Kültür-Sanat

600 yıllık tarihi Hıdır Bey Camisi bakımsızlıktan yıkılmak üzere

1 hafta önce

Hıdır Bey Camisi

Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Hamam Mahallesi'nde bulunan 600 yıllık tarihi Hıdır Bey Camisi cemaati, daha önce vakıf olan camilerinin bakımsızlıktan yıkılmak üzere olduğunu belirterek restore edilmesini istiyor.

Kozluk ilçesinde ibadete açık en büyük tarihi cami olan Hıdır Bey Camisi, çeşitli onarımlardan geçtiği için tarihi dokusu beton sıvalarla kaplanmış durumda.

 

Minaresi yıkılan tarihi caminin duvarlarını süsleyen kufi yazı, güneş sembolü ve değişik motifler, geçmişten günümüze izler bırakıyor. Geniş ve düz kesme taşlardan örülü 8 kolon üzerine inşa edilen tarihi cami cuma namazları için ibadete açılıyor.

 

Cami imamı Abdurrahman İnal babası ve bölge eşrafından duyduğu kadarıyla caminin vakıflara ait bir cami olduğunu cami içindeki şerefnamede buranın hicri 890 yılında Hıdır Bey tarafından yapıldığının yazdığını söyledi.

 

İnal, "Caminin Hıdır Bey tarafından yapıldığını ve vakfa verildiği yazar. Uzun yıllar önce çökme tehlikesinden dolayı cami cemaati tarafından tadilat yapılmış, bunu duyan Vakıflar Bölge Müdürlüğü iki müfettiş görevlendirmiş ve sorumlular hakkında soruşturma açılmış. Bakımsız olan camimizin restore edilmesini istiyoruz" dedi.İlgili konular

kar

Meteoroloji'den 11 il için kar, buzlanma ve don uyarısı

3 ay önce

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Doğu Karadeniz ile Ardahan, Bitlis, Muş, Van, Şırnak, Hakkari, Siirt ve Batman çevrelerinde perşembe günü karla karışık yağmur ve kar yağışı, iç ve doğu kesimlerde kuvvetli buzlanma ve don uyarısında bulundu....Devamını oku