağırıyoruz

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevine konulan Ömer Faruk Gergerlioğlu için bir açıklama yayınladı. ÖHD, herkesi dayanışmaya ve mücadeleye çağırdı.

 

“Adalet Bakanı, hasta olan Emine anne için de bir cümle söylesin”

27 gündür Şanlıurfa Adliyesi önünde adalet nöbeti tutan Şenyaşar Ailesi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e seslendi.

 

İYİ Parti Lideri Meral Akşener'den emekli amirallere tepki

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, emekli 104 amiralin yayınladığı bildiriyi 'zevzeklik' olarak niteledi. "Herkes görevini, başındayken yapmalıydı" deyip emekli silahlı bürokratlara seslenen Akşener, "Biz bu ülkede işsiz gençlerin, tabletsiz çocukların derdini konuşmak zorundayız" dedi.

 

Montrö bildirisi sonrası AKP'den toplantı kararı

Emekli amirallerin yayımladığı bildiri sonrasında AKP toplantı kararı aldı.

 

Emekli Tuğamiral Ertürk: Asıl darbeci iktidar

Türkiye'nin gündemine oturan 'Montrö bildirisi'nde imzası bulunan Emekli Tuğamiral Türker Ertürk Cumhuriyet' e açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sabrımızı sınamasınlar açıklamasına da yanıt veren Ertürk, "Bunlar boş laflar. Soylu'nun daha önce bu iktidar için neler söylediğini de biliyoruz" dedi.

 

Temel Karamollaoğlu: "Sorunların konuşulmasını engellememelidir"

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, emekli Amirallerin bildirisi üzerine açıklamada bulundu.İlgili konular

nisan özet

18 Nisan gün özeti

12 saat önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
nisan özet

15 Nisan gün özeti

3 gün önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku