Gündem

7 ayda 831 terörist etkisiz hale getirildi

2 hafta önce

terörist

Irak’ın kuzeyindeki Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım harekatlarıyla 7 ayda 831 terörist etkisiz hale getirildi.

Metina ve Avaşin-Basyan bölgelerinde devam eden operasyonlarla Mehmetçik, zorlu arazi koşullarına rağmen teröristler tarafından kullanılan mağaralara tek tek giriyor, bölgeyi teröristlerden temizliyor.

 

Pençe serisi harekatlar sonucunda bugüne kadar 831 terörist etkisiz hale getirildi.

 

Teröristler tarafından kullanılan faklı cins ve çapta 1281 silah ile bunlara ait 316 bin 46 mühimmat ele geçiren komandolar, 1407 mağara ve sığınağı da kullanılamaz hale getirdi. Mehmetçik, teröristler tarafından çeşitli saldırılarda kullanılmak üzere hazırlanan 1812 el yapımı patlayıcıyı da imha etti.

 

Dar tünellerden geçilerek ulaşılıyor

 

Pençe serisi harekatlara yönelik paylaşılan yeni görüntüler de dikkati çekerken, görüntülerde, zorlu arazi şartlarında faaliyetlerini sürdüren Mehmetçik'in bölgede teröristlerce kullanıldığı belirlenen mağaralara tek tek girdiği anlara yer verildi.

 

Gerekli güvenlik önlemlerini almalaının ardından çok dar tünellerden mağaralara giren komandolar, buralardaki "odaları" kontrol etti.

 

Silah ve mühimmattan elektronik eşyaya kadar çok sayıda malzemenin bulunduğu mağalar, tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi.

 

Büyük hassasiyetle icra edilen operasyonlar

 

Harekatın her safhası detaylı şekilde planlanıyor. Birçok kaynaktan elde edilen istihbarat bilgileri ışığında belirlenen bölgeler yerli ve milli üretim insansız hava araçları tarafından en ince detayına kadar inceleniyor.

 

İHA'lardan aktarılan görüntülerin de yardımıyla teröristlerin muhtemel barınma alanları, düzenlenecek operasyonda helikopterlerin inme yerleri, uçak ve ateş destek vasıtalarıyla vurulacak hedefler belirleniyor.

 

Ateş destek vasıtalarıyla vurulan bölgelere taarruz helikopterlerinin desteklediği, içinde komando birliklerinin bulunduğu helikopterler yönlendiriliyor. Bölgeye indirilen komandolar zorlu arazi şartlarına sahip alanlarda ilerleyerek terör örgütü tarafından kullanılan mağaraları imha ediyor.

 İlgili konular

5 aralık kadın hakları günü

5 Aralık gün özeti

2 gün önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku
Ceren Özdemir

23 Kasım gün özeti

2 hafta önce

Günün önemli haber başlıklarını sizlerle paylaşıyoruz...Devamını oku