Günün Özeti

5 Nisan gün özeti

1 hafta önce

nisan özet

Günün öne çıkan haber başlıklarını silerle paylaşıyoruz

Montrö bildirisine imza atan emekli amiraller gözaltına alındı

Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin ortak açıklama yapan 104 emekli amiral ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, imzacılardan 10'u gözaltına alınırken, 4'ü ise ifadeye çağrıldı.

 

Doktor olabilmek için babasına dava açtı

İstanbul'da tıp öğrencisi Sude Ç., eğitim masraflarını karşılamadığı gerekçesiyle iş insanı babasına dava açtı. Genç kız, boşanma davası açan annesiyle görüştüğü için babası tarafından masraflarının karşılanmadığını öne sürdü. Sude Ç. anne ve babasını çok sevdiğini, aralarında kalmak istemediğini ifade etti. Baba ise, iddialara cevap vermedi.

 

iki öğretmen Kovid-19’a yakalandı

Karşıyaka'da iki öğretmenin Kovid-19 salgınına yakalanmasına ilişkin açıklama yapan Eğitim Sen İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Veysel Beyazadam, okullarda vakalar artarken, aşı taleplerinin karşılanmadığını söyledi.

 

Kurtulmuş: Bunun adı bir muhtıra özentisidir

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, "Sözü olan, fikrine güvenen, gerçekten açık bir demokrasinin taraftarı olan, gece yarısı 12'yi geçtikten sonra böyle bir bildiriyi gizli kapaklı yayınlamaz. Bunun adı bir muhtıra özentisidir" dedi.

 

Facebook, çocuklar için Instagram geliştirmeyi planlıyor

Facebook, sosyal medya platformu Instagram'ın 13 yaşının altındaki çocuklar için bir versiyonunu geliştirmeyi planlıyor.

 

O ilde vakalar 47 günde 12 kat arttı

Sağlık Bakanlığı’nca 14 Şubat’ta ilk kez paylaşılan ‘illere göre haftalık vaka sayısı’ risk haritasında 100 binde 30,99 olarak açıklanan Eskişehir’de vakalar, aradan geçen 47 günde yaklaşık 12 katına çıkarak 358,90’a yükseldi.

 

MHP’den Ertuğrul Kumcuoğlu hakkında ihraç talebi!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) 126 emekli büyükelçinin basın yoluyla kamuoyuna açıklanan bildirisinde ismi geçen Aydın eski milletvekili emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu'nun, Devlet Bahçeli'nin talimatı doğrultusunda kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini açıkladı.

 

Kasımpaşa'da Aytaç Kara kadro dışı bırakıldı!

 

Kasımpaşa resmi internet sitesinde tecrübeli futbolcu Aytaç Kara'nın kadro dışı bırakıldığı duyuruldu.

 

Eskişehir'de vakalar 47 günde 12 kat arttı

Eskişehir’de 'illere göre haftalık vaka sayısı' risk haritasının 14 Şubat'ta ilk kez paylaşılmasının ardından vakalar, aradan geçen 47 günde yaklaşık 12 katına çıkarak 358.90’a yükseldi. Filyasyon ekiplerince yapılan incelemede vaka artışlarının; gün ve doğum günü gibi etkinlikler ile komşuluk ziyaretlerinden kaynaklandığı tespit edildi.

 

104 emekli amiralin lojman ve koruma hakları iptal

Tartışma yaratan bildiride imzası bulunan 104 emekli amiralin lojman ve koruma haklarının iptal edildiği iddia edildi.

 

Anaokulu öğrencilerini bile fişlemişler

Isparta’da yürütülen cemaat soruşturmasında Türkiye’deki anaokulundan liseye kadar bütün öğrenciler ve velilerin fişlendiği ortaya çıktı.

 

Teknoloji devi piyasadan çekiliyor

LG, cep telefonu biriminin faaliyetlerini sonlandıracağını duyurdu.

 

Apple’ın yeni reklam yüzü Trabzon’dan

Trabzon’da 17 yaşındaki lise öğrencisi Mustafa Mert Topal, ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’a yaptığı reklam yüzü başvurusuna olumlu geri dönüş aldı. Topal, 20 Nisan’da ilk kez gideceği ABD'nin Kaliforniya eyaletinde reklam çekimlerine katılacak.

 

Erdoğan 2023 için ‘lütuf’ arıyor

Çoğunluğu Kemalist-ulusalcı 104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Antlaşması ve cübbeli amiralle ilgili açıklamalarını darbe girişimine dönüştüren Tayyip Erdoğan, ekonomik krizi gizlemek için harekete geçti. 15 Temmuz’a “Allah’ın lütfu” diyen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde büyük bir tasfiyeye imza atan Erdoğan, kendi ordusunu dizayn ediyor.

 

'Propaganda makinesini 'Ya Kanal İstanbul ya darbe' diye çalıştıracaklar'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, emekli amirallerin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'yle ilgili yayınladığı bildiriyle ilgili olarak "Hükümet önümüzdeki günlerde insanların önüne ‘Kanal İstanbul’u ya destekleyeceksin ya da darbecisin’ gibi bir alternatif koyabilir. Ellerindeki propaganda makinesini böyle çalıştırabilirler" dedi.

 

İnsan beyni ilk kez kablosuz olarak bilgisayara bağlandı

ABD'deki Brown Üniversitesi'nden bilim insanları, ilk kez bir insan beyni ile bilgisayar arasında tam işlevli kablosuz bağlantı kurmayı başardı. Yeniliğin, felçli bireyler için dönüm noktası niteliğinde olduğu belirtiliyor.

 

Yeneroğlu: 2016’dan 2020’ye kadar en az 605 avukat tutuklandı

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü’ne ilişkin basın açıklaması yaptı.

 

Diyarbakır’da 22 kadına gözaltı

Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği ve birçok adrese polislerce düzenlenen operasyonlarda aralarında siyasi parti temsilcilerinin de bulunduğu 22 kadın gözaltına alındı.

 

Ece Erken ve Bircan Bali'ye Şansal'a hakaretten para cezası

Özel bir televizyon programında sunucu olan Ece Erken ve Bircan Bali, 2019 yılında programda sarf ettikleri sözlerle Barbaros Şansal'a hakaret ettikleri gerekçesiyle bin 300'er lira adli para cezasına çarptırıldı.

 

Emekli amirallerin gözaltına alınmasına CHP'den ilk tepki

CHP PM Üyesi Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, 'Montrö' bildirisinde imzası olan emekli amirallerle ilgili gözaltı kararına tepki gösterdi.İlgili konular

nisan özet

18 Nisan gün özeti

12 saat önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
nisan özet

15 Nisan gün özeti

3 gün önce

Günün öne çıkan haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku