Politika

451 HDP'li isim için siyasi yasak istemi

4 gün önce

HDP

HDP hakkında kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, hem sürece, hem de iddianamaye ilişkin bilgi verdi.

Şahin, 843 sayfalık iddianamede 451 HDP'li hakkında "siyasi yasak" talep edildiğini söyledi.

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Antalya'da düzenlenen "Sınıraşan Örgütlü Suçlarla Mücadele" konulu konferansa katıldı.

 

Konferans sonunda açıklamalarda bulunan Şahin, HDP'nin kapatılması ve yöneticilerine uygulanması istenen siyasi yasakla ilgili devam eden adli süreç ile ilgili bilgi verdi.

 

''İDDİANAMEDE 451 HDP'Lİ İÇİN SİYASİ YASAK İSTENİYOR''

 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Şahin, gerekli tüm delilleri toparladıklarını belirterek Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) gönderdiklerini söyledi.


Bundan sonraki sürecin AYM'nin yetkisinde olduğunu belirten Şahin, "15 gün sonra değerlendirecekler ve takdiri onlar verecek. Bizler tüm kararları, dosyaları, delilleri, CD'leri, HDP'nin yetkililerinin konuşmalarını dosyaya sunduk. 843 sayfalık bir iddianamedir. 451 kişi hakkında siyasi yasak isteniyor. 69 kişi de parti üyesi olarak terör örgütü lehine konuşmaları olduğu için iddianamede yer alıyor" diye konuştu.

 

PARTİNİN BANKA HESAPLARINA TEDBİR KONULMASI DA İSTENDİ

 

Başsavcı Şahin, HDP'nin parti banka hesaplarına tedbir konulmasını talep ettiklerini de sözlerine ekledi. Başsavcı Bekir Şahin, iddianamede isimleri geçenleri ise açıklamak istemediğini söyledi.İlgili konular

hdp

HDP'li Gergerlioğlu, İktidarı Marmara Denizine benzetti 

5 gün önce

Milletvekilliği düşürülen ve cezaevinde tutuklu bulunan HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu, "İktidar da Marmara Denizi gibi, Peker konuşunca kirlenmenin yüzeyde değil, dipte olduğu anlaşıldı" diye konuştu....Devamını oku
bahceli

Devlet Bahçeli’den ‘siyasi etik’ çıkışı: Yasa derhal çıkarılmalıdır!

1 hafta önce

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli, “Çevre etiği ne kadar önemliyse, siyasi etik kuralları da bir o kadar önemlidir. İhlali düşünülemeyecektir. Dilek ve ümidimiz siyasi etik yasasının daha fazla gecikmeden, süratle çıkarılmasıdır.” ifadelerini kullandı....Devamını oku