Ekonomi

45 bin araç garantisi verilen Çanakkale Köprüsü'nden 6 bin araç geçti

1 yıl önce

Çanakkale Köprüsü

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 1915 Çanakkale Köprüsü'nün açılışı sırasında kullandığı '200 liracık' ifadeleri tartışmalara neden olmuştu.

Yap-işlet- devret modelinde her defasında sınıfta kalan iktidarın hesabı yine tutmadı.

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kamuoyunda pahalı olduğu gerekçesiyle birçok vatandaş tarafından eleştirilen ve 45 bin araç geçişi garantisi verilen Çanakkale Köprüsü'nden dün 6 bin aracın geçtiğini duyurdu.

 

18 Mart'ta açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti tartışması sürüyor. Çanakkale Köprüsü'nde ücretsiz geçiş dönemi sona erdi ve ücretli geçişleri başladı. Köprüden geçen otomobillerden 200, otobüslerden 450, kamyonlardan 500 ve TIR’lardan 950 TL alınacak. Köprünün yapım maliyeti 2 milyar 545 milyon Euro olarak açıklandı. Bugünkü kurlarla yaklaşık 41.5 milyar TL'ye karşılık geliyor.

 

'O RAKAMI VATANDAŞIMIZA YANSITMIYORUZ'

 

Erdoğan'ın geçiş ücretini '200 liracık' olarak ifade etmesi tartışmalara neden olurken Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu'nun geçiş ücretleri hakkındaki, "Geçiş fiyatlarında garanti ettiğimiz rakam var biz o rakamı vatandaşımıza yansıtmıyoruz. Çanakkale Köprüsü'ne 200 lira diyorlar. Feribot ortalama 120 lira. Saatler süren bir yolculuğu 6 dakikaya düşürüyorsunuz onun karşılığında da 200 lira alıyorsunuz" ifadesi şaşırtmıştı.

 

SADECE 6 BİN ARAÇ GEÇTİ

 

İstanbul Bosphorus Otel’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 45 bin araç geçiş garantisi verilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nden dün 6 bin aracın geçtiğini açıkladı.

 

Öte yandan Karaismailoğlu, Antalya Havalimanı Projesi'ni kazanan konsorsiyumun kira bedelinin 2 milyar 138 milyon euroluk ilk taksitini ödediğini bildirdi.İlgili konular

ezgi mola

20 Şubat gün özeti

1 yıl önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku